Rychlý test Jaguar XF 30d Portfolio: Okrajová volba

1 nový názor
Autor: Redakce

+

  • Graciézní chování na silnici
  • Silný a kultivovaný motor
  • Není to Audi, BMW ani Mercedes

  • Motor 30d nelze s pohonem všech kol
  • Omezené místo pro hlavu vzadu
  • Není to Audi, BMW ani Mercedes

Čísla to říkají jasně: Vyšší střední třídu tvoří v podstatě tři značky. V České republice si německý prémiový triumvirát Audi, BMW, Mercedes-Benz dělí mezi sebe neuvěřitelných 82 procent trhu (1305 z 1584 registrací za první pololetí 2016). O zbylou ani ne pětinu se pere desítka dalších modelů, které jsou rády, když se jejich roční prodeje aspoň přiblíží k trojciferné hranici. Také jinde v Evropě je situace stejná. Což nemusí být úplně špatné ani pro automobilky, ani pro zákazníky. Výrobci se nemusí urputně snažit vyrovnat se v technické vyspělosti a šíři nabídky německým značkám, protože to stejně nemá smysl, a jejich produkty v této kategorii jaksi automaticky získávají punc volby znalců, kteří nechtějí jít s davem. Jaguar XF je toho vynikajícím příkladem.

Bez kombíku, bez čtyřkolky

Kdybychom chtěli být nepřejícní, mohli bychom popsat celou dvoustranu výčtem věcí, v nichž elegantní britský sedan nedosahuje úrovně německých hráčů. Nabídka kombinací motoru, převodovky a pohonu obsahuje devět položek oproti třeba čtrnácti u Audi A6 – a úplně v ní chybí velmi žádaná kombinace šestiválcového dieselu a pohonu všech kol. Sedadla nejenže nemají nastavitelnou délku sedáku nebo šířku bočnic, postrádají dokonce i seřiditelnou bederní opěrku. Multimediální systém můžete ovládat jen matláním prstu po obrazovce, žádný elegantní vícesměrový ovladač na středové konzole tu není. Adaptivní tempomat s asistentem pro jízdu v koloně si objednat sice můžete, ale v městském provozu reaguje tak ospale, že ho raději hned vypnete. Lépe funguje snad i v Octavii. A na variantu kombi rovnou zapomeňte.

Jaguar XF 198 copy Zdá se to jenom nám, nebo poslední Jaguar XF lehce připomíná italské Maserati Quattroporte?

Zkrátka kdyby chtěl člověk „dokázat“, že Jaguar XF je objektivně horší než Audi A6, BMW řady 5 nebo Mercedes-Benz třídy E, našel by k tomu nejeden argument. Jenže by to bylo střílení úplně mimo terč. Zákazníkům těchto okrajových modelů je naprosto lhostejné, jestli a o kolik je jejich sedan lepší nebo horší než Audi, BMW a Mercedes. Oni si jej vybrali zejména proto, že to není Audi, BMW ani Mercedes. Takže Jaguar XF by se prodával plus minus stejně, jako se prodává, i kdyby nestál za nic. Ale on naštěstí stojí.

Lehčí je lepší

Model tohoto jména prodává Jaguar už od roku 2007. Loni ale přišel na trh nový XF. Od pohledu byste hádali spíš facelift než novou generaci, konstrukční změny jsou ovšem zásadní. Po vzoru Audi využívá Jaguar ve velké míře hliník, jehož zásluhou je současný model XF výrazně lehčí než dřív. Automobilka uvádí mezigenerační úsporu 190 kg a tvrdí, že verze s motorem 2.0d 120 kW je o 80 kilo lehčí než „nejbližší konkurent“. Menší hmotnost je pro zákazníka vždy dobrou zprávou: znamená menší emise CO2 a tím pádem i menší daně na všech velkých evropských trzích, ale také lepší akceleraci a ovladatelnost. Oč méně úsilí musí podvozek věnovat krocení rozdováděných kil, o to více kapacity mu zbývá na poslušné následování pokynů řidiče a boj s nerovnostmi, což je zrovna na českých silnicích angažmá na plný úvazek.

Mezigeneračně se změnily i proporce. Při délce 4954 mm je Jaguar XF o chlup menší než první generace, ale rozvor náprav se zvětšil o nemalých pět centimetrů. Takové posunutí kol blíž k rohům karoserie by mělo přinést více místa pro posádku a současně i lepší jízdní stabilitu.

Naladění Jaguaru jakoby chtělo teoretické předpoklady potvrdit. Ve srovnání s německou konkurencí nepředvádí XF až takovou jistotu při extrémních manévrech ve vysoké rychlosti, na oplátku se ale nese od zatáčky k zatáčce s plavnou grácií. Nerovnosti se snaží vyžehlit, ne zadupat zpátky do asfaltu. Jen s ostrými hranami výmolů a záplat si důstojně neporadí, celkově hebkou jízdu tu a tam naruší nečekaně silné „kopnutí“. To je nicméně bolest společná všem moderním autům s velkými koly a nízkoprofiovými pneumatikami. V civilizovaném světě se holt jezdí po lepších silnicích než u nás.

Britská škola jízdy

V zatáčkách využívá XF vrozené hravosti zadního pohonu, aniž by děsil řidiče prudkým přechodem do přetáčivého smyku. S Audi nebo BMW byste možná projeli zvolený úsek silnice rychleji, ale organický charakter Jaguaru je konejšivý a přitom řidičsky nečekaně uspokojující i při sportovním stylu jízdy. Vyhlášená britská škola ladění podvozků má nadšenému řidiči co říci i v době superschopných německých popíračů fyziky.

Jaguar XF 196 Jaguar zůstává věrný zadnímu pohonu. „Čtyřkolku“ sice nabízí, ale jen k úzkému spektru motorizací

O motoru testované verze platí v podstatě totéž. Dvěma dmychadly přeplňovaný šestiválec 3,0 l se nemůže chlubit tak oslnivými parametry jako vrcholné verze německých dieselů, ale ani ten největší škarohlíd nemůže tvrdit, že si XJ utrhne v levém pruhu německé dálnice ostudu. Výkon 221 kW (300 k) a monstrózní točivý moment 700 Nm dávají autu příjemnou dynamickou suverenitu. V rychlosti blízké českému dálničnímu limitu se motor líně převaluje pár set otáček nad volnoběhem a ještě daleko za dvoustovkou se za mírné pobídnutí plynovým pedálem odvděčí důrazným zatlačením do sedačky.

Jaguar XF 192 Kruhový prvek na středové konzole neslouží k ovládání infotainmentu, je to volič automatické převodovky

Jestliže by se vám někdy zdálo, že motor nemá až takovou páru, bude to spíš klam vyvolaný nadprůměrnou kultivovaností. Jaguar XF je velmi zdařile odhlučněný. Žádná ze základních složek hluku (od motoru, kol a větru) nedominuje nad ostatními a celková úroveň hlučnosti zůstává velmi nízká i v rychlostech, jimiž se jezdí právě jen po německé dálnici. Iluzi sametové kultivovanosti dokresluje i hladce a přesně řadící osmistupňový automat. Jaguar ale neumí být tak extrémně úsporný jako třeba BMW, při klidném cestovním tempu jezdí asi za 7,3 l/100 km.

Co za to? V testované konfiguraci s motorem 30d a výbavou Portfolio stojí model XF 1 786 323 Kč, s příplatky jako LED světla, parkovací systém, prémiové koberce atd. pak klidně víc než dva miliony korun. Cenově se tedy Jaguar nepodbízí, ale jak jsme si už vysvětlili, nemá to zapotřebí. Jeho klientela ho s nabídkami německých značek stejně porovnávat nebude.


Cena testované motorizace: 1 683 231 Kč

Cena testovaného vozu vč. příplatkové výbavy: 2 109 340 Kč


Technické údaje Jaguar XF30d
MOTOR
Konstrukce: dvěma turbodmychadly paralelně přeplňovaný vznětový vidlicový šestiválec
Zdvihový objem válců (cm3): 2993
Ventilový rozvod: DOHC, 24 ventilů
Vrtání x zdvih (mm): 84,0 x 90,0
Nejvyšší výkon (kW/min-1) 300/4000
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 700/2000
Kompresní poměr: 16,1:1
Příprava směsi: přímé vstřikování common-rail, vstřikovací tlak 2000 barů
Převodovka: automatická osmistupňová ZF 8HP70
Poháněná kola: přední
JÍZDNÍ VÝKONY
Akcelerace 0-100 km/h (s): 6,2
Nejvyšší rychlost (km/h): 250 (elektronicky omezená)
Spotřeba paliva kombinovaná (l/100 km) 5,5
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm): 4954
Šířka bez zrcátek (mm): 1880
Výška (mm): 1457
Rozvor náprav (mm): 2960
Rozchod kol vpředu/vzadu (m): 1605/1594
Provozní hmotnost (kg): 1605
Objem zavazadlového prostoru (l): 540
Objem palivové nádrže (l): 66
PODVOZEK A PNEUMATIKY
Zavěšení vpředu: trojúhelníková ramena
Zavěšení vzadu: integral-link
Řízení: hřebenové s elektrickým posilovačem

[su_hello-bank-calculator]

Test Jaguar F-Pace 30d AWD: Tenkrát poprvé - Autobible.cz (neregistrovaný)
[…] původem z vlastního vývoje Jaguaru ovšem použil malý sedan XE, o něco později následoval XF nové generace a letos se konečně dočkali příznivci kategorie […]
  • Našli jste v článku chybu?