Autonomní vozidla logicky sníží počet řidičů přistižených s alkoholem za volantem, ale zase přibudou lidé, pro které bude snadná cesta domů důvodem k tomu, aby se pořádně napili. To zjistila studie australské Curtin University v Perthu.
Výzkumníci oslovili celkem 1334 respondentů. Vybírali je z lidí ve věku, kdy je možné řídit a zároveň z takových, kteří pijí. Cílem bylo zjistit, kteří z nich by využili auto bez řidiče k cestě domů, poté, co pili alkohol. A také jestli by si ho dali víc.
Celkem 49 procent dotázaných odpovědělo, že by zřejmě auto bez řidiče po večírku použilo. Těch, kteří by se napili ještě víc, kdyby věděli, že se pak domů dostanou tímto způsobem, bylo 37 procent. Podle studie se k takové cestě nejvíc přiklonili mladí lidé, kteří mají pozitivní vztah k alkoholu i k autům bez řidiče.
Vedoucí studie Leon Booth varuje, že ačkoliv bude mít nástup aut bez řidiče pozitivní dopady, ponese s sebou jiná společenská rizika. Právě dostupnost jednoduchého transportu z místa zábavy domů může zvednou počet silně pijících lidí.
„Jakmile budou autonomní vozidla dostupná, bude je možné používat i tímto směrem. To staví politiky před nelehkou výzvu. Měli by povzbuzovat lidi k tomu, aby používali auto bez řidiče poté, co se napili, ale zase by měli dát pozor na to, aby je nepodporovali v přehnané konzumaci alkoholu,“ dodala profesorka Simone Pettigrewová, spoluautorka studie. V Austrálii je aktuálně povoleno 0,5 promile alkoholu za volantem, což je na světě nejběžnější míra.
Nástup aut bez řidiče ale přinese i další potíže. Například v USA vyšla před nedávnem studie, která varuje před ucpanou dopravou a chaosem. Autonomní vozy by totiž mohly vysadit svého majitele a pak kroužit v městských ulicích, dokud je zas nebude potřebovat. Tím by mu ušetřily za parkování.