Ministerstvo financí zhruba před dvěma týdny oznámilo první výsledky své analýzy zaměřené na ceny pohonných hmot na českém trhu. Tehdy se zdálo, že je vše v pořádku. Podle tiskové zprávy „není možné jednoznačně určit viníka“. Jenže aktuálně MF zveřejnilo podrobnější analýzu a z té je naopak velmi dobře patrné, co stálo zhruba v polovině března za rekordními cenami paliv na tuzemském trhu. Prodejci si navýšili marže na více než dvojnásobek oproti stavu před ruskou invazí na Ukrajinu.
Průměr marže v měsíci únoru byl u tuzemských prodejců v případě nafty 3,03 Kč za litr, zatímco v březnu vzrostl na 4,91 Kč za litr. V případě Naturalu 95 byl únorový průměr 2,29 Kč, březnový pak 4,39 Kč. Jak ale ukazují zveřejněné grafy, prodejci své marže snížili až poté, co ministerstvo oznámilo, že se na tvorbu cen paliv prodávaných v ČR podívá. Zhruba do poloviny března marže prudce rostly. U nafty se jejich průměr dostal přes 7 Kč za litr, u Naturalu 95 dosahoval hranice 6 Kč za litr.
Ze zveřejněných grafů porovnávajících nákupní a prodejní cenu je evidentní, že rychlost růstu prodejní ceny nekopíruje trend růstu nákupní ceny. Prodejní cena paliv se kolem poloviny března zvyšovala výrazněji. Může za to navyšování marží u prodejců. Právě podstatně vyšší marže v konečném důsledku vyšroubovaly tuzemské ceny k hranici 50 korun za litr. Jak už bylo řečeno, na konci března byly marže pořád vyšší než před vypuknutím války.
Ministerstvo financí nedávno oznámilo snížení spotřební daně na paliva pro období červen až září. Zároveň ale očekává, že prodejci své marže ještě sníží. Pokud tak neučiní, chce ministerstvo začít maximální výši marže regulovat. Paliva prodávaná na tuzemském trhu by tak mohla v dohledné době zlevnit.