Doba, kdy benzin i nafta stály hluboko pod 30 korun za litr, skončila. Ceny zase atakují (a někde i překračují) 35 korun za litr. Důvodem růstu byla vedle dražší ropy také vyšší sezónní poptávka a dražší americký dolar. Daně a další náklady nyní nepočítáme. Ropa na světových trzích už několik dní pomalu zlevňuje, ale nečekejme, že se za týden ceny u čerpacích stanic vrátí pod třicet korun.
Doporučujeme: Kolik stojí benzín, nafta a LPG v Evropě? U nás vlastně nijak draho není
Ropa Brent se na přelomu května a června prodávala na světových trzích za zhruba osmdesát dolarů za barel. Ceny ale od té doby pomalu klesají k současným 75,5 USD. Zastavil se také růst kurzu amerického dolaru, který vůči české měně dokonce mírně oslabil.
To vše je spíše indikátorem toho, že ceny paliv u čerpacích stanic zřejmě neporostou na čtyřicetikorunové hodnoty, naopak můžeme očekávat mírný pokles v řádu desítek haléřů. Přesto se blíží prázdniny a v červenci a srpnu bývá benzín s naftou obvykle vždycky trochu dražší, takže vyšší poptávka u čerpacích stanic nebude nutit pumpaře jít s cenou dolů.
Doporučujeme: Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Cenu ropy určuje trh v reakci na objem těžby kartelu OPEC, který sdružuje státy vyvážející ropu. Nicméně konkurence a neshody uvnitř kartelu a hlavně klesající zájem Spojených států (největšího konzumenta ropy na světě) o dováženou ropu drží objem těžby stále na vyšších hodnotách. Bez zajímavosti není ani to, že přesně před deseti lety v červnu 2008 stála ropa přes 160 dolarů za barel, tedy více než dvojnásobek současných cen. V následujícím grafu si můžete připomenout vývoj průměrných cen ropy za posledních deset let: