U Dacie jedli vtipnou kaši. Studie Manifesto je laboratoří neotřelých nápadů

2 nové názory
  • Off-roadový koncept bez oken a dveří má voděodolnou kabinu, která se dá jednoduše udržovat vapkou

  • Obě sedadla jsou opatřena odnímatelnými potahy, které poslouží i jako spací pytle

  • Vůz jezdí na bezvzduchových pneumatikách, z velké části je vyroben z recyklovaných plastů a má palubní desku z korku

  • Elektrický koncept disponuje novým systémem montáže modulárního příslušenství „YouClip“, který se dostane do sériové produkce

V rámci uvedení nového loga a nové masky rumunská značka Dacia představila bláznivou studii, která jako kdyby vyjela z nějaké sci-fi videohry. Jedná se o buggy bez dveří, oken a jen s jedním LED světlem na přídi, které lze navíc vyjmout a použít třeba při táboření. Přístrojová deska v pravém slova smyslu neexistuje a místo zavazadelníku má Manifesto jen na střeše kšíry připoutanou sportovní taškou. Vypadá takto low-cost budoucnosti?

Dacia na designovém konceptu Manifesto ukazuje budoucnost značky. Má demonstrovat, že si tato rumunská značka, která je součástí koncernu Renault, chce nadále zakládat na robustnosti, spolehlivosti a jednoduchosti. Ne, podobný model si koupit nepůjde, ač by se jistě našla řada zájemců. Jedná se totiž jen o volné stylistické cvičení pro upoutání pozornosti na novou vizuální podobu.

Rumunská značka totiž jedním „vrzem“ změnila tvář celé své modelové řady. Všechny její vozy nově začíná rozrážet vzduch maskou s velkými zrcadlově otočenými stylizovanými písmeny D a C, která připomínají články řetězu, a společně navíc vytvářejí i jakési módní X. Nové logo, které se loni objevilo na konceptu Bigster, se tak po internetových prezentacích a sociálních sítích konečně dostává i na samotné automobily.

S off-roadovým konceptem Manifesto umožňuje Dacia nahlédnout do budoucnosti. Otevřený vůz bez čelního skla je z velké části vyroben z recyklovaných plastů. Kabina je voděodolná a dá se jednoduše udržovat vapkou. Obě sedadla jsou opatřena odnímatelnými potahy, které poslouží i jako spací pytle. Palubní deska je vyrobena z korku a za volantem se „krčí“ malý digitální přístrojový štít, zatímco všechny funkce infotainmentu a konektivity obstarává chytrý telefon řidiče.

Kromě velké odkládací přihrádky a popruhů na palubní desce Manifesto disponuje novým systémem nazvaným „YouClip“, který umožňuje bezpečnou montáž různého modulárního příslušenství. Tuto funkci budou mít budoucí sériové modely. Další praktickou vychytávkou je vyjímatelná baterie vzadu, která dokáže napájet jakékoli zařízení z domácí zásuvky a USB slotů. Zadní část konceptu lze navíc využít jako pracovní stůl.

Futuristický koncept plně elektrického off-roadu rumunské značky jezdí na bezvzduchových pneumatikách, které jsou odolné proti propíchnutí a mají stejnou životnost jako samotné auto. Odkrytá kola v rozích v kombinaci s krátkým rozvorem a velkorysou světlou výškou nabízejí velmi solidní průchodnost náročným terénem.

Manifesto ukazuje, že nás v případě Dacie čekají zajímavé věci. Nové modely mají být stále chytřejší a stále více přizpůsobené outdoorovým aktivitám.

Ludva (neregistrovaný)
Tak to jsem fakt zvědavý, co by na tohle řekl výkup aut Praha, když bych jim to tam dovezl. Tohle je fakt takový ha ha koncept, který ale zůstane na papíře. Teda aspoň doufám. Mám Dacie docela rád, ale víc jim sluší osvědčená kvalita než nějaké neotřelé experimenty.
Hello World! https://helloworld.com?hs=d06d99fb3e9677d1aa0b4fe748347e6a& (neregistrovaný)
wt0wy6
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?