Nová Ducati Multistrada V4 dosáhne i bez desma na hranici 170 koní

přidejte názor
  • Desmodromický ventilový rozvod Ducati používá od roku 1956, u nové Multistrady ale vsadilo na běžný způsob ovládání ventilů

  • Standardní pružiny umožnily výrazně prodloužit servisní interval

  • Čtyřválec je proti dvouválci menší i lehčí

Do oficiálního představení čtvrté generace Ducati Multistrada sice zbývá ještě pár týdnů, ale boloňská značka pouští do světa dílčí informace o novém crossoveru už v předstihu. Kromě toho, že se nový model pyšní dvěma radary, na které jsou navázány funkce adaptivního tempomatu a sledování mrtvých úhlů (plus rychle se blížícího vozidla zezadu), už je veřejně známo také to, že pohonná jednotka nové Multistrady V4 se od svého dárcovského modelu liší víc, než by kdo čekal.

Kromě dvou válců dostane Multistrada navíc také šestnáct ventilových pružin. Desmodromický rozvod u cestovní motorky přestal dávat smysl
Na spočítání rozdílů mezi motory Desmosedici Stradale a Granturismo vám nebudou stačit prsty na obou rukou

Nejde totiž o přeladěný motor Desmosedici Stradale, ale zcela nový agregát V4 Granturismo. Ten se základní architekturou od superbikového čtyřválce nijak výrazně neliší, jenže pohled pod ventilová víka už zdvihne nejedno obočí. Místo desmodromického rozvodu, který je pro značku Ducati typický stejně jako suchá spojka, má motor nové Multistrady klasický systém zavírání ventilů pomocí pružin. Po důvodech tohoto převratu není třeba dlouze pátrat; sama značka přiznává, že desmo je u cestovní motorky, která má ambice najíždět desítky tisíc kilometrů ročně, zbytečná zátěž v rozpočtu na servis. A jedním dechem dodává, že s novou Multistradou V4 stačí zajet na seřízení ventilů jednou za 60 tisíc km(!). To je proti stávajícímu modelu dvojnásobně dlouhý interval, a dost možná i nejdelší v historii motocyklů.

Dvě vačkové hřídele roztáčí řetěz namísto ozubeného řemenu
Sací ventily mají průměr 33,5 mm, výfukové pak 26,8 milimetrů

Může se kvůli tomu na Ducati vůbec někdo zlobit, když změnou rozvodů výkon neutrpěl, ale naopak ještě vyrostl? Konkrétně na rovných 170 koní, které V4 Granturismo dává v 10 500 otáčkách. Decentně sice klesla špička točivého momentu, ale při hodnotách 125 versus 129 Nm můžeme mluvit o těžko postřehnutelném rozdílu - zvlášť když se s přechodem na čtyři válce určitě změní charakter motoru. Mimochodem, nová V4 umí běžet i na dva přední válce. Ty zadní se při volnoběžných otáčkách a stání na semaforu automaticky deaktivují, aby zbytečně netopily pod sedlo. Nový motor je navíc proti předchozí generaci i přes vyšší počet válců menší a lehčí. Také už se nemůžete dočkat oficiální premiéry nové Multistrady? Naplánovaná je na 4. listopadu, a proběhne samozřejmě on-line.

Desmodromický rozvod vyvinulo Ducati pro své závodní motory v 50. letech a od té doby se ho drželo. Ventily se v něm vačkou nejen otevírají jako v běžných motorech, ale také zavírají. To konstruktérům umožnilo dosahovat vyšších otáček, v nichž tehdejší pružiny už nestíhaly zavírat ventily včas. Vývoj materiálů však v průběhu let tuto principiální přednost víceméně smazal a z desmodromického rozvodu se stala spíše technická zajímavost než reálná konkurenční výhoda.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?