Semafory s blikající zelenou se poprvé objevily v České republice. Potkáte je v Břeclavi

16 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • V Břeclavi bylo na zkoušku upraveno nastavení semaforů. Poslední čtyři sekundy signálu „Volno“ zelené světlo bliká 

  • Podobně fungují semafory třeba v Rakousku 

  • Zatím jde o dočasné řešení. Testovací provoz skončí 25. října a následně bude vyhodnocen vliv na bezpečnost a propustnost křižovatek

V některých evropských státech, jako například v Rakousku, se na semaforech můžete setkat s blikající zelenou, čímž je signalizován blížící se konec signálu „Volno“. Na českých křižovatkách toto zatím zavedeno nebylo, ale možná se to brzy změní. V Břeclavi byl totiž spuštěn testovací provoz, v rámci kterého bude Centrum dopravního výzkumu zkoumat vliv blikající zelné na bezpečnost dopravy a propustnost křižovatek.

Podle oficiálních informací města Břeclav se délka zelené jako takové nemění. Mění se pouze to, že po dobu posledních čtyř sekund začne zelená na semaforech blikat. Následně se už klasicky rozsvítí oranžová a poté červená.

Pokus se 140 km/h na rakouských dálnicích zná své výsledky. Emise se téměř nezměnily, bezpečnost ano
Přečtěte si také:

Pokus se 140 km/h na rakouských dálnicích zná své výsledky. Emise se téměř nezměnily, bezpečnost ano

Blikající zelená se týká pouze takzvaných „tříkomorových návěstidel“, což jsou běžné semafory. Doplňkové zelené šipky neblikají, stejně jako neblikají ani třeba dvoubarevné semafory pro chodce.

Testovací provoz probíhá už od 19. srpna na křižovatkách, které najdeme na silnici I/55 v Břeclavi. Centrum dopravního výzkumu zde provoz monitoruje drony. Právě záběry z dronů pak poslouží k vyhodnocení přínosu takovéhoto řešení. Testování skončí 25. října. Aby řidiči nebyli překvapeni, jsou na všech ramenech dotčených křižovatek instalovány dočasné dopravní značky upozorňující právě na přítomnost této změny.

 

Vstoupit do diskuse (16 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?