Ústavní soudci uvedli na pravou míru doposud rozpolcenou judikaturu Nejvyššího soudu a jasně řekli, že řidič neodpovídá za plně svéprávného spolujezdce, pokud jde o používání bezpečnostního pásu. Povinnost použít bezpečnostní pás tak spadá právě na spolujezdce. Řidič nicméně odpovídá za nezletilé děti nebo nesvéprávné osoby.
Ústavní soud také uvedl, že judikatura Nejvyššího soudu v tom smyslu, že povinnost připoutání spolujezdců je primárně tíží řidiče, je v rozporu se zákonem. Zákon řidiči neukládá žádnou povinnost, pokud ostatní cestující odmítnou řídit se jeho pokyny. V případě silniční kontroly tak případnou pokutu zaplatí spolujezdec.
Doporučujeme: Co se stane, když budete špatně sedět za volantem a nesprávně si zapnete pás?
Ústavní soud se odpovědností za použití pásu zabýval v nálezu ke stížnosti muže, který byl odsouzen za dopravní nehodu, při níž zahynul jeho bratr a další cestující byli zraněni.
„Stěžovatel byl před předmětnou dopravní nehodou a v jejím průběhu řidičem standardního osobního motorového vozidla a oba jeho spolujezdci byli dospělými plně svéprávnými osobami,“ uvádí ve svém nálezu Ústavní soud. „Jak tedy vyplývá z výše uvedeného, na stěžovatele žádná zvláštní povinnost zajistit připoutání se zesnulého nedopadala.“
Doporučujeme: Pokuta za překročení rychlosti – Co zaplatíte a kolik dostanete bodů
„Stěžovatel věděl, že řídí vozidlo ve stavu vylučujícím způsobilost (podnapilost), že projíždí zatáčku vyšší než povolenou rychlostí a že zesnulý není připoután bezpečnostním pásem. Musel tak počítat s tím, že při tomto způsobu jízdy hrozí nehoda, k níž skutečně z uvedených příčin došlo,“ uvedl však dále ÚS. Z toho vyplývá, že když řidič způsobí nehodu v souvislosti s porušením jiných povinností, stále může být stíhán.