Test elektrického skútru BMW C Evolution: Pod proudem

7 nových názorů
Zdroj: Redakce

+

  • Bezkonkurenční nástup točivého momentu od nulových otáček
  • Zanedbatelná cena energie potřebné na jeden kilometr jízdy
  • Vysoká úroveň jízdního komfortu

-

  • Omezený dojezd
  • Vysoká pořizovací cena

Na mizivé provozní náklady elektrického skútru se zvyká velmi snadno; za jedinou korunu českou ujede bezmála čtyři a půl kilometru. To je víc než dvojnásobná vzdálenost proti té nej­­­ús­pornější benzinové stopětadvacítce, nemluvě o maxiskútru se srovnatelným výkonem. Ten ukrojí z rozpočtu na dopravu klidně čtyřikrát tolik. A když se na semaforu rozsvítí zelená, necháte v zrcátkách nejen všechna auta, ale i supersportovní motocykl, protože v rozjezdech z místa je elektromotor nedostižný.

Ve městě a okolí si s dojezdem zhruba 100 km vystačíte

Ozubený řemen roztočí zadní kolo C evolutionu mocnou silou 72 Nm, a to hned ve stejné sekundě, kdy otočíte plynem na doraz. Teď už je snad jasné, proč v seznamu základní výbavy figuruje kontrola trakce. Bez ní by vás na zmoklém přechodu nebo olejové skvrně zadek předběhl dřív, než stačíte zaklapnout – takhle to elektronika udělá sama. Když se však hlídač prokluzu do akce nezapojí, dokáže skútr i přes poměrně vysokou provozní hmotnost zrychlit z nuly na 50 km/h za 2,7 sekundy! No řekněte: kdo z vás to má? Nekorunovaný král městských sprintů se však neztratí ani na dálnici, přestože jeho maximální rychlost výrobce omezil na 120 km/h. Dokáže totiž se stejnou svižností akcelerovat kdykoli, takže na předjetí kamionu mu stačí dvě mrknutí oka.

TFT displej má původ v elektromobilu BMW i3. Čte se skvěle
Akumulátor lze nabíjet z veřejné stanice i ze zásuvky v garáži

Cestovního komfortu, zajištěného kvalitním odpružením a velkorysými rozměry sedla i kapotáže, si však příliš dlouho neužijete. Na deklarovaný dojezd 100 km (kromě testované verze je v nabídce ještě varianta Long Range s dojezdem 160 km) lze dosáhnout jedině střídmou ekonomickou jízdou v režimu Eco Pro, kdy jsou akcelerační schopnosti citelně omezeny.

BMW má na kontě 3 miliony vyrobených motocyklů. Projděte se s námi montážní halou
Přečtěte si také:

BMW má na kontě 3 miliony vyrobených motocyklů. Projděte se s námi montážní halou

Mnohem zábavnější režim Dynamic spotřebuje kapacitu akumulátoru po zhruba 80 kilometrech, podobně jako dálniční mód Sail, který vůbec nevyužívá rekuperaci, a po uvolnění plynové rukojeti pokračuje v plavné jízdě setrvačností. Ve městě se nejlépe osvědčil režim Road s padesátiprocentním brzdným účinkem motoru (převedeným zpět na energii) a plnou akcelerací. Omezený akční rá­dius přitom předurčuje základní model C evolution právě k pohybu po městě a okolí, na delším výletě si musíte dát aspoň dvouhodinovou pauzu na nabití akumulátoru.

BMW C Evolution: Verdikt

Ovladatelností a komfortem může C evolution směle konkurovat těm nejlepším maxiskútrům s konvenčními motory a v akceleraci je pohodlně strčí do kapsy. Má však také svoje nevýhody, přičemž omezený dojezd nemusí být nutně jednou z nich, pokud se do něj vejde váš denní itinerář. Vysoké pořizovací náklady se vám ale vrátí až po dlouhých desítkách tisíc kilometrů, a to už nejspíš bude čas na investici do nového akumulátoru.


Cena testovaného motocyklu: 395 850 Kč

Foto: Václav Novák

Technické údaje BMW C Evolution
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor kol (mm): 1610
Výška sedla v nezatíženém stavu (mm): 768
Zdvihy pérování vpředu/vzadu (mm): 120/115
Úhel krku řízení (°): 65,9
Pneumatika vpředu 120/70 R15
Pneumatika vzadu 160/60 R15
Hmotnost bez náplní (kg): 275
PODVOZEK
Rám: hybridní z hliníku
Zavěšení vpředu: převrácená vidlice Ø 40 mm
Zavěšení vzadu: jednoramenná kyvná vidlice,
pružicí a tlumící jednotka
Brzdy vpředu: dvoukotoučová s dvoupístkovými třmeny, Ø 270 mm
Brzdy vzadu: jednokotoučová s dvoupístkovým třmenem, Ø 270 mm
MOTOR
Konstrukce: kapalinou chlazený synchronní elektromotor
Nejvyšší výkon (kW/min-1): 35/4650
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 72/0-4500
Dojezd (km): 100
Vstoupit do diskuse (7 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?