Test ojetiny: Audi A8 je kvalitní a spolehlivé, ale šetřit na něm nemůžete

15.01.2017
4 nové názory
Autor: Redakce

+

  • Je opravdu kvalitně udělané
  • Většinou i po letech pořád funguje
  • S osmiválcem je to uvolňující svezení
  • Neotravuje pípáním asistentů
  • Osmiválcová limuzína za cenu litrové Octavie

  • Je to magnet na zloděje
  • Motor 3.0 TDI stačí jen tak tak
  • Potřebuje opravdu pečlivý servis
  • Opravy karoserie jsou extrémně drahé
  • Čekání na první rozsvícenou kontrolku...

Staré pořekladlo říká, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Když se to převede na vlastnictví velkého luxusního sedanu premiové značky, můžete si to vyložit tak, že i na zdánlivě levné auto, které se dá pořídit za zlomek původní ceny, stále potřebujete značně velkorysý rozpočet.

Výhodou ojetého Audi A8 druhé generace, které si dnes představíme, je to, že zpravidla i po letech funguje. Nevýhodou je pak to, že první problém vám v servisu protočí panenky a pravděpodobně vyvolá menší srdeční slabost. Ale nic není tak černé, jak se zdá. Tohle je totiž vážně skvělá ojetina, pokud máte aspoň trochu peněz „na hraní“.

Doporučujeme: Ojetiny? Velký přehled všech vozů

Kolotočáři přesedají do SUV

Druhá generace Audi A8 se dostala do zvláštní části trhu. Pořídíte ji za cenu základní Octavie s tříválcem. Specifická část dřívější typické klientely luxusních sedanů v posledních letech přesedla do SUV, neboť třeba takové BMW X5 v bílé perleti a úpravě od Hamanna lépe vyjádří jejich společenský status. Luxusní německé sedany tihle lidé postupně přenechávají jiným.

Audi A8 (18) „Kolotočářskou“ nebo mafiánskou image už tato auta nemají. Diskutovaná skupina lidí přesedla do SUV
Audi A8 (43) Ojeté Audi A8 nabízí vše, co může rozmazlený člověk potřebovat. A za cenu „holé“ Octavie s tříválcem

Druhá generace Audi A8 se pořád líbí. Lze to pochopit. Její čisté a uhlazené tvary neprovokují podobně jako kdysi „Banglovská“ řada 7 od BMW. Audi sice chtělo odvážnější design, ale technologie zpracování hliníkové karoserie si vyžádala velmi čisté linie bez ostrých hran.

Doporučujeme: Pět luxusních bazarových SUV, která lákají cenou, ale jsou černou dírou na peníze

V roce 2002 tak vzniklo auto, které i po patnácti letech vypadá pořád dobře. Mohli bychom říci, že spíše zraje než vyloženě zastarává. A pokud ho nepostavíte vedle Fabie, nebude provokovat oteklostí, velikostí a nabubřelostí, jak to některá nová auta umějí. Tahle A8 vyvolává skoro stejně emocí jako Golf. To znamená minimum.

Ale dost řečí. Abychom si ojetou A8 blíže představili, vezmeme si za příklad konkrétní auto. Vstříc nám vyšli v autobazaru Auto ESA, kde jsme si mohli půjčit Audi A8 s naftovým osmiválcem 4.2 TDI. Auto je z roku 2007, v době testu mělo najeto hezkých 170 000 km a prodejce za něj chtěl 385 000 korun. To je na takový „kočár“ slušná cena, že?

Jak se s ní jezdí

Velká A8 není žádný sporťák. Dokonce ani verze S8 se nedá považovat za sportovní auto. Nicméně pokud jde o dynamiku v přímce, není osmiválcovým motorům co vytknout. I na dnešní poměry je testovaný motor 4.2 TDI zcela vyhovující a odpich z místa naprosto přesvědčivý. Vždyť tohle je po S8 a 6.0 W12 nejdynamičtější motorizace. Zrychlení 0-100 km/h jí trvá jen 5,9 sekundy. Jen W12 a S8 stejnou disciplínu zvládají za 5,1 s. Benzinové osmiválce jsou ve sprintu o trochu pomalejší a 3.0 TDI působí dynamicky vedle 4.2 TDI asi jako motorový vůz řady 810 vedle Šinkansenu.

Audi A8 (65) Naftový osmiválec uděluje A8 nenucenou a zcela samozřejmou dynamiku. Počítejte se spotřebou okolo 12 litrů nafty na 100 km
Audi A8 (14) Audi A8 nemá tak prkenný podvozek jako jiné produkty Audi té doby. Tupé řízení u pohodlné A8 vůbec ničemu nevadí

Ačkoli tohle Audi pochází z doby, kdy byly podvozky a řízení produktů této značky poněkud tupé, prkenné a nekomfortní, nedá se říci, že by A8 drncala a nejezdila pěkně. Řízení je trochu pomalejší a nenabízí mnoho odezvy, ale s tímhle autem nebudete vymetat apexy na okresce třetího řádu. Na širokých silnicích s velkým poloměrem zatáček je naopak stabilita a nenucená dynamika velkého sedanu naprosto uklidňující.

Líbilo se mi i to, že starší Audi A8 neotravuje člověka pípáním, blikáním, houkáním, pískáním a svícením všemožných asistentů a bezpečnostních systémů. Netahá sama za volant, nebrzdí, když si myslí, že je to správné, a vůbec je jízda s ní mnohem uvolněnější než s leckterým moderním autem, které se vám neustále snaží naznačit, že ono samo ví lépe, jak byste měli řídit.

Neřešte spotřebu

Kdybyste dnes chtěli podobně vybavené nové Audi A8 4.2 TDI, museli byste za něj u dealera zaplatit přes tři miliony. Pokud to hodně zobecníme, tak jen na ztrátě hodnoty tohle konkrétní auto stálo v průměru zhruba 15 Kč/km. Nejvíce samozřejmě ztrácí v prvních letech, kdy se amortizace takových aut počítá na desítky korun z každého ujetého kilometru. To je vám potom skutečně jedno, jestli živíte dvanáctiválec se spotřebou dvacet litrů na sto. Cena paliva je z hlediska celkových nákladů na vlastnictví vlastně zanedbatelný údaj.

Totéž platí i pro auto ojeté, i když u něj už cena nebude klesat tak rychle. Přesto byste rozhodně spotřebu řešit neměli. Mnohem důležitější položkou bude servis a určitě i pojištění. „Plechařinu“ u A8 nepořešíte jen tak, na hliníkovou karoserii potřebujete profesionály s patřičným vybavením. Ceny i drobných oprav se mohou vyšplhat do astronomických částek.

Doporučujeme: Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin — E39 vs. E60 vs. F10

Za servisní prohlídku zaplatíte zhruba dvacet tisíc, a to půjde jen o běžný servis bez oprav. Pak si musíte nechat stranou dost peněz na řešení drobností. Důležité je hlavně všechno řešit hned. Ignorování drobnějších závad působí jako lavina a strhává s sebou další a další věcí. Z drobnosti za deset tisíc se po čase může vyklubat problém za čtvrt milionu.

Kterou verzi vybrat

Rovnou zapomeňte na benzinové šestiválce. Zaprvé jsou s nimi problémy a zadruhé je škoda kazit si takové auto podvyživenou motorizací. Motory FSI trpí na zanášení karbonovými úsadami a objevují se i problémy s řetězovými rozvody. Jednotka 3,0 l s nepřímým vstřikem sice takové potíže nemá, ale výkonově na velkou A8 nestačí. Navíc se vyráběla jen s pohonem předních kol.

Audi A8 (24) Při výběru by měl být rozhodující celkový stav, servisní historie a dohledatelný původ vozu. Kupujte jen u prověřených obchodníků
Audi A8 (46) Výbava A8 bývá bohatá. Není normální, aby u desetiletého Audi nefungovaly přepínače, pojezdy sedadel a podobně. Vše vyzkoušejte

Dalším problémem šestiválců (a předokolek) je použití bezestupňové převodovky. Po 100 000 km bývá většinou po smrti. Motor 3.2 FSI bylo možné objednat i s pohonem všech kol, taková verze pak měla klasický šestistupňový automat. Ale to už je lepší vzít benzinový osmiválec. Po stránce spotřeby na tom bude prakticky stejně.

Motory 3.7 V8 a 4.2 V8 s nepřímým vstřikem montovalo Audi do A8 do května 2006. Ten objemnější je jednou z nejlepších cest, jak pořídit solidní A8. Hledejte ideálně poslední ročník 2006. Sice jezdí za 12 až 15 litrů, ale mechanicky je spolehlivý.

Karbonem se nazanáší a pokud měníte včas olej, nebude trpět na zvýšené opotřebení mechanických částí. Nedává moc zabrat ani pohonu všech kol nebo automatické převodovce. V podstatě jediným problémem může být životnost zapalovacích cívek, které v letech 2004 až 2006 u tohoto motoru zlobily docela dost. Dostává se do nich vlhkost a pokud odejde jedna, mění se preventivně všechny. Na opravu si připravte přibližně deset tisíc korun. Pokles výkonu u 4.2 V8 může být způsoben také poklesem podtlaku v popraskaném vedení nasávaného vzduchu. To lze řešit snadno i svépomocí.

Šestiválce nechte stát v bazaru box_color=#000000
Benzinové šestiválce na velkou A8 sotva stačí a bývají s nimi problémy. Hlavně tedy s variátorovým automatem Multitronic u předokolek. Motory FSI trpí na zanášení karbonem, ale mechanicky špatné nejsou. Diesel 3.0 TDI si na opravy dokáže vydělat a servisy s ním umějí pracovat. Osmiválec 4.2 TDI chce specialistu, ale dá se udržet při životě. Vyloženě nepovedený motor v téhle A8 není. Dobrou volbou je starší osmiválec 4.2 V8 s nepřímým vstřikem a pastí nemusí být ani dvanáctiválec 6.0 W12, pokud se jedná o auto s jasnou minulostí. Obecně platí, že od modelového roku 2007 je Audi A8 zbaveno snad všech dětských nemocí.

Pozdější osmiválec 4.2 FSI na tom s mechanikou sice také není špatně, ale dynamicky si proti staršímu nepřímovstřikovému osmiválci moc nepolepšíte, reálná spotřeba je prakticky stejná a ještě si k tomu přidejte problémy se zakarbonováním. Tenhle motor je zralý na čištění karbonových úsad každých 40 000 km. Vzácně se u něj vyskytují i problémy s dodávkou paliva.

Dvanáctiválec 6.0 W12 je solidní. Mechanicky vydrží a především za sebou mívá malé kilometrové nájezdy. Jediné riziko se skrývá v rozvodech a rovněž v zapalovacích cívkách. Může to být dobrá volba pro někoho, kdo chce jednou za měsíc udělat dojem na kolegy v práci  a jinak toho moc nenajezdí. Za rozumnou hranici považujeme roční nájezd do 20 000 km.

Verze Audi S8 stojí poněkud stranou. Desetiválec 5.2 FSI sice mechanicky vydrží, ale v ojetých Audi S8 trpí na oddalovaný servis. Přeci jen je to motor, který nový olej vyžaduje velmi často. A doporučený interval 30 000 km mu vůbec nesvědčí. Právě u něj se dá počítat s vysokým opotřebením a rovněž silnými nánosy karbonu na ventilech a pístech.

Diesel není bez chyb

Diesel 3.0 TDI má svoje mouchy, ale je to rozumná volba. Především si na sebe takříkajíc vydělá a je to velmi rozšířená jednotka. S jejím servisem si proto budou vědět rady i nezávislí mechanici. Největším problémem je životnost řetězových rozvodů a jejich následná výměna. Je to zdlouhavá práce, která stojí od 30 do 50 000 korun podle objemu práce a materiálu.

Audi A8 (67) Vznětový osmiválec není takový strašák, jak se říká. Preventivní servis pomůže motor udržovat v kondici. Rozvody se ale jednou ozvou...
Audi A8 (68) Výrobní šítek pod kapotou prozradí o autě skoro všechno. Opište si VIN a nechte ho prověřit u oficiálního servisního partnera Audi

S jednotkou 4.2 TDI je to podobné. Spíše než na vrozené vady tyhle motory dojíždějí na nevybíravý styl jízdy, opožděné výměny oleje a nekvalitní palivo. V případě naftového osmiválce ještě hrozí nutnost výměny obou turbodmychadel. A velký točivý moment už je na hranici únosnosti automatické převodovky.

Některé naftové verze Audi A8 se dodávaly bez filtru pevných částic, ale od roku 2007 má A8 filtr vždy. Jeho přítomnost poznáte podle štítku pod kapotou, kde je napsáno třeba EURO4+DPF.

Nejčastější problémy

I u robustního Audi A8 se časem mohou objevovat problémy. K nejběžnějším patří hučení řemene pomocných agregátů a závady systému ABS. Stává se, že se aktivuje i při normálním citlivém brzdění. Vzduchový podvozek se mechanicky nekazí (pokud nemá auto najeto půl milionu), jen občas u něj odejde nějaký ten senzor. To spíše budete každých 100 000 km řešit vymačkané a vytlučené silentbloky a uložení náprav. Na geometrii je A8 velice citlivá.

Servisní rady box_color=#000000
Audi A8 nemá tendenci k poruchám. Ve své kategorii je spíše nadprůměrně spolehlivé, pokud jde o detaily, elektroniku i mechaniku. Dejte si ale pozor na to, co kupujete. Ojetá S8 může vypadat velmi lákavě, ale třeba keramické brzdy stojí tři sta tisíc korun. Hledejte auto, které se dá udržovat s rozumnými náklady a které má za sebou pravidelný servis. Počítejte s tím, že ojetý vůz bude potřebovat investice do podvozkových dílů. České silnice dávají zavěšení zabrat. Také si stanovte konzervativní servisní plán se zkrácenými intervaly výměn oleje a ostatních provozních náplní.

Vyhněte se obloukem autům, kterým hučí diferenciál, cuká v převodvoce a od systému pohonu všech kol se ozývají rány a křupání při manévrování na místě. Takové projevy signalizují, že diferenciály mají to nejlepší za sebou. Pamatujte na to, že i převodovka a diferenciály potřebují každé čtyři roky nebo po 60 až 80 000 km novou olejovou náplň. I když v servisním plánu to nestojí.

Elektronika obvykle u A8 nezlobí. Někdy ale odejde řídící jednotka klimatizace a teplotní senzory, takže si pak ventilace žije vlastním životem. Pojezdy sedadel, elektrické dovírání dveří, elektrické otevírání kufru či elektrické roletky oken zpravidla fungují pořád.

Co dělat po koupi

Když už jste Audi A8 vybrali, nechte si ho pomocí VIN kódu prověřit u oficiálního servisního partnera Audi. Ten potvrdí použitou výbavu, motor, barvu a další faktory, které vám pomohou určit, jestli je auto v původním stavu. Především ale dokáže dohledat servisní historii, kterou Audi sdílí celoevropsky.

Když koupíte, je potřeba si stanovit servisní plán. Oficiální servisní ceník Audi určuje modelu A8 sazbu 1302 korun bez DPH za hodinu práce. Někteří servisní partneři ale mají vlastní programy a akce pro majitele starších Audi. Raději se poptejte.

Audi A8 (7) Na údržbě ojeté A8 nemůžete šetřit. Zanedbávání drobností spustí nabalování dalších vážnějších a dražších problémů
Audi A8 (21) Pečlivému majiteli se A8 odmění. Je to kvalitní auto, ale počítejte s tím, že s rostoucím věkem bude potřebovat náležitou péči

Servisní plán se určuje kus od kusu a může být i variabilní, ale některá auta spadají do prodlouženého s výměnou oleje po dvou letech nebo 30 000 km. To je příliš. Okamžitě zkraťte interval na 12 až 15 000 km. Vzduchový filtr se mění po 60 000 km, palivový rovněž. Pylový filtr je potřeba vyměnit každé dva roky nebo 30 000 km. Olej v převodovce Multitronic se mění po 60 000 km, ale přibližně stejný interval bychom doporučili i u klasického automatu. Brzdová kapalina se mění po dvou letech a servis provádí u dieselů ve 180 000 km kontrolu filtru pevných částic.

Doporučujeme: 10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout

Také si ověřte, zda vaše auto nespadá mezi vozy postižené třemi svolávacími akcemi. Zatímco svolávačka řešící únik vzduchu v pneumatikách už není na pořadu dne, pozor na akci z prosince 2006, která se týkala airbagu řidiče. V červenci 2016 pak Audi vyhlásilo svolávací akci na auta vyrobená mezi dubnem 2007 a červnem 2008 se solárním střešním oknem. To se dokonce může za jízdy uvolnit. V případě této servisní akce existuje riziko, že pokud auto stálo někde v garáži nebo bazaru několik měsíců, ještě v servisu kvůli tomuto problému nebylo.

Nebojte se jí, ale nechte si peníze stranou

Audi A8 druhé generace není  extrémně riziková ojetina. Se správným motorem a při dodržování servisních zásad a péče vydrží ještě mnoho let. Jenom je potřeba myslet na to, že na luxusním sedanu nejvyšší třídy se nedá šetřit, ani když ho kupujete ojetý.

Určitě zvažte nějaké pojištění. Velké audiny se bohužel kradou a rychle mizí v zemích bývalého Sovětského svazu nebo na Balkáně, kde je už nikdy nikdo nenajde. A jak jsme už zmiňovali – pokud vyrobíte třeba jen menší ťukanec, následné opravy jsou kvůli celohliníkové karoserii brutálně drahé. Ceny běžných dílů naštěstí nijak nevybočují z mezí této kategorie. Pokud se tedy nebavíme třeba o keramických brzdách. Nabídka dílů z druhovýroby je však mizerná. Výjimku představují jen „érární“ koncernové díly, používané i na jiných vozech.

Zájemci o ojeté Audi A8 druhé generace musí zkrátka počítat s tím, že jednou za čas může být potřeba sáhnout do kasičky a vytáhnout několik desítek tisíc korun najednou. Pokud se s tím dokážete smířit, kupujte. Takhle příjemná, komfortní a ničím neobtěžující auta už nebudou.

[su_hello-bank-calculator]

Gabriel (neregistrovaný)
Dobrý den, rád bych se zeptal na názor na Audi A8 3.0 TDi anebo 4,2 TDi, rok výroby 2014-2016. Moc se mi líbí ale nechtěl bych si koupit auto "před servisem" :).
Martin (neregistrovaný)
Super auto, ne to není auto, je to nadauto.Svezl mě známý a už jsem nechtěl vystoupit, jak píše Romana,je to luxus na kolech.Zvuk motoru, to je symfonie,podvozek se krásně přizpůsobuje těm našim tankodromům,výborná akcelerace,převodovka, ani nevíte, že řadí a ta výbava-televize,DVD,masáže,Webasto,překrásný interiér-vše v kůži včetně palubovky,nádherná akustika, prostě nemám výhrad! Pobavilo mě,jak si nové Oktávky dovolují na tento typ limuzíny,přece jen ten výkon přes 300koní je znát ( u 4,2i V8),kdežto ty Oktávice si na to jen hrají (nějakým "rádo by paketem"). Takže já byl tak unesen touto nádherou,okamžitě jsem se zamiloval a do půl roku stála v mé garáži.Škoda jen,že tuto benzínovou motorizaci již Audi nedělá,no proč taky,s tímto motorem není žádný problém,pokud se o něj člověk dobře stará,to samozřejmě automobilka nepotřebuje.jak píše Romana,FSIčka stojí za prd,stojí to víc v servisu než jezdí.Každopádně jsem maximálně spokojen.
Romana (neregistrovaný)
Audi A8 4.2 je nejlepší volba,úžasné svezení,luxusní výbava s televizí a masážními sedadly,už po první jízdě s tímto autem člověk pozná luxus na kolech,bezporuchove,spolehlivé.
  • Našli jste v článku chybu?