Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911

přidejte názor

  • Studie J.D. Power se opět zabývala spolehlivostí aut 

  • Průzkum u reálných zákazníků zjišťoval, jak často se u jejich automobilů objevovaly problémy 

  • Do průzkumu byla zahrnuta tři roky stará auta 

  • Nejspolehlivějším modelem je Porsche 911

  • Nejspolehlivější značkou byl vyhlášen Lexus 

  • Průzkum se týká amerického trhu 

Společnost J.D. Power už tradičně zjišťuje u reálných zákazníků spolehlivost jejich aut. Letošní ročník této studie byl jubilejní třicátý a přinesl zajímavé výsledky. Než se na ně podíváme, je potřeba zdůraznit jeden podstatný detail. Průzkum se týká amerického trhu. Proto se v něm objevují modely, které se u nás vůbec neprodávají, s naopak v něm chybí některé u nás populární značky. Třeba Škoda.

Do průzkumu bylo zahrnuto 32 952 majitelů tříletých aut. Studie sleduje celkem 177 specifických problémů rozdělených do osmi hlavních kategorií. Výsledkem je takzvaná hodnota PP100 (Problems Per 100 Vehicles), která udává počet závad na 100 automobilů. Do této hodnoty se započítávají problémy z posledních dvanácti měsíců používání konkrétního vozu.

Pět škodovek, ze kterých budou dobré a spolehlivé ojetiny
Přečtěte si také:

Pět škodovek, ze kterých budou dobré a spolehlivé ojetiny

Obecně lze říci, že minimálně na americkém trhu jsou auta nejspolehlivější v celé historii tohoto průzkumu. Spolehlivost se navíc rok od roku zlepšuje. Celkový průměr u tříletých aut je 136 závad na 100 vozů. Meziročně tak došlo ke snížení o 6 bodů. Tempo zlepšování spolehlivosti ale zpomaluje. Studie provedená v roce 2018 zaznamenala rozdíl 14 bodů ve srovnání se stejnou studií z roku 2017.

Zajímavá je také skutečnost, že průměr neprémiových značek byl 135, zatímco u těch prémiových to bylo 141. Vůbec poprvé tak vyšly cenově dostupnější značky lépe než ty drahé. Na druhou stranu v žebříčku sestaveném podle značek najdete na prvním místě Lexus a na druhém Porsche, tedy v obou případech prémiové značky. Celkově nejspolehlivějším modelem je navíc Porsche 911.

Nejspolehlivější automobily rozdělené podle kategorií si můžete prohlédnout v úvodní galerii. Níže je k dispozici kompletní žebříček hodnocených značek. Jako nejproblémovější se ukázal Fiat s průměrem 249 závad na 100 aut, což je více než dvojnásobek oproti nejspolehlivějším značkám. Pro Fiat bohužel nejde o nic nového. Minulý rok skončil třetí od konce s průměrem 192 závad na 100 aut, v roce 2017 byl opět poslední s průměrem dokonce 298 závad na 100 automobilů.

JD Power Study 2019

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?