Většině řidičů vadí zbytečně pomalá jízda pod maximálním povoleným limitem, ukázal průzkum

04.10.2022
24 nových názorů
Zdroj: Lukáš Dittrich
  • Podle norského průzkumu obtěžuje zbytečně pomalá jízda 65 % řidičů 

  • Respondenti také často uváděli, že právě kvůli příliš pomalu jedoucím řidičům zažili na silnici nebezpečné situace 

  • České zákony zbytečně pomalou jízdu znají, ale v praxi lze tento přestupek řešit jen velmi obtížně

  •  

V Norsku se objevil zajímavý průzkum. Provedla ho společnost Ipsos pro tamní pojišťovnu Gjensidige, která výsledky zveřejnila prostřednictvím oficiální tiskové zprávy. V průzkum většina dotázaných uvedla, že jim automobily jedoucí pod maximální povolenou rychlostí vadí. Mnozí také na norských silnicích zažili kvůli pomalým řidičům nebezpečné situace.

Podle norského průzkumu obtěžuje zbytečně pomalá jízda 65 % řidičů a navíc sedm z deseti dotázaných zmiňovalo, že kvůli pomalým svátečním řidičům museli na silnici řešit nebezpečné situace. Norská pojišťovna toto zdůrazňuje v kontextu dvacetiprocentního nárůstu nehod na tamních silnicích oproti pandemií poznamenaném roku 2021. Současně připomíná, že pomalý řidič, za kterým se vytvoří kolona, by měl zajet ke straně a umožnit ostatním bezpečně předjet. Naopak řidiči, kteří chtějí pomalý vůz předjíždět, by tak měli činit jen tehdy, pokud si jsou opravdu jistí tím, že z protisměru nic nejede.

Výsledky norského průzkumu jsou poměrně zajímavé především kvůli charakteru tamního provozu, který je obecně pomalejší. Navíc v Norsku jezdí obrovské množství elektromobilů, které jednak svádí k pomalé úsporné jízdě, ale na druhou stranu právě předjíždění (pružné zrychlení) je jejich královskou disciplínou a elektromobily ho zvládají velmi rychle.

Vadí vám zbytečně pomalí řidiči?

Zbytečně pomalá jízda je fenomén, který se vyskytuje také na českých silnicích a na který pamatuje i tuzemský silniční zákon. V něm se přímo uvádí, že řidič nesmí „omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.“ Policie ale tento problém v podstatě neřeší, protože na rozdíl od překročení maximální povolené rychlosti zde není jasně stanovena hranice, od které je už daná jízda bezdůvodně pomalá. Policie může mnohem lépe trestat pouze přestupky s pomalou jízdou často související, jako je například prohlížení zpráv na telefonu.

Zdroj: Gjensidige

Vstoupit do diskuse (24 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?