Zloději poznají, že jste v autě nechali elektroniku, i když ji schováte. Prozradí to Bluetooth

27 nových názorů
Autor: Redakce
  • Pokud necháte v autě elektronické zařízení, zloději jeho přítomnost snadno zjistí. Přestože dané zařízení není vidět

  • Existují případy vykradených aut, kdy zloději šli podle všeho na jistotu a vzali jen iPad schovaný pod sedadlem spolujezdce

  • Elektroniku ukrytou v autě je možné detekovat pomocí Bluetooth skeneru, popřípadě mobilní aplikace

Na každém druhém parkovišti u supermarketu uvidíte cedule připomínající, že auto není trezor. Zbytečné nejsou. Mnozí totiž klidně nechají na sedadle odloženou tašku s notebookem a pak se diví, když najdou rozbité okno a počítač je pryč. Ti opatrnější alespoň podobná drahá zařízení ukryjí, aby nebyla na první pohled vidět. Jenže ani to stačit nemusí.  Zloději mohou elektroniku v autě snadno detekovat.

Jeden takový případ popsal magazín Wired. Jistá Samantha zaparkovala svoji Hondu Fit kdesi v Chicagu. Pod sedadlem zanechala batoh s notebookem a externím diskem. Pro jistotu ještě zakryla i sedadlo. Když se po chvilce k vozu vrátila, měl rozbité okno a batoh byl pryč. Podobných krádeží proběhlo v okolí Chicaga více. Vždy to vypadalo, jako kdyby zloději šli najisto. Přestože zvenku elektronika vidět nebyla.

Podobné krádeže se ale neodehrávají jen v Americe. Jistý James Madelin odstavil v Ženevě své BMW na dvě hodiny. Zloději si vůz vyhlédli a ukradli z něj pouze iPad. James ho měl schovaný pod sedadlem spolujezdce, takže opět nebyl vidět. Jak je možné, že ho zloději našli?

Na Škody Karoq a Kodiaq modelového roku 2020 si už zloději využívající bezklíčkové odemykání nepřijdou
Přečtěte si také:

Na Škody Karoq a Kodiaq modelového roku 2020 si už zloději využívající bezklíčkové odemykání nepřijdou

Podle magazínu Wired se tyto krádeže mohou dít za pomoci Buetooth skeneru. Mohlo by se zdát, že jde o nějaké sofistikované zařízení, ale opak je pravdou. Je velmi jednoduché. Vlastně stačí aplikace v chytrém telefonu. Ten se pak díky ní změní na skener a vyhledá Bluetooth signál okolních elektronických zařízení. Současně může aplikace může poskytnout informaci o tom, jaký konkrétní typ zařízení našla.

Dokázat použití Bluetooth skeneru je složité. Policisté ze San Jose takové případy ale potvrdili. Pochopitelně už nesdělili další detaily týkající se zmíněné aplikace nebo konkrétních skenerů. Podle jiných názorů může existovat i mnohem jednodušší vysvětlení. Zloději prostě pozorují okolí. Když vidí člověka, jak zaparkuje automobil a následně něco ukládá do zavazadelníku, patrně půjde o věc větší hodnoty. Na druhou stranu, proč riskovat potíže s policií? Proč se vkrádat do vozu naslepo, když zjevně existuje způsob, jak si vůz bezpečně „proklepnout“?

Pokud vás zajímá, jak podobným krádežím předejít, je to prosté. Nic v autě nenechávejte. A jestli přece jen nutně potřebujete v autě nechat elektroniku, pak ji přepněte do letového režimu. Případně zařízení zcela vypněte. Jen tak budete mít jistotu, že nebude nic vysílat a tudíž nebude možné jeho přítomnost v autě zjistit.

Zdeno (neregistrovaný)
No, co mám zkušenost, tak někteří zloději poznají elektroniku v autě i bez bluetooth. Takto jsem bohužel přišel asi před půl rokem o svůj notebook, který jsem přes noc zapomněl v autě. Ráno jsem našel rozbité okénko a taška s notebookem nikde. Je to samozřejmě moje hloupost, to vím. O ten notebook by ve finále ani tak nešlo, poměrně rychle se mi povedlo sehnat velice podobný z https://www.tera.cz/repasovane-notebooky_c1357566.html Horší bylo řešení toho rozbitého okénka a hlavně mě naštvala ztráta dat, která jsem v notebooku měl. I z toho jsem se ale poučil a teď si pro jistotu všechno důležité zálohuji na cloud.
Milan (neregistrovaný)
BT má dnes vše a s blbcema od tud, včetně autora nebudu ztrácet čas.
Miguel Migo (neregistrovaný)
Nesmysl...používají pouze jednu metodu a tou je klasické sojkování po parkoviští, protože, když je tablet, nebo nějaká jiná lákačka pro zlodèje v autě, tak většina lidí, si to schovává, až právé na parkovišti....Jsou sice aplikace, které umí vyhledat zapnuté BT, dokonce i takové, které ho umí zapnout sami, ale vzdy pouze v zapnutém přístroji...ale to nemá spojitost, s předmětným článkem...
Kolik (neregistrovaný)
Další pacient‍♂️Nebo paranoik? Připojení Smart Watch chceš řešit jak, poštovním holubem? Tak to těch "debilů" vídám hafo, že je to nenapadlo, si vypnout BT a chytrý hodinky nebo náramky používat jako ozdobu Nápodobně i s GPS, chápu, že když někdo každý den chodí do stejné kolbenky nebo místního JZD, tak je mu GPS k ničemu, ale jsou i lidé, kteří jezdí denně stovky km a nejen známou trasu. A představ si, že i tam kde to znají používají třeba Waze, kvůli dopravě. A nechce se jim 20x denně zapínat GPS, tak ji mají zaplou pořád. Ale jo, tlačítkový Aligator to neumí a lowend android se zadýchá už jenom při spuštění, takže BT a GPS zapínají jen debilové
nemám jméno (neregistrovaný)
jednk : Tak tohle je ten nejhloupější komentář této diskuse. Hloupost je zapomenout foun v autě, ale kde jinde už by mělo BT a GPS být zapnuté než právě v autě? Ty jsi to ale opravdu šmudla přemoudřelý...
Jiří Novák (neregistrovaný)
Čistě teoreticky, možné to je. Pokud třeba necháte v autě mobil se zapnutým Bluetooth kvůli streamování hudby do autorádia, nebo do Bluetoothsluchátek, nebo jen máte mobil spárovaný s hodinkami a v širokém okolí nestojí jiné auto. Google a výrobci telefonů mají spoustu řečí, jak kladou velký důraz na zabezpečení, ale od verze androidu 8 zmizela funkce pro Bluetooth zapínání viditelnosti a neviditelnosti pro ostatní zařízení, takže se zapnutým Bluetooth je telefon vždy vidět a je možno ho vyhledat. A nemusí na to být speciální aplikace, stačí jenom zadat vyhledávání bluetooth zařízení.
Kolik (neregistrovaný)
No tak to bylo takový plácnutí do vody, hlavně něco napsat, že? Zaprvé to nebylo až v androidu 8, ale tuším už v 6, možná v 7, nicméně to není vůbec podstatné. Protože běžně i při zapnutém Bt, zařízení viditelné není! A to je právě ta bezpečnost, protože aby vaše zařízení vidět bylo, je potřeba otevřít nastavení BT. Ale jak jsem psal, běžně vidět není, nevím jak nějaká speciální apka, jestli to dokáže. Takže nejdřív si něco zjistím(ověřím) a pak píšu. Rozhodně se takhle chová čistý android (i co mám ověřené, tak i třeba Sony) a pokud to nějaká nadstavba výrobce sprasí, tak to není chyba androidu. Nevím, co tím chtěl autor článku říct, ale určitě to není tak, že půjdu u obchoďáku s mobilem, dám hledat BT zařízení a najdu tam všechny se zapnutým BT. To rozhodně neee.
Miguel Migo (neregistrovaný)
Půjdeš do obchoďáku a opravdu najdeš všechno s aktivním BT... bez ohledu na stav viditelnosti.. Ale k čemu, to je dobré? Pro pobavení je mnohem lepší aplikace FaceNiff... Tou se v obchoďáku, dostaneš do "Facebooku" těm , kteří ho mají spuštěný a protože má Face, pří připojování, nepatrnou chvilku , co se tak děje, bez zabezpečení.. .... můžeš prohlížet, mazat, psát, ale neznás heslo, takže pouze jednou vstoupiš...
Michal (neregistrovaný)
Kecy,mám v autě již déle předválečné /lampové/ rádio a ještě jej nikdo nešlohl !!
Roman (neregistrovaný)
Mě se tyto věci naštěstí netýkají,auto mám z roku 1994,mobil obyčejný jen na volání a sms,bluetooth nikde nemám a ani nepotřebuji.Auto u Kauflandu i ve městě nechávám odemčeno a nikdo mě do auta neleze.Pěněženku mám u sebe tak mě stejně z toho auta nic nevemou.Leda výstražný trojúhelník.
Pavel (neregistrovaný)
Ve 13nactem stoleti taky verily ze se hnevaji bohove kdyz prisla v lete bourka .... Tak proc by nemohl zlodej naskenovat vec co nefunguje - no preci muze .... Hromada techto clanku je jen proto aby se ukazalo kolik lidi tyto cte a kolik z nich je ochotno reagovat = inteligence ovci je prave takova jaka je uroven treba tohoto clanku - Do Noveho roku jen to dobre a mene podobneho :) Ikdyz v Ju Es Ej jsou napred protoze jsou nad-lide.... !!!
Kveta Nova (neregistrovaný)
novy rok se pise s malym, pokud teda nemyslis jen tech24 hodin.. kazdej dela chytracka, ale sam vi...
jan (neregistrovaný)
Bluetoth má taky nějaký dosah jak si může být zloděj jistý že je právě v tom a tom autě - blbost
Miroslav (neregistrovaný)
Nebylo by smysluplnější spíše trestat takové činy tak drakonicky, že by se neměly vyplatit? Jenomže to se neudělá, protože jak by to vypadalo, kdyby se nekradlo, neznásilňovalo, nezabíjelo, nepodvádělo, vždyť by pak spousta vystudovaných judr. neměli práci a musely by jít třeba makat. To by byla hrůza.
Vendys (neregistrovaný)
To jako poznají podle bluetooth ? A co když je bluetooth vypnuté ? Nic ve zlém, ale takové nesmysly opravdu někdo bere jako bernou minci ? Pohádky tady měli být o vánocích.................
Qmjhhgt (neregistrovaný)
Já to dávám do kufru (mám sedan). Když mi rozbijou okno, půjde kufr otevřít tlačítkem zevnitř? Myslel jsem, ze ne. Ani sedadla by neměly jít sklopit.
moje jméno (neregistrovaný)
To jako že někdo oskenuje vypnutý NTB nebo tablet? Co to je za blábol?? Nebo on snad někdo převáží tyhle přístroje v zapnutém stavu v autě ??
Arnold (neregistrovaný)
Dávám diskutujícímu výše za pravdu. Je to opravdu nesmysl, který samozřejmě nevymyslela "chytrá" hlava, ale byl "chytře" převzat od jiné "velmi erudované kebule" ... Vážení novináři, co se nám tady proboha snažíte nabulíkovat.
Arnost Bombic (neregistrovaný)
no jasne, ze je prevazi v zapnutem stavu.. co ue na tom spatne?? taky si vypinate mobilni telefon v aute? v cem je tablet jiny? proberte se z ty diskoteky lidi.
  • Našli jste v článku chybu?