Čokoláda, mušle… a Mustangy! Uhodnete, který národ nejvíc fandí legendárnímu sportovnímu vozu?

  • Nejvíce Mustangů v Evropě kupují Němci a Britové nejsou příliš pozadu. Za největší fanoušky modelu Ford Mustang v Evropě se nicméně mohou považovat Belgičané

  • V Belgii se již prodalo více než 1 600 nových Mustangů, což je po převodu na počet řidičů nejvíce v Evropě

  • Legendární sportovní vůz je na evropském trhu k dostání od loňského roku; celkem se jich zde prodalo již více než 21 000 kusů

Belgie není první zemí, která vytane na mysli, když je řeč o sportovních automobilech. Přesto zcela propadla novému Fordu Mustang.

Z více než 21 000 nových Mustangů prodaných dosud v Evropě připadá 1 600 na zákazníky z Belgie. To představuje jeden Mustang na každého 4 963. z celkových 7 659 000 belgických řidičů – tedy daleko více než kdekoliv jinde v Evropě.

Více než polovina všech evropských Mustangů míří do Německa a Velké Británie. Němci si jich pořídili již 7 281 (jeden na každých 7 700 řidičů) a Britové 1 761 (jeden na každých 7 743 řidičů).

Francie je s 2 126 prodanými kusy třetí a Belgie čtvrtá. Velký zájem o nejprodávanější sportovní kupé na světě nicméně vykazují i jiné menší země: Švédsko, Švýcarsko a Česká republika!

Belgie má k rychlým vozům dlouhotrvající vztah. Slavný závodní okruh Circuit de Spa‑Francorchamps byl jeden z prvních, na nichž se začala jezdit formule 1. Belgický závodník Jacky Ickx šestkrát vyhrál 24 hodin Le Mans (z toho jednou ve Fordu GT-40), pětadvacetkrát stanul na stupních vítězů v F1 a zvítězil i v rallye Dakar.

K nejoddanějším fanouškům Mustangu patří Belgičan Adelbert Engler vlastnící několik klasických verzí Mustangu a sbírku 5 500 modelů. Aktuálně čeká na dodání žlutého Mustangu fastback s motorem 2.3 EcoBoost.

Evropští zájemci o Mustang si mohou vybírat z motorů 5.0 V8 a 2.3 EcoBoost a z karosářských variant fastback a convertible. 72 % zákazníků volí fastback, 64 % se rozhodne pro osmiválec. EcoBoost si nejvíce oblíbili v jižní Evropě.

Ford Mustang se těší velké přízni také v České republice, kde po září letošního roku s 255 prodanými vozy bezpečně drží pozici druhého nejprodávanějšího sportovního modelu. Naprostá většina (89,3 %) českých zákazníků přitom upřednostňuje motor 5.0 V8 a podobně populární je i karoserie typu fastback (81,5 %). Pokud jde o typ převodovky, jsou preference českých zákazníků téměř vyrovnané (manuální 48,7 %, automatická 51,3 %). Nejpopulárnějšími barvami jsou pak červená, šedá a černá.

Počet sportovních vozů Ford prodaných na evropském trhu se meziročně zdvojnásobil. Vedle Mustangu k nim patří modely Focus RS, Focus ST a Fiesta ST.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: