Před několika dny proběhla v médiích zpráva, že po českých silnicích jezdí až milion aut s problematickým, nefunkčním nebo odpojeným filtrem pevných částic. S napohled hrozivým číslem operuje i ministr životního prostředí Richard Brabec. „Až milion aut každý den vypouští rakovinotvorné látky, které dýcháme my a naše děti,“ řekl v pondělních 20 minutách Radiožurnálu.
Kde se alarmující údaj vzal? Poprvé ho publikoval autoklub ÚAMK. Jeho mluvčí Igor Sirota na náš dotaz potvrdil, že se jedná o odhad, který ale vychází z vlastního měření pomocí speciálního citlivého diagnostického zařízení. To při měření v Praze, v Kladně a v Českých Budějovicích ukázalo, že 70 % náhodně vybraných zkoušených aut mělo poškozený nebo nesprávně fungující filtr pevných částic. Odhad ÚAMK tedy činí 965 až 980 000 vozidel s nefunkčním DPF.
Libor Fleischhans ze společnosti IHR-Technika, která nabízí přístroje pro opravny a emisní stanice, sice hrozivé číslo trochu mírní, ale i podle jeho odhadu může být takových aut půl milionu až osm set tisíc.
Že ojeté diesely s vytlučeným, odstraněným nebo zkrátka nefunkčním filtrem pevných částic nejsou jen okrajový problém, potvrzují rovněž české autobazary. Odmítají vykupovat stále větší množství aut právě kvůli vadám na systému DPF.
Částicové filtry se rozšířily s příchodem Euro 5
Pokud se podíváme do statistik registrací, na českém trhu byl filtr pevných částic zaveden masově s příchodem emisní normy Euro 5. Některé diesely ho měly již dříve, například koncern PSA začal filtry montovat už v roce 2002. Když ale spočítáme registrace vozidel od září 2010 (kdy začala norma Euro 5 platit), vyjde nám, že od té doby se prodalo přibližně 600 až 650 tisíc dieselů.
Doporučujeme: Test ojetiny — Škoda Rapid má před sebou skvělou bazarovou kariéru
Některá auta byla také dovezena jako nová nebo ojetá ze zahraničí, jiná byla vyvezena. Pokud budeme hodně opatrní, dalo by se říci, že v ČR jezdí přibližně milion až milion a čtvrt osobních aut s dieselem, která musí být filtrem pevných částic vybavena.
Aut se špatným filtrem u nás jezdí statisíce
Podle Fleischhanse může mít úplně „vybouraný“ filtr DPF až 200 000 aut na českých silnicích. „Moderní vozy z posledních let mají filtry pevných částic a regeneraci spolehlivější, nejvíce problémů je s prvními generacemi systémů DPF,“ říká. Zároveň dodává, že nějakých 60 až 70 % aut může mít filtr, který je nějakým způsobem mechanicky poškozený (nejčastěji provrtaný), nebo se jedná o podvodný „fake“ neodpovídající konstrukčním a technickým normám. Taková auta by podle něj mělo vyřadit z provozu poctivé měření emisí. Jenže to by se na něm nesmělo zase podvádět.
Doporučujeme: Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Problém údajně není jen v samotných filtrech, ale také v neznalosti techniky mezi některými servisy a především majiteli. Mnozí motoristé se totiž snaží šetřit (vždyť nový filtr DPF stojí u některých aut i několik desítek tisíc) a opravu funkce systému DPF řeší „alternativními“ metodami.
Nechat filtr vyčistit většinou nestačí
„Některé servisy nabízejí zdánlivě levnější a výhodnější cestu oprav nebo čištění DPF, ale takový filtr většinou nefunguje správně, pokud čištění není technologicky v souladu se zachováním jeho původních vlastností. Buď se brzy znovu zanese a motor začne trpět nadměrnými a nedokončenými regeneracemi, nebo filtr následkem čištění pukne. Pak neplní správně svou funkci a propouští nadměrné množství pevných částic,“ vysvětluje odborník z IHR-Technika. Majitel takového auta pak zpravidla snažení vzdá a nechá filtr v nevědomosti porušování zákona vytlouct.
„Někdo to prostě řeší tak, že do filtru udělá pár děr,“ dodává Fleischhans. Takové auto pak logicky neplní emisní normu, podle které je homologováno. Jak jsme si ale nedávno ukázali, i auto s vytlučeným filtrem DPF může měřením emisí úspěšně projít. „Nejlepším lékem k zachování funkčnosti filtru je nic nelít ani do nádrže ani do filtru a dodržovat výrobcem předepsanou údržbu. Hrobem pro filtry částic jsou pak hned po chemii přetočené tachometry. Takových jezdí celá třetina prodaných ojetin,“ uzavírá Libor Fleischhans.
Je tedy vůbec nějaká obrana proti koupi ojetého dieselového auta s vadným, odstraněným nebo nefunkčním filtrem DPF? Dalo by se říci, že stoprocentně spolehlivá je jen jedna: nekupovat si ojetý diesel.