Povinná výbava v zahraničí: Do Estonska jedině s klínem, do Španělska s náhradními brýlemi

29.08.2018
5 nových názorů
Zdroj: Redakce
Jiný kraj, jiný mrav. Přestože je většina zemí Starého kontinentu členy Evropské Unie, a tudíž by rozdíly mezi jejími právními předpisy neměly být zas až tak veliké, v některých oblastech tomu tak ve skutečnosti být nemusí. Týká se to například i problematiky povinné výbavy vozidla. Zatímco například v Polsku či na Slovenku musejí být k dipozici reflexní vesty pro všechny cestující, v takovém Rakousku si zase pro změnu potrpí především na lékárničce a emisních známkách. 

Novela vyhlášky o povinné výbavě motorových vozidel přinese řidičům několik vítaných změn. Především se složení povinné výbavy přizpůsobí době. Více jsme o tom psali v článku Povinná výbava nově: Žárovky a pojistky už nejsou nutné a lékárničku nemusíte měnit.

Mnoho Čechů ale pravidelně jezdí za hranice a i když si to možná neuvědomují, právní předpisy pro povinnou výbavu aut nejsou v rámci EU sjednocené. Připomeňme si tedy některé zvláštnosti, které mohou leckoho zaskočit a při policejní kontrole v zahraničí se stát záminkou ke zbytečné pokutě.

Doporučujeme: Ulička pro záchranáře se bude od října tvořit u levého pruhu, jako v Německu

Německo

Ohledně výbavy se v Německu nic zásadního neliší. Dokonce ani nemusíte mít reflexní vestu, pokud není vaše auto registrované v Německu. Jedinou významnou odlišností jsou nízkoemisní zóny ve vybraných německých městech. Pokud je vaše cílová destinace v místě, kde je potřeba emisní známka, musíte ji na autě mít. Získáte ji tak, že na STK přinesete velký techničák a oni vám ji za 300 Kč prodají. Nejdřív si ale na STK zavolejte, jestli je mají. Seznam měst, v nichž je emisní známka zapotřebí, najdete na webu ÚAMK.

Polsko

V Polsku je potřeba mít reflexní vesty pro všechny ve voze. Pokud vás tedy cestuje v nějakém rodinném MPV sedm, musíte mít také sedm reflexních vest. Další zvláštností z Polska je povinnost mít auto vybavené hasícím přístrojem.

Slovensko

Ohledně slovenské povinné výbavy neplatí žádné zásadní rozdíly. Ovšem pokud vystupuje celá posádka mimo vozidlo na pozemní komunikaci, musí mít všichni na sobě reflexní vestu. Takže je opět potřeba mít vestu pro každého, kdo jede ve voze. V zorném poli řidiče na čelním skle nesmí být umístěny žádné držáky mobilních telefonů či navigací.

Doporučujeme: Nové značky mají řidičům pomoci dodržovat odstup. Ten ale k častým příčinám vážných nehod nepatří

Rakousko

V Rakousku jsou v okolí Vídně povinné emisní známky, které se také vylepují na čelní sklo vozidla. Podrobnosti uvádí opět web ÚAMK a dodává, že celý administrativní proces se získáním známky trvá zhruba dva týdny a stojí okolo tisíce korun. Případně lze známku získat i v Rakousku na vybraných místech, ale to s sebou musíte vozit velký techničák. Další zvláštností Rakouska je, že lékárnička musí být v obalu, do kterého nemůže proniknout vlhkost ani nečistota. Platí to i pro motorkáře. Jestliže jste si vypůjčili auto například od svého kamaráda, mějte na paměti, že s sebou musíte mít i doklad o zápůjčce, nejlépe pak v němčině či angličtině. Co naopak v žádném případě v autě být nesmí, jsou palubní kamery. Rakušané totiž důrazně dbají na ochranu osobních údajů.

Slovinsko

I ve Slovinsku musí mít reflexní vestu každý, kdo vystupuje při nehodě, poruše nebo z jiného důvodu z vozidla na pozemní komunikaci. Dle zákona je zakázáno používání jakýchkoliv antiradarů, a to i takových, které jsou součástí vaší GPS navigace.

Chorvatsko

Kdo jezdí s přívěsem, musí mít v autě dva trojúhelníky (jeden pro auto a jeden pro přívěs). V Chorvatsku také platí povinnost mít vůz kategorie N vybavený schváleným typem hasícího přístroje. Kategorie N klidně může být klasický kombík s přepážkou, jak se to u nás dělávalo před časem.  Pokud máte ještě takové auto, potřebujete v Chorvatsku hasičák.

Zajímavosti z dalších evropských zemí:

Ve Španělsku musí řidič, který nosí brýle nebo čočky, vozit s sebou ještě jedny rezervní. V Estonsku musí být vozidlo parkující ve svahu zajištěno za pneumatikou klínem, v povinné výbavě jsou dva zakládací klíny. Na Ukrajině, v Bulharsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Řecku, Rumunsku a Turecku je povinný hasící přístroj. V Albánii je ve voze povinné tažné lano. Ve Francii je povinný alkoholtester ve výbavě a také emisní známka pro centrum Paříže.

Vstoupit do diskuse (5 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?