Subaru poslalo na trh nejrychlejší WRX STI v historii. Nás to bohužel zajímat nemusí

přidejte názor
Zdroj: Redakce
  • Subaru představilo nejvýkonnější a nejrychlejší WRX STI určené do běžného prodeje 

  • Vůz má 354 koní a z nuly na 100 km/h zrychlí za pět sekund 

  • Úprav se dočkal také podvozek 

  • Evropy se tato novinka netýká a navíc vznikne pouze třicet exemplářů

Před třiceti lety, přesně druhého dubna 1988, byla oficiálně založena značka STI. Tahle tři písmena mají u určité skupiny fanoušků automobilky Subaru velký zvuk a může za to hlavně model WRX STI. Asi není nutné připomínat, že tenhle rychlý sedan evropský trh bohužel před časem opustil, ale jinde se prodává dál. A právě WRX STI je tím správným modelem, který by měl dostat v rámci oslav třicátých narozenin sportovní divize Subaru něco speciálního. Což se také stalo. Výsledkem je Diamond Edition.

Ne, ani WRX STI Diamond Edition si na našem (ani jakémkoliv jiném evropském) trhu nekoupíte. A i kdyby, měli byste dost málo času na podání objednávky. Jedná se o specialitu vyrobenou pod taktovkou Subaru Southern Africa, která navíc vznikne pouze v počtu třiceti exemplářů. Zajímavé je na tomto autě hlavně to, že jde o nejvýkonnější a nejrychlejší verzi WRX STI, jakou si kdy mohli běžní zákazníci pořídit.

Retro: Subaru slaví 30 let označení STI. Proslavily ho závodní i silniční modely
Přečtěte si také:

Retro: Subaru slaví 30 let označení STI. Proslavily ho závodní i silniční modely

Důvod je prostý. Plochý přeplňovaný čtyřválec o objemu 2,5 litru dostal nový software řídicí jednotky a jiný výfuk. Výsledkem jsou parametry 260 kW (354 k) a 464 Nm. Nejvyšší rychlost sice zůstala stále na 255 km/h, ale zrychlení z nuly na 100 km/h proběhne za 5,03 s. Pro srovnání, poslední verze, která byla dostupná u nás, potřebovala 5,2 s.

Subaru WRX STI Diamond Edition používá brzdy Brembo se šestipístkovými třmeny na přední nápravě. Všechna kola dostala podložky, čímž byl zvýšen jejich rozchod o dva centimetry, a zároveň došlo na sadu aerodynamických doplňků. Ty znamenají snížení světlé výšky o jeden centimetr. Doplňky jsou navíc lakované výrazným žlutým odstínem High Viz Yellow. Interiér přináší bohatou výbavu zahrnující multimediální systém, ozvučení Harman Kardon, kožené čalounění a samozřejmě plaketku upozorňující na neobvyklý původ auta.

První šťastní majitelé se dočkají svého exempláře hned v lednu. Vy se ho nedočkáte nikdy, tak si ho alespoň můžete prohlédnout v rozsáhlé galerii.

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?