Paliva jsou nejlevnější za poslední rok. Ve srovnání s rokem 2012 si za průměrnou mzdu koupíte o 65 % nafty více

06.03.2020
přidejte názor
Autor: Redakce

Podle aktuálních dat Evropské komise (EK) stojí v Česku litr nafty 31,08 korun. Ceny pohonných hmot strmě klesají přibližně od půlky ledna. V současnosti jsou na nejnižší úrovni za poslední rok, přičemž vývoj plošných cen paliv, které vyhlašují petrolejářské společnosti pro firemní zákazníky, naznačují další pokles cen u čerpacích stanic. Například plošná cena nafty v síti Shell v tomto týdnu klesla o 70 haléřů na 29,19 Kč/l, v síti EuroOil dokonce na 28,49 Kč/l. Ve srovnání s cenově extrémním rokem 2012 je dnes litr nafty více než o 6 korun levnější. Vezmeme-li v úvahu rostoucí příjmy, za průměrnou mzdu si dnes koupíte skoro 1100 litrů nafty, v roce 2012 to bylo necelých 660.

Ceny pohonných hmot v Česku od ledna klesají, nafta aktuálně stojí podle nejnovějších údajů EK ze dne 5. 3. v průměru necelých 31,08 Kč/l, litr benzínu pak 31,31 korun. Ze všech sousedních zemí je ale nafta v Česku nejdražší, např. v Rakousku stojí litr nafty 29 korun, v Polsku 29,40. Průměrná cena v rámci EU je přitom 32,60 Kč/l.

Plošné ceny paliv indikují další pokles cen na čerpacích stanicích

Výrazný pokles v tomto týdnu vykazují takzvané plošné ceny paliv, které jsou na týdenní bázi vyhlašovány petrolejářskými společnostmi pro firemní zákazníky. Plošné ceny odrážejí okamžitý vývoj na trzích a jakoukoliv kurzovou změnu nebo pohyb ceny ropy okamžitě reflektují, na rozdíl od běžných stojanových cen na čerpacích stanicích, které obvykle mají určitou setrvačnost.

„Plošná cena nafty se v prvním prosincovém týdnu přiblížila ke 32 korunám, ale od té doby už po většinu týdnů klesá,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež umožňuje využívat plošné ceny paliv i malým firmám a živnostníkům. „Aktuálně klesla plošná cena nafty v síti Shell o výrazných 70 haléřů na litr, který tak stojí 29,19 Kč. Plošná cena v síti EuroOil dokonce na 28,49 Kč/l, což je méně než u nejlevnějších sítí čerpacích stanic. Na D1 přitom stojí litr benzínu i nafty 34,90 Kč. Při tankování v režimu plošné ceny tak lze bez ohledu na stojanové ceny ušetřit 6 korun na jednom litru nafty,“ dodává Damir Duraković.

Zajímavá čísla nabízí srovnání aktuálních relativně nízkých cen pohonných hmot a ceny, které v Česku byly před 8 lety. V té době se totiž litr benzínu či nafty cenou blížil až k úrovni 40 korun. Průměrná cena nafty byla v září 2012 dle údajů EK v Česku průměrně 37,23 Kč/l. Aktuálně je tak litr nafty o 6 korun levnější. „Česko uzavírá šestici zemí, kde od roku 2012 klesla cena nafty nejvíc. Vyjma Polska zaznamenaly ještě větší pokles všechny sousední země. Největší pokles – skoro 9 korun na litru nafty – pak nastal v Maďarsku,“popisuje Damir Duraković.

Za průměrnou mzdu o 426 litrů nafty více

Srovnáme-li ceny paliv rovněž ve vztahu k ekonomické situaci spotřebitelů, dojdeme k závěru, že dnešní ceny paliv jsou ještě příznivější. Ve třetím čtvrtletí 2012 činila průměrná mzda dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 24 514 korun. Nejnovější statistiky ČSÚ za třetí kvartál roku 2019 ukazují, že průměrná mzda narostla na 33 697 korun. „V roce 2012 tak bylo možné za průměrnou mzdu natankovat asi 660 litrů nafty. Díky dnešním příznivějším cenám i vyšším příjmům lidé nakoupí za jednu průměrnou mzdu 1084 litrů nafty, tedy o skoro 65 % více než před 8 lety,“ uzavírá Damir Duraković.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?