Laciné ojetiny kvůli koronaviru zdražily. Ubývá aut do 150 tisíc korun, tvrdí sdružení bazarů

21.05.2020
4 nové názory
Zdroj: Archiv MF
  • Pokud máte zájem o ojeté auto z nejlevnější kategorie do 150 tisíc korun, připlatíte si

  • Vyšší je ale i výkupní cena vozů, podle autobazarů stoupla až o čtvrtinu

  • Největší růst cen zaznamenaly domácí modely, třeba Škoda Fabia nebo Octavia Combi

Kdo prodal auto před nouzovým stavem, prodělal. Nynější výkupní ceny v autobazarech jsou až o 25 procent vyšší. To v poslední tiskové zprávě na svých stránkách tvrdí Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů (APPAA). Podle ní za to může až 50procentní propad dovozu ojetin a navíc oslabení koruny vůči euru.

Podle APPAA se teď výrazně nedostává nejlevnějších ojetin do 150 tisíc korun. Zájem je hlavně o domácí modely, jako třeba Škoda Fabia první nebo druhé generace a pak Škoda Octavia Combi II s motorem 1.9 TDI. Za ně by tak lidé nyní mohli dostat více peněz než před krizí. Na druhou stranu si ale zase zájemci o taková auta musí připlatit.

Ceny mladších ojetin spadly. Sehnat čtyřletou Octavii do 200 tisíc není problém
Přečtěte si také:

Ceny mladších ojetin spadly. Sehnat čtyřletou Octavii do 200 tisíc není problém

„Český zákazník prozatím s koupí automobilu s prodejní cenou nad 150 tisíc korun, především díky současné nejisté ekonomické situaci, vyčkává. Vozidel s cenou do 150 tisíc je proto na trhu aktuální nedostatek,“ říká předseda Asociace autobazarů APPAA Petr Přikryl.

Podle Přikryla jsou autobazary nuceny nabízet mnohem vyšší výkupní ceny, než tomu bylo před vyhlášením nouzového stavu. „Zpomalil se přísun obchodovatelných ojetin a v současné době jsme proto ochotni za ně platit víc,“ řekl Filip Kučera z Auto ESA.

Diablo, Viper nebo Avantime? I v českých autobazarech najdete exotické ojetiny
Přečtěte si také:

Diablo, Viper nebo Avantime? I v českých autobazarech najdete exotické ojetiny

Ojetiny navíc zřejmě nebudou přibývat tak rychle jako dosud. „Řada firem prodlužuje provoz služebních vozidel o rok i více, čímž se samozřejmě snižuje nabídka a výkupní ceny žádaných ojetin tak mohou růst,“ dodal Přikryl.

S tím ale úplně nesouhlasí šéfka autobazaru AAA Auto Karolína Topolová. „Principiálně lze říci, že se nyní zejména za auta do 150 tisíc korun platí více, ovšem nemůžeme potvrdit plošný nárůst o 25 procent. Cítíme vyšší poptávku i po vozech až do cenové hladiny 400 tisíc korun,“ řekla Topolová serveru Z Dopravy.cz s tím, že zájem je o velké rodinné vozy, protože je řada lidí chce využít na letošní dovolenou po Česku.

Bořek (neregistrovaný)
Tak to jsem měl teda kliku, že jsem narazil na Passata za 129 000 Kč na https://autobazar.biginzerce.cz/ . Našel jsem ho minulou neděli a hned v pondělí jsem si pro něj k chlápkovi dojel a už s ním jezdím do práce. Nové auto jsem potřeboval a todle bylo přesně podle mých představ. Dobrý motor, pěkná spotřeba, nikde ohnilý, modrá barva (pro manželku :-D ) takže super.
Roman (neregistrovaný)
Zajímavé. Toho, jak ojetiny v poslední době podražily jsem si sám také všiml. Před pár měsíci jsem totiž prodával svoje staré auto přes tento výkup aut v Plzni https://autakupujeme.cz/vykup-aut-plzen/ Upřímně jsem vzhledem ke stavu auta nečekal, že za něj dostanu moc, ale musím říct, že jsem byl částkou, kterou mi nabídli velice příjemně překvapen.
Petr (neregistrovaný)
Auta jsou v ČR cenově přemrštěná podobně jako byty. Není těžké najít inzerát kde za 16 let staré auto krátce před smrtí chce majitel 99000 kč.....Pryč jsou časy kdy jsem koupil za 40000 kč 8 let staré auto na LPG,zatmavené okna,klimatizace,auto v Top stavu(potvrzeno na STK hned po koupi vozidla).Dnes jsou 8 let stará auta za 120000 kč a v mnohem více najeto.
Zdeněk (neregistrovaný)
Děláte z lidí blbce. Aut je všude 3 prd..le a nikdo to nekupuje, protože nemají prachy. A ti zloději z BBB a auto Esa si zaplatí reklamu v článku. Budou muset slevnit aby něco prodali.
  • Našli jste v článku chybu?