Krádež auta přes bezklíčkové odemykání není nic nového. Řešením je mrazák

2 nové názory
Autor: Redakce
  • Moderní technologie mění také metody odcizení automobilů 

  • V některých případech stačí jednoduché zařízení, díky kterému se vůz sám odemkne a lze ho také nastartovat

  • Jeden takový případ si můžeme prohlédnout na videu 

  • Tato metoda krádeže je ale známá už roky 

Na internetu se objevilo video zachycující velmi rychlou a nenásilnou krádež Mercedesu, která proběhla v anglickém Solihullu. Zloději v podstatě jen chvíli chodili se záhadnou krabičkou před autem, to se pak samo odemklo a následně i nastartovalo. Není to ale žádný revoluční objev, pouze další případ, kdy byl použit trik známý minimálně dva roky.

Tyto krádeže se týkají automobilů vybavených systémem bezklíčkového odemykání a startování. Zjednodušeně řečeno vůz vysílá signál a když mu klíček odpoví, auto se odemkne. Dosah klíčku bývá velmi malý, obvykle musíte stát hned vedle vozu. Jenže když máte šikovné zařízení, které dosah signálu prodlouží, je vyhráno. Klíček může být kdesi v domě, ale díky tomuto zařízení vůz signál přesto přijme, takže se odemkne a lze ho také nastartovat. A přesně toho zloději využívají.

Doporučujeme: Hackeři si na autonomních vozech smlsnou, varují odborníci

O stejných případech se psalo už v roce 2015 (kromě jiného podobné krádeže popisoval článek New York Times). Řešení existuje, i když není příliš elegantní. Pokud chcete mít jistotu, že vám auto tímto způsobem nikdo neukradne, musíte zabránit klíčku v přijímání a vysílání signálu. To můžete učinit třeba tak, že z něj vyjmete baterie nebo ho uklidíte někam, kam se signál nedostane. Jak psal jistý majitel Toyoty Prius, kterému zloději odvezli takto vůz hned třikrát během jednoho měsíce, problém vyřešil mrazák. Sice má klíčky od auta vedle zmrzliny, ale Prius už mu nikdo neukradl.

Nedávno nám s manželem vykradli naše auto, které bylo zaparkované před naším domem. K naší smůle jsme v něm měli naše nástroje a kostýmy, s kterými jezdíme na různé starobylé slavnosti. Naším nejoblíbenějším nástrojem je okarína, kterou jsme také nechali v autě, jelikož ráno jsme měli vyrazit na další vystoupení, kde na ní měl hrát manžel a já tančit.

  • Našli jste v článku chybu?