Názor k článku Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“ od petr - Dobrý den, zajímavý článek tedy předmět zamyšlení se...
petr
(neregistrovaný)
6. 1. 2017 14:11
Dobrý den, zajímavý článek tedy předmět zamyšlení se nad socialistickými vozidly. Autorovi trošku zazlívám větu "Obyvatelé socialistického bloku vnímali vlastní bídu nejvýrazněji tehdy, když měli možnost porovnat svoji životní úroveň se standardem běžným „na Západě“... " . Myslím, že to měl trošku více upřesnit. Ano pokud jde o spotřební zboží tak u nás v Československu ( prožil jsem v socialistickém zřízení ČSSR 20 let ) byl trh značně chudý. Nemám ale pocit, že by zde někdo trpěl bídou ve smyslu základních životních potřeb. Ono idea výroby spotřebního zboží na "východě" byla zcela odlišná od "západní". Východ = kvalitní výrobek (rozuměj dlouhá funkčnost pro daný účel) s určenou minimální životností např. lednice tuším 20 let, pračka tuším 15 let atd. (roky nejsou přesné už si to moc nepamatuji ale důležitý je rozdíl v cílech). Socialistický blok nezvládal naplňovat potřeby obyvatelstva v oblasti spotřebního zboží a hlavně měl za cíl šetřit suroviny, zdroje potřebné k výrobě spotř. zboží (zejména složky nutné zakoupit u "imperialistů" za devizy) . Primárním cílem zde dle mého nebylo generování zisku ve vlastní zemi, krom možnosti získání devíz při prodeji tohoto zboží na západě. Další věc byla nemožnost vyrábět v jednotlivých zemích to co chtěli a zvládali. Hold soudruzi se SSSR měli patent na rozum a moc vše řídit. Západ = moderní, designově, technologicky vyspělý výrobek avšak s omezenou životností. Idea kapitálu - spotřeba, teda potřeba produkovat a prodávat pořád dokola pokud možno v co nejkratších intervalech (toto je patrné zejména v posledních desetiletích, ale tato idea má své počátky v první polovině 20. století, nejznámější je asi dohoda výrobců žárovek o postupném snižování jejich životnosti až na dnešní úroveň, nepotřebovali aby lidem žárovka sloužila 50 let bez potřeby koupi nové) obměny tovaru. Výroba převážně v soukromém vlastnictví nesrovnatelně vyšší pružnost reakce na potřeby trhu, žádné centrální řízení atd.
Já osobně zastávám názor, že pokud jde o produkci spotřebního zboží nelze srovnávat socialistické zřízení s kapitalistickým. Mají odlišné cíle které se snaží naplňovat. (V žádném případě neporovnávám zřízení jako takové !)
-
Nahlásit moderátorům Nahlásit moderátorům jako SPAM
- Reagovat