Na jaře zastavení výroby, teď ne. Škoda se s odbory dohodla, že se pojede dál

27.10.2020
7 nových názorů
Zdroj: Škoda Auto
  • Největší česká automobilka bude dál vyrábět auta i navzdory špatné koronavirové situaci v Česku

  • Firma se dohodla s odbory, že budou stačit přísnější hygienická opatření

  • O zastavení produkce zatím nehovoří ani další tuzemské automobilky, tedy Hyundai v Nošovicích a kolínská TPCA

V polovině března se rozhodla největší česká automobilka k zastavení výroby kvůli ohrožení koronavirem. Když zprávu oznámila, bylo v Česku 434 potvrzených nakažených. Aktuálně je jich přes 165 tisíc a celkem se v Česku od začátku pandemie potvrdilo více než čtvrt milionu případů. Výroba ve Škodě ale běží dál, samozřejmě za nejrůznějších hygienických opatření.

„Společnost Škoda Auto aktuálně o uzavření výroby neuvažuje. Automobilka respektuje všechna platná vládní nařízení a vývoj situace bedlivě sleduje. Zdraví a bezpečnost zaměstnanců automobilky a jejich rodin jsou naší nejvyšší prioritou. Proto jsme se po dohodě s odbory KOVO rozhodli přijmout další preventivní opatření, aby předešla dalšímu šíření nákazy covid-19,“ řekla Autobibli mluvčí Škody Kamila Biddle.

Koronavirus vs. automobilky: Fiat zavřel továrny, Němci se připravují na výpadky
Přečtěte si také:

Koronavirus vs. automobilky: Fiat zavřel továrny, Němci se připravují na výpadky

Samozřejmostí je podle Škody nošení ochrany dýchacích cest. Zaměstnanci mohou využívat své roušky, respirátory nebo šátky a automobilka navíc plošně distribuovala jednorázové ústenky všem zaměstnancům.

„Dále platí také další zvýšená hygienicko-bezpečnostní opatření jako například dodržování rozestupů, dezinfekce rukou, hygienické přestávky, doporučení využívat možnosti mobilní práce dle dohody se svým nadřízeným a tak podobně. Nově jde například o zákaz externích návštěv ve firemních ubytovacích zařízeních či zavedení distanční výuky na Střední odborném učilišti strojírenském,“ vysvětlila Biddle.

Zaseknuté dodávky dílů

Autobible oslovila také nošovickou automobilku Hyundai a kolínskou TPCA. Firmy ale ani přes urgence na dotazy neodpověděly. Z jiných zdrojů nicméně vyplývá, že přerušení výroby v těchto továrnách není na pořadu dne. V Hyundai ale už zaznamenali problémy s dodávkami dílů.

Toyota spustila výrobu Yarisu ve Francii. Továrna v Kolíně na něj čeká
Přečtěte si také:

Toyota spustila výrobu Yarisu ve Francii. Továrna v Kolíně na něj čeká

„S ohledem na situaci u dodavatele, který má velký počet nakažených pracovníků a tudíž není schopen pokrýt zásobování, jsme nuceni zásadně omezit výrobu na čtvrteční odpolední směně,“ napsalo vedení Hyundai zaměstnancům minulý týden. Lidé z dotčené směny zůstali doma a dostali 80 procent mzdy.

O zastavení výroby zatím nehovoří ani jiné evropské automobilky. I u nich lze předpokládat, že druhou vlnu budou chtít vydržet pomocí ostřejších preventivních opatření. Produkci by tak mohl zastavit jen větší počet nakažených zaměstnanců.

Vstoupit do diskuse (7 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?