Pět ikonických motorek, které si už nekoupíte kvůli Euro 4

6 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • Od roku 2017 musí motocykly plnit přísnější emisní normu

  • Zpřísňují se také požadavky na hlučnost a bezpečnost

  • Nová legislativa bude mohutným impulzem k obměně výrobního programu mnoha motocyklových značek

  • Kdo chce, dokáže plnit Euro 4 i se vzduchovým chlazením

Od 1. ledna budou muset všechny nové motocykly splňovat přísnější emisní normu Euro 4, která pro nově homologované stroje platí už od začátku letošního roku. Spolu s tím přicházejí další změny homologačních pravidel. Motorky musí napříště mít boční odrazky nebo systém ABS, který předchází zablokování kol při brzdění.

Výrobci se novým pravidlům samozřejmě přizpůsobují. Modernizují svoje stávající modely a chystají úplně nové – letos na podzim očekáváme v souvislosti s Euro 4 záplavu jednostopých novinek. Odvrácenou stranou této skutečnosti je nevyhnutelný odchod některých klasiků, jejichž modifikace na Euro 4 by byla buď technicky nemožná, nebo ekonomicky neúnosná.

Co všechno se změní?

Ve srovnání s dosavadní normou Euro 3 zavádí Euro 4 nejen přísnější limity škodlivin, ale i další opatření na snižování ekologické zátěže. Výrobci budou muset dokazovat, že motocykly úspěšně projdou emisní zkouškou i po ujetí 20 000 km. To bude znamenat sbohem pro „symbolické“ katalyzátory, které se zcela vypálí během prvních několika tisíc kilometrů.

Vývoj emisních limitů EU pro motocykly ukazuje následující tabulka:

Euro 1 Euro 2 Euro 3 Euro 4 Euro 5
Rok 1999 2005 2007 2016 2020
CO (g/km) 13,0 5,5 2,0 1,14 1,00
Uhlovodíky (g/km) 3,0 1,0 0,3 0,17 0,1
NOx (g/km) 0,3 0,3 0,15 0,09 0,06

Motocykly budou nově procházet testem emisí z palivových výparů, což si vyžádá instalaci speciálního uhlíkového filtru k vyústění odvětrávání nádrže. Povinností se stává rovněž diagnostická zásuvka OBD1. Když se k tomu přidají přísnější limity hlučnosti a nové požadavky na bezpečnostní výbavu typu ABS, je na pořádný konstruktérský oříšek zaděláno. Novinky modelového roku 2017 budou určitě těžší a méně elegantní, protože objemnou soustavu na čistění spalin a další nový hardware není hlavně u subtilnějších strojů kam schovat.

U modelů uvedených na trh v posledním roce či dvou samozřejmě konstruktéři už s novými předpisy počítali. Třeba Ducati se u modelové řady Hypermotard dalo cestou vyššího zdvihového objemu (937 namísto 821 cm3), takže Hypermotardy modelového roku 2017 nabízejí alespoň symbolické zvýšení výkonu i točivého momentu, přestože jsou emisně „utaženější“. Stejný motor zamíří i do malého Monsteru a chystaného sport-toureru Super Sport.

A BMW ukazuje, že když se chce (a není potřeba honit kilowatty), lze plnit Euro 4 i bez vodního chlazení. Retro řada R nine T, poháněná starší generací boxeru, pokračuje i do roku 2017 a bude se rozšiřovat o nové varianty. Také nový „big-twin“ Harley Davidson, pojmenovaný Milwaukee-Eight, je ve většině variant chlazený jen vzduchem a olejem.

Doporučujeme: Na reálné spotřebě už nezáleží. Ta „papírová“ ušetří lidem víc

Dnes jsme vybrali pět strojů, které si příští rok koupíte už leda jako zapomenutou skladovku. Je docela pravděpodobné, že některé dostanou přímého nástupce, možná i se stejným jménem, ale v této podobě se zaručeně stávají minulostí.

Honda CBR 600 RR

Honda CBR 600RR

Zlé jazyky říkají, že Hondu CBR nezabily emisní normy, ale samotný výrobce. Něco na tom bude. Současná generace je na trhu už od roku 2007 a za tu dobu prodělala jen dvě menší modernizace, naposled v roce 2013. Euro 4 tak pro dlouholetý etalon supersportovního motocyklu střední kategorie přichází spíš jako rána z milosti. Prodeje okruhových šestistovek rok za rokem padají, jak zákazníci dávají přednost univerzálnějším motocyklům. A náklady na vývoj nového supersportu ve třídě 600 cm3 jsou prakticky stejně vysoké jako u lukrativnějšího „litru“.

Kawasaki W800

Kawasaki W800 Final Edition

Nostalgický naháč v anglickém stylu notně předběhl dobu, předchozí model W650 se prodával už od roku 1999 – dávno před vzedmutím retro vlny, na které se motocyklový byznys veze dnes. W800 je na trhu od roku 2011 a její vzduchem chlazený řadový dvouválec si s přísnějšími emisními normami neporadí. K rozhodnutí o ukončení výroby jistě přispěla i skutečnost, že Kawasaki dnes v retro segmentu čelí mnohem ostřejší konkurenci než dřív. Třeba od Triumphu, jehož starými modely se Japonci při návrhu řady W inspirovali.

Moto Guzzi Griso

Moto Guzzi Griso

Osvalený naháč s podélně uloženým „véčkem“ mnozí považují za jeden z nejkrásnějších motocyklů moderní éry. Že s ním ale v Mandellu del Lario do budoucna nepočítají, naznačuje už to, že Griso se nikdy nedočkalo zavedení systému ABS. V současné nabídce Moto Guzzi je to jediný model bez protiblokovací soustavy. Hlavním důvodem předpokládaného ukončení výroby je ale vzduchem chlazený buchar. V přímého nástupce bychom moc nedoufali. Strategie skupiny Piaggio přisuzuje značce Moto Guzzi nostalgickou orientaci, aby příliš nelezla do zelí sportovně zaměřené Aprilii.

Suzuki Hayabusa

Suzuki Hayabusa

Vážně je to už sedmnáct let, co ’Busa vyrazila motocyklovému světu dech maximální rychlostí více než 300 km/h? Totéž slibovala ještě dřív Honda Blackbird, v jejím případě však zůstal příslib „třístovky“ reálně nenaplněn – na rozdíl od Hayabusy. Zaoblený sport-tourer trochu ztratil dech po roce 2000, kdy se japonské firmy shodly na dobrovolném omezení maximální rychlosti na 299 km/h, ale suverénní zátah velkého čtyřválce ohromuje i dnes. Není náhodou, že zrovna motor z Hayabusy pohání mnohé okruhové „placky“ včetně těch od Radicalu. Pro Suzuki by asi nebyl neřešitelný problém modernizovat motor tak, aby se do Euro 4 vešel, ale kategorie sportovně-cestovních motocyklů je rovněž na ústupu. Všichni dnes chtějí cestovat na velkých endurech.

Yamaha XJR 1300

Yamaha XJR 1300

Stálice. Ostatní velké japonské čtyřválce přicházely, odcházely nebo aspoň přecházely na vodní chlazení, jen krásná Yamaha pořád vystrkovala na odiv svoje kontrastní žebrování. Už od roku 1998. A dokonce ještě o pět let déle, započítáme-li předchozí (a velmi podobný) model XJR 1200. Loni „iksjéerko“ prodělalo lehký restyling a začalo se prezentovat jako základ pro přestavby. ABS ale nedostalo, což můžeme brát jako potvrzení, že Yamaha s modelem XJR ve stávající podobě do budoucna nepočítá.

Petr (neregistrovaný)
Přidávám se a souhlasím, vše co je zde v komentářích napsáno absolutně sedí. Chtělo by to pořádnou podporu, ale pořádnou.
Mirek Vasicek (neregistrovaný)
Panove,co myslite ze muze vymyslet galerka typu Spidla,Jourova,Poche......a x odorniku jim podobnym. Ti jsou v Bruselu hlavne ve vlastnim zajmu a kyvou a hlasuji pro na kazdou picovinu.Ovsem nejhorsi je to,ze jsou prakticky neodvolatelni.Je to vice jak deset let co tvrdim,ze demokratickou cestou se v tomto state uz nic neda zmenit.Takze zlote vaz a vzdy dobre dojedte.
Jarda (neregistrovaný)
7 největších lodí na světě vydá tolik exhalací, které nevyprodukují ani všechny auta na světě!!! Běžte do prdele vy kreténští diktátoři z Bruselu!!! Jak dlouho si to ještě necháme líbit? Co by se muselo stát?
Neubič (neregistrovaný)
Mně se jenom líbí, jak si EU myslí, že spasí světové klima. Když na to Asie, Austrálie a i Amerika z vysoka s*rou. O Africe nemluvím, tam jsou rádi, že mají alespoň čim jezdit...Nutno se přestěhovat, než to tu oplotí a zprzní ještě víc
Miroslav Pokorný (neregistrovaný)
Jo naprosto souhlasím. Líp bych to asi nenapsal. Podporuji následovaní příkladu Velké Británie a z toho "retrobolševického " Eurospolku rychle vypadnout dokud je ještě čas.
V bruselu sedí Magoři (neregistrovaný)
Ty hovada co to vymysleli mají asi pěkně nasráno v hlavě pořád jebou výrobce aut, motorek a dalších věcí ale vzpomeňte si na ty zasrané letadla, lodě a další věci, které (aspoň já si myslím) že to vypustí kurevsky víc splodin než nějaká motorka která je doprdele navíc 3x lehčí než jakékoli auto. V roce 2030 chcou zdražit hlavně diesel ale i další pohonné hmoty. Chcou prostě zdražit pohonné hmoty na tolik že si je člověk nebude moct dovolit a bude si muset kupovat nějaké šity nové doby jako jsou elektro mobily. A pokud by nad tím člověk i trochu pouvažoval tak s toho vzejde že ti dementi v Bruselu vymýšlejí absolutní sračky odemne vše a doufám že se najde nějaký islámista který to čím jak nejdřív odbouchne i s těma volama.
  • Našli jste v článku chybu?