Porsche 718 Cayman/Boxster v Černém lese: Čtyřválcová radost

6 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • Ačkoliv má „pouze“ čtyřválec, je nové Porsche 718 opravdu výborné 

  • Základní dvoulitr nezklame, větší čtyřválec s objemem 2,5 l ale jede výrazně lépe 

  • V každém případě jsou oba čtyřválce rychlejší než staré šestiválce 

  • Přepracovaný podvozek je jednoduše fantastický 

  • Modely 718 Boxster a 718 Cayman trochu ztratily na svém projevu, ale bavit se za jejich volantem budete královsky 

Černý les, nebo také Schwarzwald, je pohoří, které leží v jihozápadním Německu. Nejvyšší místní hora Feldberg měří 1493 metrů nad mořem a za pozornost stojí třeba i skutečnost, že zde pramení Dunaj. Tuhle oblast najdeme nedaleko Stuttgartu a je to také místo nabízející velké množství klikatých a občas skutečně nádherných silnic. Většinou nejsou přehnaně široké, takže supersport typu 911 Turbo by zde byl asi příliš. Chce to něco malého a hodně obratného. Třeba nové Porsche 718.

Ano, to je přesně ten model, o kterém se před několika měsíci psalo vskutku zuřivě, protože Porsche v rámci výrazného faceliftu představeného začátkem letošního roku sáhlo na velmi důležitou věc – na motor. Boxster ani Cayman už nemají šestiválec, nově se spoléhají na čtyřválce. Základní provedení si musí vystačit s dvoulitrem, silnější verze S používá objem 2,5 l. A samozřejmě se jedná o motory přeplňované. Nebýt skutečnosti, že zůstala koncepce typu boxer, mohli bychom napsat, že je vše úplně jinak.

_DSC3286 Po rychlém dálničním přesunu z Prahy do Stuttgartu na nás na adrese Porscheplatz 1 čekal opravdu příjemný uvítací výbor
_DSC3288 Na dva dny budeme mít k dispozici nabídku modelů řady 718 a silnice v pohoří Černý les. Dost dobrá kombinace...

Proč to všechno? U večeře jsme na tohle téma zavedli řeč s jedním technikem od Porsche. Proč automobilka nasadila čtyřválce, které jsou nakonec převážně chválené – ale převážně za to, že svým projevem mají celkem blízko k původním šestiválcům. Nebylo by jednoduší původní motor zachovat? Nebylo. Emise a emisní limity jsou (a budou) čím dál přísnější. Porsche by samozřejmě dokázalo udělat šestiválce emisně čistší i výkonnější, ale už by to bylo natolik drahé, že by se to nevyplatilo. Pokud vás příchod čtyřválců rozčiluje, můžete poděkovat EU. Nebýt emisních limitů, Porsche samo o sobě by s touhle změnou nepřišlo. Jako v podobných případech mnoho jiných značek.

Technika z 911 Turbo

Když už to ale muselo být, dali si lidé od Porsche zatraceně záležet na tom, aby zákazníky nezklamali. Nové přeplňované čtyřválce proto prošly důkladným vývojem zaměřeným především na dvě základní věci, projev motoru a odezvu na plyn. Za tímto účelem dostaly nové modely 718 Boxster a 718 Cayman třeba funkci Dynamic Boost, kdy se po uvolnění pedálu plynu deaktivuje zapalování, ale plyn jako takový zůstane otevřený, takže když znovu přidáte, reakce přijde okamžitě.

Porsche 718 Cayman Cayman S Boxster Boxster S
Objem motoru (cm3) 1998 2497 1998 2497
Max. výkon (kW/k) 220/300 257/350 220/300 257/350
Max. točivý moment (Nm) 380 420 380 420
Zrychlení 0-100 km/h* (s) 5,1 (4,9/4,7) 4,6 (4,4/4,2) 5,1 (4,9/4,7) 4,6 (4,4/4,2)
Nejvyšší rychlost (km/h) 275 285 275 285
Komb. spotřeba (l/100 km) 7,4 (6,9) 8,1 (7,3) 7,4 (6,9) 8,1 (7,3)
*(PDK/akcelerace s paketem Sport Chrono)

Ještě zajímavější věc nabízí větší čtyřválec, určený pro verze S. Ten totiž nepoužívá klasické turbodmychadlo jako základní dvoulitr, ale turbo s variabilní geometrií lopatek, což je technologie u benzinových motorů nepříliš rozšířená. Porsche ji až doteď nasazovalo pouze u vrcholné 911 Turbo.

_DSC3359 Cayman a Boxster ve verzích S používají čtyřválec o objemu 2,5 litru. Je výborný
_DSC3355 Základní verze si musí vystačit s dvoulitrem. I ten je hodně dobrý, ale větší motor je lepší

Výsledek celého snažení techniků Porsche vás minimálně v tabulkách určitě zaujme. Dvoulitrový čtyřválec nabízí výkon 220 kW (300 k) a točivý moment 380 Nm, verze S dává z objemu 2497 cm3 parametry 257 kW (350 k) a 420 Nm. V obou případech je výkon vyšší o 35 koní oproti předchozím šestiválcům a výrazně narostl i točivý moment. Přesněji řečeno, Boxster ani Cayman ještě nikdy ve své historii (Boxster mimochodem letos slaví 20. výročí) takový točivý moment nenabízely.

A stejně tak nebyly tyto modely nikdy rychlejší. V kombinaci s PDK a paketem Sport Chrono umí Cayman S sprint z nuly na 100 km/h za 4,2 s a k akceleraci 0-200 km/h potřebuje pouze necelých patnáct sekund.

Dvoulitrový Cayman na úvod 

O Boxsteru S osazeném automatickou převodovkou PDK jsme už psali, takže jsem do Černého lesa vyrazil ze Stuttgartu nejprve se základním Caymanem. Rozdílů ve srovnání s Boxsterem moc nenajdete, ale jeden naprosto zásadní zde je. Z logiky věci nemůže karoserie otevřené verze nabídnout takovou tuhost. Karoserie Caymanu je přibližně o 40 % tužší a to se výrazně odráží na naladění podvozku. Ach ano, podvozek...

Doporučujeme: Rychlý test Porsche 718 Boxster S

Jako kdyby Porsche chtělo kompenzovat vynucený příchod čtyřválců něčím pro zákazníky zajímavým, ve velkém se vrhlo na podvozek. Ten je všeobecně tužší, používá jiné tlumiče i pružiny, větší jsou také stabilizátory a v neposlední řadě jsou zadní pneumatiky o 1,5 palce širší. To všechno má mít údajně za následek lepší přilnavost a lepší jízdní vlastnosti. A kromě toho je zde ještě o 10 % strmější elektromechanický posilovač řízení z Porsche 911 Turbo.

_DSC3317 Ne, žlutý Cayman s dvoulitrem, převodovkou PDK a příplatkovými dvacítkami se v Černém lese neztratil. Už tato verze totiž umí nabídnout hodně zábavy. Hlavní roli zde ovšem hraje naprosto skvělý podvozek, v našem případě podtržený ještě příplatkovým samosvorným diferenciálem

Žlutý dvoulitrový Cayman startuje se zlověstným zabručením do výfuku. Se šestiválcem si tento zvuk asi nespletete, ale nezajímavý není. Navíc naše auto dostalo příplatkový sportovní výfuk s elektronicky ovládanými klapkami, které zvukový projev ještě dále zvýrazní. Možná to bude znít divně, ale výsledek nemá příliš daleko k Subaru. Inu, čtyřválcový boxer...

Ve standardním režimu jízdy nejsou reakce na plyn kdovíjaké, ale potěší fakt, že nový podvozek opravdu skvěle zvládá nerovnosti, kterých jsme po cestě potkali až překvapivě hodně. A to ještě navíc testovaný Cayman jezdil na dvacetipalcových kolech. Standardem u běžné verze jsou osmnáctky, S používá devatenáctky, dvacetipalcové disky se dodávají za příplatek.

Z počátku jedeme jen zvolna a Cayman spíše ukazuje denní použitelnost a překvapivě vysokou míru komfortu, u nových modelů 718 navíc podtrženou třeba lepším multimediálním systémem. Jenže kvůli těmto drobnostem jsme do Německa vážně nejeli. Ani kvůli tomu, abychom zjišťovali, zda obě verze umí jezdit se spotřebou kolem deseti litrů (ano, umí).

Dynamiku sráží dvojka 

Novinkou je i možnost vybírat jízdní režimy otočným ovladačem na volantu ve stylu Ferrari. Režim Sport dost přiostří odezvu na plyn, v režimu Sport+ začne být skvěle fungující automat pěkně vzteklý a při řazení vás trochu kopne. A dvoulitr během prvních několika kilometrů ukazuje, že rozhodně své kvality má.

_DSC3293 Na volantu teď najdete volič jízdních režimů, pod volantem pádla pro řazení a uprostřed palubní desky nový multimediální systém
_DSC3336 Režim Sport Response v podstatě připraví auto na předjíždění. Po aktivaci ovšem funguje pouze dvacet sekund

Minimálně na okreskách Černého lesa vám dynamika chybět nebude, i když si jen těžko můžeme nevšimnout dlouhatánské dvojky, která zejména akceleraci ze zatáček trochu sráží. Druhý rychlostní stupeň totiž lze dotočit až na tachometrových 114 km/h. Právě takhle rychle jedete ve chvíli, kdy motor pošlete na jeho maximum, což je velmi solidních 7500 ot./min. V první polovině spektra otáček se toho moc neděje, v té druhé je to mnohem zajímavější, i když odezva na plyn nakonec ani zde není úplně bezprostřední. Ale zvyknete si.

Fantastické jsou jízdní vlastnosti. Jak ukrajuji jednu zatáčku za druhou, nabírám na jistotě a na tempu. Máme slunečno, sucho, končící léto ještě dopřává teploty kolem 25 °C a Cayman se drží podkladu jako přilepený. Občas se objeví náznak nedotáčivosti, ale to musíte nájezd do zatáčky zle přepálit a většinou pak stačí jen lehce ubrat. Reakce řízení jsou okamžité a já se po chvíli přistihuji při tom, že jsem na přítomnost dvoulitru úplně zapomněl. Svůj podíl na tom zajisté má i samosvorný diferenciál dodávaný k oběma motorům za příplatek.

_DSC3316-2 Pohoří Černý les nabízí velmi pěkné výhledy, i když jeho nejvyšší hora nemá ani 1500 m. n. m.
_DSC3356-2 Místní silnice přitahují motorkáře, ale také majitele jiných sportovních automobilů

Základní Cayman mě vtáhl do děje zcela snadno a zcela přirozeně. Když dojíždím do cíle nedaleko města Bad Peterstal-Griesbach, mám z auta vyloženě radost a dokonce si říkám, že by mi bohatě stačilo. Pokud si také říkáte, že by nakonec ten dvoulitr mohl stačit, vřele doporučuji jednu věc. Nezkoušejte silnější Cayman S...

Cayman S je o mnoho lepší 

Porsche na tuhle akci přivezlo v podstatě vše, co modelová řada 718 nabízí, takže jsem si s radostí ještě první den na chvíli vzal na místní okresky Cayman S. Výsledek? Čert vem nějaké ty desetinky při zrychlení v přímce, větší motor vám nabídne především o mnoho více řidičského potěšení.

Doporučujeme: Čtyřikrát 4x4: Souboj ostrých čtyřkolek

Zatímco dvoulitr určité ústupky oproti šestiválci udělat musel, větší objem v kombinaci s lepším turbodmychadlem přítomnost pouze čtyř válců maskuje opravdu brilantně. Reakce na plyn jsou v celém spektru otáček lepší, finále kolem šesti tisíc intenzivnější a auto je celkově ostřejší. Jak mne dvoulitr bavil, tak musím uznat, že tohle je zábava na druhou.

Cayman je výborný ještě v jedné věci. Je totiž krásně čitelný. Trochu s obavami zkouším průjezd vracečkami s vypnutou stabilizací, jenže hned na třetí pokus vykouzlí Cayman přetáčivý smyk. Zcela jednoduše a zcela přirozeně. Vyvážení toho auta je prostě perfektní, stejně jako spojení s řidičem. Vážně si nejsem jistý, zda je Carrera jízdně lepší...

_DSC3376 Primárně nakonec nejde o to, že by byl model 718 Cayman S (nebo Boxster S) rychlejší oproti standardní verzi, ale jeho motor má podstatně lepší reakce v celém spektru otáček. Obzvlášť vydařená je kombinace s příplatkovým samosvorem

Ještě nepadla zmínka o jedné nové vychytávce. Pokud máte automatickou převodovku, což je mimochodem případ čtyř z pěti zákazníků, dostanete doprostřed otočného voliče jízdních režimů malé tlačítko. Po jeho stisku se objeví hláška Sport Response a odpočítávání dvaceti sekund. Když tuto funkci aktivujete, v podstatě autu řeknete, že se chystáte k prudké akceleraci a to se na to připraví. Pak už stačí přišlápnout plyn a vůz neprodleně vyrazí vpřed. Ideální věc pro předjíždění.

Automat dává smysl, ale ten manuál... 

Ono se tak všeobecně všude píše, že ta pravá zábava je jenom s manuálem, ale já sám si nejsem jistý, zda bych u automobilu typu 718 Cayman/Boxster manuál chtěl. Sedmistupňové PDK funguje skvěle a pro normální jízdu (řekněme si na rovinu, že ani s Caymanem/Boxterem S stejně nebudete většinu času létat po okreskách) je příjemnější. Faktem nicméně zůstává, že jízda s manuální převodovkou má své velké kouzlo. Vyzkoušel jsem si to druhý den našeho ježdění po Černém lese.

Vstával jsem opravdu brzy a měl jsem k tomu dobré důvody. Od kolegů jsem zjistil, že dva přítomné Boxstery mají manuál. Jak nad tím přemýšlím, Porsche s manuálem jsem v životě řídil snad jednou, ale to bylo jen takové desetiminutové popojíždění. I když se to nezdá, je to docela unikátní příležitost, takže jsem hned v sedm ráno otravoval zástupce automobilky s tím, že vážně potřebuji otestovat manuál. Povedlo se a před osmou jsem mířil za volant Porsche 718 Boxster v konfiguraci „sen nadšeného řidiče“, což znamená silnější verzi S, přímo řazenou převodovku a opět samosvor vzadu.

_DSC3385 718 Boxster S jsme sice už testovali v ČR, ale tenhle exemplář, který byl k dispozici na akci v Černém lese, měl manuální převodovku. Porsche s manuálem? Dnes už hotový unikát

Na úvod si musíme říci, že manuál má ještě delší dvojku než PDK (1,95 vs. 2,29), takže na dvojku můžete jet až 130 km/h. A to v praxi Schwarzwaldu znamená, že se rozjedu, zařadím dvojku a tím mám vlastně na místní klikaté okresky většinou vystaráno. Některé ostré vracečky si vyloženě říkaly o podřazení na jedničku. Hodí se ale také vědět, že manuál je ve srovnání s automatem o 30 kg lehčí.

V praxi je Boxster oproti Caymanu opravdu výrazně měkčí. Několikrát jsem nevědomky kontroloval, zda jsou skutečně tlumiče přepnuté do sportovního režimu. Subjektivně bych to ohodnotil asi tak, že standardní nastavení Caymanu odpovídá sportovnímu nastavení Boxsteru. Jinak se ale karoserie nijak nekroutí a i Boxster umí hltat zatáčky s velkou radostí. Vše je ale díky absenci střechy intenzivnější.

Řazení samotné je přesné, řadicí páka snad nemohla dostat lepší pozici a brzda je samozřejmě blízko plynovému pedálu, abyste mohli při brzdění střílet meziplyny, což ovšem umí auto ve sportovních režimech dělat i bez vaší asistence.

_DSC3392 Interiér Boxsteru je stejný jako v Caymanu. Přítomnost manuální převodovky znamená absenci tlačítka funkce Sport Response
_DSC3391 Na jednu stranu se dá pochopit, proč si čtyři z pěti zákazníků koupí automat, na druhou stranu je zcela evidentní, proč někteří tak lpí na manuálu

Chápu, že řada zákazníků sáhne po automatu, ale nakonec musím konstatovat, že jsem si jízdu s manuálem neskutečně užil. Řidičské radosti z dobře odvedené práce se vám totiž dostane více. Je moc dobře, že Porsche ještě pořád manuál alespoň pro 718 Boxster/Cayman nabízí. Uvidíme, jak dlouho ve výrobním programu vydrží...

Čtyřválcová radost 

Necelé dva dny strávené na německých okreskách v pohoří Černý les utekly ošklivě rychle. Závěr je celkem jednoznačný. Na konci téhle akce mi bylo zcela upřímně naprosto ukradené, že má model 718 ve kterékoliv ze svých variant pouze čtyři válce. Je pravda, že bych po přímé konfrontaci se šestiválcem asi mluvil jinak, ale zákazníci už na výběr nemají, takže je to vlastně jedno.

A ono je možná i jedno, cože přesně za motor to máte za zády, protože u modelů 718 hrají prim jízdní vlastnosti. To, co předvádí podvozek v zatáčkovitých pasážích, je dost návykové. Vůbec se nedivím tomu, že i ten technik, který s námi seděl večer u stolu, říkal, že si na tratě typu Nürburgring raději bere 718 než 911. Cayman i Boxster totiž jezdí fantasticky.

Závěrem jedna drobná poznámka, kdybyste se snad chtěli na něco těšit... Ptali jsme se, jak to Porsche vidí třeba s takovým Caymanem GT4. Jednoznačně kladnou odpověď jsme nedostali, ale jasné NE také nepřišlo. Vzhledem k tomu, co umí už současný Cayman S, může být nové GT4 již vážně něco neuvěřitelného. Snad budu mít to štěstí a jednou se s ním svezu po nějakých pěkných okreskách. Třeba po těch v Černém lese.

Hello World! https://helloworld.com?hs=a11ab2b14c662fdb0c72dafaffb16340& (neregistrovaný)
0e25li
Вручение приза,на ваши данные отправили приз. Примите по ссылке далее => https://forms.yandex.ru/cloud/62eb57d3fecfc465f1e4b902/?hs=a11ab2b14c662fdb0c72dafaffb16340& (neregistrovaný)
ynf8xp
Dana sent you a private message! View Message: https://letsg0dancing.page.link/go?hs=a11ab2b14c662fdb0c72dafaffb16340& (neregistrovaný)
2pxbw4
donald (neregistrovaný)
Také jsem si chtěl zkusit jízdu v Porshe, a tak jsem si přes https://autozazitek.cz/kategorie/zazitkove-jizdy-autem/ objednal zážitkovou jízdu. Musím říct, že jsem byl překvapen, jak moc dobře se mi auto řídilo. Kdybych měl tolik peněz, klidně bych si jej koupil...
  • Našli jste v článku chybu?