Vodíkové superauto ujede 1600 km, energii získává i ze slunce

13.08.2020
přidejte názor
  • Hyperion XP-1 je karbonový supersport na vodík. Díky velké kapacitě nádrží ujede až 1600 km

  • Je vybaven pohonem všech kol a třístupňovou převodovkou. Stovku pokoří za 2,2 sekundy

  • Energii nezískává jen z vodíku. Dobíjí se i přes solární panely, které se otáčejí za sluncem

Vypadá, jako by právě ujel z nejnovějšího sci-fi filmu, přesto se bude už za dva roky vyrábět. Hyperion XP-1 je supersport na vodík s futuristickým designem, který slouží nejen k upoutání pozornosti, ale má i svou funkci. Boční panely pomáhají při jízdě aerodynamice, zároveň se ale během parkování promění na solární panely, které sledují polohu slunce. Tím se dobíjí elektrická energie.

Jinak ji ale Hyperion vyrábí pomocí palivového článku na vodík. Ten je uložen v nádržích vyrobených z uhlíkového vlákna. Firma nespecifikovala jejich kapacitu, nicméně auto by mělo na jedno natankování urazit až 1635 kilometrů. To pomůže, protože síť vodíkových čerpacích stanic není příliš hustá a najdeme ji hlavně v Německu, ve Francii nebo Jižní Koreji. V Česku zatím není jediná, i když už na letošek byla slíbená.

V Česku má jezdit 50 tisíc vodíkových aut do 10 let. Vláda chce i půl milionu elektromobilů
Přečtěte si také:

V Česku má jezdit 50 tisíc vodíkových aut do 10 let. Vláda chce i půl milionu elektromobilů

Možná ale právě tohle auto pomůže k rozšíření zatím stále výstředního pohonu. Ukazuje totiž, že může být neskutečně rychlé a zároveň oproti bateriovým elektromobilům lehké. Jeho motory pohání všechna čtyři kola, stovku zvládá za 2,2 sekundy a maximum by mělo být 365 km/h. Vůz váží jen 1248 kg, ale to i díky šasi vyrobenému z karbonu a titanu.

Je ale nutné upozornit na fakt, že vůz ještě zdaleka není připraven do výroby. Ta by se měla spustit až v roce 2022 a celkem je v plánu 300kusová série. Tou dobou už by také vodíková síť mohla být širší.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?