Porsche Cayman S je pořád skvělá volba pro všechny, které baví řídit

2 nové názory
Zdroj: Jiří Červenka

Kdybyste chtěli po příležitostném čtenáři automobilových rubrik vyjmenovat modely Porsche, dost možná by na tuhle sourozeneckou dvojici zapomněl. Řada Boxster/Cayman, přejmenovaná při poslední velké modernizaci na 718, skomírá ve stínu svých větších příbuzných. A nejen obrazně. Značka dnes doslova žije z SUV, za první pololetí dodala po světě 44 050 Cayennů a 43 618 Macanů – přestože oba modely jsou už služebně hodně „zasloužilé“. Ikonická řada 911 má na kontě 20 611 kusů, elektrický Taycan skvělých 19 822 a jeho fosilní ekvivalent Panamera 13 633. Boxster s Caymanem? 11 922. Důvody jsou zřejmé. Zaprvé, roli symbolu úspěchu dávno převzala od sporťáků drahá SUV. Zadruhé, řada 718 postrádá prestiž, legendu i praktičnost větší devětsetjedenáctky. Svezení s Caymanem po delší odmlce mi ale připomnělo, že pro tu malou skupinu zákazníků, kteří od sportovního auta očekávají hlavně sportovní jízdní projev, zůstávají tihle drobní sourozenci znamenitou volbou. S jedním velkým, před zadní nápravou podélně uloženým ale.
BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman: Juniorská extraliga
Přečtěte si také:

BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman: Juniorská extraliga

Nejde o to, že by motor byl technicky ošizený. Není to žádný prefabrikát z koncernové police, ale vlastní konstrukce – jak jinak než s protilehlými písty. Má mazání se suchou vanou, u kterého nehrozí, že odstředivá síla v rychle projížděné zatáčce nahrne olej ke straně a čerpadlo nabere vzduch; proměnné časování i zdvih ventilů; a také turbodmychadlo s proměnnou geometrií, u zážehových motorů stále vzácné, protože kvůli vysoké teplotě jejich výfukových plynů představuje pro konstruktéry podstatně tvrdší oříšek k rozlousknutí než u dieselů.

Ani nedostatek výkonu nebo dynamiky Caymanu S vyčítat nemůžete. Stejných 350 koní měla ještě nedávno devětsetjedenáctka. S paketem Sport+ pokoří tenhle malý sporťáček metu 200 km/h za méně než 15 sekund (přesně 14,7) a jelikož Porsche nikdy nepřistoupilo na dobrovolnou dohodu německých automobilek o omezovači, jede 285 km/h. Nenechte se zmást subtilními proporcemi a nevinným kukučem, tahle od pohledu „hračka“ ve skutečnosti servíruje naprosto dospělou dynamiku.

Tak co mi tedy nejde pod fousy? Ten tón, řečeno s klasikem, ten tón se mi nelíbí. Ve světě, kde by řízné atmosférické šestiválcové boxery Porsche nikdy neexistovaly, by člověka možná nenapadlo si stěžovat. Historickou paměť ale nevymažete. A fakt je, že charakterem se nové motory k exkluzivnímu charakteru značky příliš nehodí. Díky ploché konstrukci sice nezní tak fádně jako konvenční řadové čtyřválce, ale jejich hrubý, vibracemi provázený projev je téměř zemědělský. K ušlechtilé libozvučnosti svých předchůdců mají na světelné roky daleko a jednoduše neprobouzí v posádce očekávané emoce, nedokážou zabrnkat na ty správné smyslové struny. Jak po stránce zvuku, tak pokud jde o odezvu na plyn, jež zůstává poněkud gumová, a gradaci výkonu.

Počkat, říkáte si teď, a co ten titulek, co ty úvodní odstavce? Právě se k tomu dostáváme. Jízdní vlastnosti Caymanu jsou v kontextu toho, co je jinak na trhu k dostání, tak dobré, že nepříliš přesvědčivý pohon dokážou vyvážit. Myslím, že o nějakém podobném případu jsem kdysi kamsi napsal cosi v tom smyslu, že motor je třeba brát čistě jako nástroj, který vám umožní vychutnat si radost z podvozku. Zde se to hodí zopakovat.

Cayman, stejně jako Boxster, je z těch vzácných aut, která si obléknete… nebo možná spíš nazujete jako přesně padnoucí sportovní obuv, přes kterou dokonale vnímáte vlastnosti povrchu. Přes dlaně k vám proudí subtilní, ale nepřetržitý proud informací o přilnavosti pneumatik, spodní část páteře vnímá přes sedačku stáčení auta okolo svislé osy. Pokud nejste na rozpoznávání a intepretaci těchto signálů nastavení, možná byste je neuměli takhle popsat. Ale asi byste poznali, jak intuitivně snadné je najíždět do zatáček vysokými rychlostmi, rychle a prudce z nich akcelerovat a možná i uprostřed oblouku regulovat vyvážení auta mezi nedotáčivým a lehce přetáčivým pomocí jemných pohybů pravého kotníku.

Koncepcí je to jen z části. Ano, malé nízké auto s motorem umístěným uvnitř rozvoru je „od přírody“ hbitější, protože ho v nájezdu do zatáčky netáhne dopředu hmotnost motoru, a má lepší trakci, protože onen motor spolu s převodovkou zatěžuje hnanou zadní nápravu. Je ale také záludnější. Když ve špatnou chvíli leknutím zavřete plyn, přehoupne se do hodin jako lusknutím prstu. A ladičské mistrovství Porsche spočívá v tom, že dokázali nedostatky tohoto uspořádání potlačit a přednosti zachovat. Ani k tom nepotřebovali k tomu žádná supersofistikovaná technická řešení. Boxster i Cayman mají kola zavěšená na modifikovaných vzpěrách MacPherson (ano, i vzadu) s ocelovými rameny.

Poprvé za volantem Porsche 911 gen. 992: Samé špatné zprávy
Přečtěte si také:

Poprvé za volantem Porsche 911 gen. 992: Samé špatné zprávy

K mimořádné jistotě řidiče přispívají také důležité doplňkové faktory: tradičně výborná dávkovatelnost brzd, nízké těžiště a miniaturní rozměry. Devětsetjedenáctka je sice objektivně brilantní, ale v poslední generaci přece jen už narostla do takové míry, že na těch nejužších a nejklikatějších silničkách trochu překáží – zatímco Cayman je zde jako ryba ve vodě. Verze S nemá až takový grip a kolébá se trochu víc než ve své době exkluzivní varianty, se kterými jsem měl tu čest v dávnější minulosti – Cayman R (Autoweb 2010) nebo Boxster Spyder (Autorevue 2015). Ale fundament brilantního řidičského nářadí tam je, a pro běžně talentovaného řidiče je měkčí odpružení s méně lepivými pneumatikami beztak čitelnější. Od dob Mitsubishi Evo VIII nepamatuju auto s víc odměňujícími ­– promiňte ten příšerný anglicismus, neodolal jsem jeho výstižnosti – jízdními vlastnostmi na české okresce.

Pro nás, co se za volant stále alespoň občas usedáme kvůli radosti z řízení, je smutnou skutečností, že to doopravdy málokdo chce a umí ocenit. Jak ostatně vyplývá z prodejních čísel, o nichž byla řeč na samém začátku. Lidé s neurčitou představou „auta na neděli“ při zkušební jízdě nepoznají z jízdních vlastností nic, zato si všimnou nijak závratně atraktivního exteriéru a podivně nemoderní změti lesklých plastových tlačítek v interiéru, bude jim vadit hluk i nepohodlné nastupování a celkově usoudí, že za ty plus minus dva miliony pořídí jinde daleko víc parády. Budiž. Parády ano, ale opravdové řidičské zábavy stěží.

Technické údaje Porsche Cayman S PDK
MOTOR
Konstrukce: přeplňovaný plochý čtyřválec, uložený podélně před zadní nápravou
Zdvihový objem válců (cm3): 2497
Vrtání x zdvih (mm): 102,0 x 76,4
Kompresní poměr: 9,5:1
Ventilový rozvod: DOHC, 4 ventily na válec
Nejvyšší výkon (kW/min-1) 257/6500
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 420/1900-4500
Převodovka: sedmistupňová dvouspojková
Poháněná kola: zadní
JÍZDNÍ VÝKONY
Akcelerace 0-100 km/h (s): 4,4
Nejvyšší rychlost (km/h): 285
Spotřeba paliva kombinovaná (l/100 km) 8,8
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm): 4379
Šířka bez zrcátek (mm): 1801
Výška (mm): 1284
Rozvor náprav (mm): 2475
Provozní hmotnost bez řidiče (kg): 1385
Objem zavazadlového prostoru (l): 150 vpředu, 275 vzadu
PODVOZEK
Přední náprava: modifikované vzpěry MacPherson, plynokapalinové tlumiče pérování
Zadní náprava: modifikované vzpěry MacPherson, plynokapalinové tlumiče pérování
Řízení: hřebenové s elektromechanickým posilovačem, progresivní převod
Stopový poloměr otáčení (m): 5,5
Standardní rozměr kol a pneumatik: vpředu 8 J x 19 ET 57, pneu 235/40 ZR 19
vzadu 10 J x 19 ET 45, pneu 265/40 ZR 19
CENY
Cena modelu od (Kč): 2 013 000,-
Cena testovaného vozu včetně příplatkové výbavy (Kč): 2 139 700,-
Vstoupit do diskuse (2 názory)
  • Našli jste v článku chybu?