Toyota zavírá svůj ruský výrobní závod a stahuje se z tamního trhu. Nadále bude řešit už jen servis v Rusku prodaných vozů

27.09.2022
přidejte názor
Zdroj: Lukáš Dittrich
  • Toyota oznámila, že uzavře svůj výrobní závod v Petrohradu

  • Jeho provoz byl kvůli invazi na Ukrajinu zastaven už na jaře, ale do teď byl závod udržován tak, aby bylo možné začít znovu vyrábět

  • Toyota v dohledné budoucnosti neočekává, že by okolnosti obnovení výroby umožnily 

  • Ruské aktivity největšího světového výrobce automobilů budou omezeny pouze na servis vozů Toyota a Lexus, které jsou již v provozu 

Automobilka Toyota formou tiskové zprávy oficiálně oznámila, že se stahuje z ruského trhu. Japonský výrobce provozoval od roku 2007 závod v Petrohradu, kde se nejprve vyráběl model Camry a později přibyl model RAV4. Teď vedení automobilky dospělo k rozhodnutí, že ruský závod definitivně uzavře, ukončí prodej nových vozů a na ruském trhu omezí své aktivity pouze na servis automobilů Toyota a Lexus, které jsou již v provozu.

Výroba v závodu v Petrohradu byla pozastavena už na jaře poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. V oficiálním prohlášení uvádí Toyota jako důvod přerušení dodávek klíčových materiálů a dílů. Od té doby monitorovala situaci a zjišťovala, zda bude možné obchodní aktivity v Rusku udržet. Po šesti měsících Toyota dospěla k závěru, že to možné nebude. Závod v Petrohradu proto bude definitivně uzavřen.

Dorazí Moskvič Duster? Po znárodnění továrny Renaultu zde chtějí Rusové vyrábět vozy zkrachovalé socialistické značky
Přečtěte si také:

Dorazí Moskvič Duster? Po znárodnění továrny Renaultu zde chtějí Rusové vyrábět vozy zkrachovalé socialistické značky

Jak připomínají Automotive News, továrna Toyoty měla kapacitu 100 tisíc automobilů ročně a zde vyráběné vozy byly exportovány do Běloruska, Kazachstánu a Arménie. „Pokud bude závod prodán, nebude vyrábět přeznačené vozy Camry a RAV4“, uvedl pro Automotive News mluvčí společnosti Toyota Europe.

Toyota v Rusku zaměstnává 2350 lidí. Naprostá většina z nich, necelé dva tisíce, pracovali ve výrobě v Petrohradu. Těm bude nabídnuta pomoc s rekvalifikací a se získáním nového zaměstnání. Zaměstnanci v moskevské centrále dříve dohlížející na obchodní aktivity Toyoty v Rusku nově omezí své aktivity pouze na dovoz náhradních dílů a jejich distribuci, aby byl zajištěn servis vozů, které jsou již v provozu.

Ačkoliv to Toyota ve své tiskové zprávě přímo nepíše, z jejího vyjádření vyplývá, že rovněž končí dovoz nových automobilů do Ruska. Potvrzuje to také australský web Drive. Podle Automotive News Toyota na ruském trhu své vozy nabízela i po ruské invazi na Ukrajinu a po pozastavení výroby v Petrohradu. V srpnu ale prodala v Rusku pouze 221 automobilů, což představuje meziroční pokles o 97 %.

Z Ruska odešly už i jiné automobilky. Třeba Renault ukončil výrobu ve své moskevské továrně a celý závod v podstatě zdarma přenechal tamním úřadům.

Zdroj: Toyota, Automotive News Europe, Drive

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?