Konec dohadů o tom, zda silničáři zaspali. Díky nové aplikaci lze sledovat pohyb údržby online

19.01.2023
přidejte názor
Zdroj: Tiskový servis MDČR
  • Nový web, který spustilo MDČR, zobrazuje aktuální polohu vozidel údržby
  • Graficky také zobrazuje dobu, která uplynula od posledního ošetření daného úseku 
  • Portál „Pohyby vozidel zimní silniční údržby“ je k dispozici na adrese udrzba.rsd.cz

Názory o tom, že silničáři „zase zaspali“, se objevují každoročně hned poté, co napadne první sníh. Jenže často jde o debaty subjektivní a kritika pramení mnohdy jen z pocitu dotyčných osob, které si myslí, že je na silnici více sněhu, než by tam mělo být. Ministerstvo dopravy aktuálně spustilo nástroj, díky němuž bude možné sledovat práci silničářů takřka v přímém přenosu. Případná kritika tak může být podložená reálnými údaji. 

Veřejnost nově může využít portál „Pohyby vozidel zimní silniční údržby“, o jehož spuštění informovalo MDČR formou tiskové zprávy. Na adrese udrzba.rsd.cz lze sledovat aktuální polohu vozidel údržby a navíc je v mapě graficky vyjádřena doba, která uplynula od posledního ošetření daného úseku. 

Takto vypadá mapa, prostřednictvím které lze nově sledovat aktuální polohu vozidel údržby. Řidiči si tak mohou udělat lepší představu o tom, jak to na dané trase bude asi vypadat. 

Autor: Tiskový servis MDČR

Primárním cílem této novinky samozřejmě není konstantní kontrola toho, zda silničáři „zaspali“. V případě intenzivnějšího sněžení si řidiči před jízdou mohou udělat lepší obrázek o tom, jak to asi bude na jejich plánované trase vypadat. Sluší se podotknout, že za zimní kalamity často nemohou silničáři, ale komplikace dělají hlavně samotní řidiči, kteří mnohdy už asi na jízdu na sněhu zapomněli

ŘSD se stará primárně o sjízdnost dálnic. S údržbou silnic prvních tříd a také některých dálničních úseků pomáhají dodavatelské firmy. Ty mají uzavřené smlouvy s ŘSD. Během letošní zimy se stará o údržbu dálniční sítě prováděné jen ŘSD bezmála 800 lidí. Z toho je 662 řidičů a 131 dispečerů. Další kapacity jsou v pohotovosti. 

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?