Označení CSL se vrátí na modely BMW M. Podle tradice shodí zbytečná kila

18.09.2017
přidejte názor
Zdroj: Redakce
  • BMW oživí označení CSL pro modely M

  • Jako první se ho zřejmě dočká M2

  • CSL budou opět lehčí a o trochu silnější

Po dlouhých letech odmítání skalních fanoušků a premiérách tříválcových předokolek se u BMW snad zase blýská na lepší časy. Šéf divize BMW M Frank Van Meel totiž v rozhovoru pro americký Road&Track potvrdil, že na sportovní BMW M se vrátí logo CSL. A bude značit přesně to, co značilo na ikonické M3 E46 nebo ještě dříve na modelu 3.0 CSL.

bmw_e9_30_csl BMW 3.0 CSL vzniklo kvůli homologaci závodního vozu. Silniční verzi poháněl řadový šestiválec 3,0 l se vstřikováním paliva
bmw_m3_csl BMW M3 E46 CSL byl druhý a poslední model s tímto označením. Opět se jednalo o odlehčený a spíše okruhový vůz

Příští CSL budou především okruhové hračky, které dostanou nastavitelný podvozek, výrazně nižší hmotnost (zapomeňte na audio systém, navigaci, střešní okno a podobně), lepivé pneumatiky, ochrannou klec a posílený motor. A vyrábět se bohužel budou v omezených počtech.

Doporučujeme: BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman: Juniorská extraliga

V současné době BMW nabízí vedle běžného modelu M také verzi CS a ostřejší GTS. Právě GTS má být nahrazeno označením CSL. Již delší dobu se šíří zprávy o tom, že verzi CS dostane už v lednu BMW M2 a provedení CSL o výkonu 408 koní dorazí o pár měsíců později. Oficiálně potvrzené to ale není.

Legendární BMW M3 E46 CSL se dočkalo jen 1400 vyrobených kusů. Proti tehdejší M3 bylo CSL o 110 kg lehčí a mělo o 17 koní a 5 Nm silnější motor S54B32. Vůbec první CSL byl model BMW E9 představený v květnu 1972 coby homologační speciál pro závodní vůz. Vzniklo jen 1265 exemplářů.

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?