Není výprodej jako výprodej. Ve Švédsku doprodává Škoda skladový Kodiaq s cenou nižší o stovky tisíc než u nás

12.06.2024
přidejte názor
Autor: Lukáš Dittrich

Švédský trh se už v minulosti ukázal jako poměrně výhodný pro nákup mladé ojetiny a tahle situace trvá dodnes. Dobře to ukazuje třeba dnes už stará generace Škody Kodiaq. Ve Švédsku totiž prakticky nové skladové exempláře vychází o zhruba 200 tisíc i více levněji oproti tomu, než za kolik je Škoda prodává v našich končinách. Nižší ceny vykazují i jiné modely jiných značek. 

Pokud sháníte mladou ojetinu, mohl by být zajímavou volbou nákup takového auta ve Švédsku. Alespoň to loni vyplynulo z analýzy společnosti Carvago. Ta se po roce na tuto problematiku podívala znovu a zjistila, že se situace nezměnila. U některých modelů jsou ceny na švédském trhu nižší o stovky tisíc oproti cenám v České republice. Jedním takovým případem je i dosluhující Škoda Kodiaq. 

Chcete ušetřit stovky tisíc? 

Carvago ve své analýze píše, že rozdíl u Škody Kodiaq se silnějším dieselem (200 koní), která má najeto méně než 5000 km, je v případě mediánu cen prodaných automobilů za posledních pět měsíců 187 tisíc korun. Jinak řečeno, ve Švédsku se dnes už starý Kodiaq, ale ve stavu nového vozu, doprodává většinou o skoro 200 tisíc levněji. 

Zajímavé nabídky na prakticky nový starý Kodiaq lze na stránkách švédského zastoupení najít i dnes. Prakticky nová auta s dvousetkoňovým dieselem se tu nabízejí za zhruba 450 tisíc švédských korun, což je v přepočtu přibližně 990 tisíc korun českých. Na českém trhu podobné skladovky stojí určitě více než milion, někdy i 1,4 milionu. 

Zájemci o ojetiny značky Škoda mohou nákupem mimo ČR ušetřit podle konkrétního modelu až 200 tisíc
Přečtěte si také:

Zájemci o ojetiny značky Škoda mohou nákupem mimo ČR ušetřit podle konkrétního modelu až 200 tisíc

„Rozdíly v cenách jsou v některých případech překvapivé. Důvody však mohou být různé, kromě progresivní silniční daně můžeme hledat příčinu i v odlišné cenové politice automobilek v Česku a Švédsku, kdy rozdíl v pořizovací hodnotě nového vozu v případě totožného modelu může jít až do statisíců jako v případě Škody Kodiaq,“ říká Jakub Šulta, zakladatel Carvago. 

Ušetřit lze i nákupem jiných značek 

Podobně jako Škoda Kodiaq na tom je třeba také Volvo V60 nebo XC60, kde u ojetin z roku 2019 činí rozdíl v cenách zhruba 142 tisíc korun. O tolik jsou většinou dražší auta prodávaná v České republice. 

Analýza celkově čítá šest desítek různých modelů a rozdíly zde najdeme ještě větší. Platí to především o modely BMW 320d nebo 520d z roku 2022 a s nájezdem pět až patnáct tisíc kilometrů. Zde medián cen vychází ve Švédsku nižší o více než 300 tisíc oproti mediánu cen u nás. 

S dovozem auta ze Švédska ale souvisí některé potíže. Samotný proces nákupu může být komplikovanější a komplikované bude u téměř nových vozů především případné řešení oprav v rámci záruky. 

Autor: Carvago

Zdroj: Carvago 

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?