Kolik u nás jezdí aut s nefunkčním filtrem pevných částic? Milion snad ne, ale statisíce jich být mohou

28.03.2017
6 nových názorů
Autor: Archiv MF
  • Počet dieselů s nefunkčním DPF na českých silnicích je podle odborníků opravdu vysoký

  • Většina problémů plyne z neznalosti techniky

  • Šetřiví majitelé ojetin se obracejí na pochybné „servisy“

  • Při koupi ojetiny je velmi obtížné vadný DPF odhalit

Před několika dny proběhla v médiích zpráva, že po českých silnicích jezdí až milion aut s problematickým, nefunkčním nebo odpojeným filtrem pevných částic. S napohled hrozivým číslem operuje i ministr životního prostředí Richard Brabec. „Až milion aut každý den vypouští rakovinotvorné látky, které dýcháme my a naše děti,“ řekl v pondělních 20 minutách Radiožurnálu.

Kde se alarmující údaj vzal? Poprvé ho publikoval autoklub ÚAMK. Jeho mluvčí Igor Sirota na náš dotaz potvrdil, že se jedná o odhad, který ale vychází z vlastního měření pomocí speciálního citlivého diagnostického zařízení. To při měření v Praze, v Kladně a v Českých Budějovicích ukázalo, že 70 % náhodně vybraných zkoušených aut mělo poškozený nebo nesprávně fungující filtr pevných částic. Odhad ÚAMK tedy činí 965 až 980 000 vozidel s nefunkčním DPF.

Libor Fleischhans ze společnosti IHR-Technika, která nabízí přístroje pro opravny a emisní stanice, sice hrozivé číslo trochu mírní, ale i podle jeho odhadu může být takových aut půl milionu až osm set tisíc.

Že ojeté diesely s vytlučeným, odstraněným nebo zkrátka nefunkčním filtrem pevných částic nejsou jen okrajový problém, potvrzují rovněž české autobazary. Odmítají vykupovat stále větší množství aut právě kvůli vadám na systému DPF.

Částicové filtry se rozšířily s příchodem Euro 5

Pokud se podíváme do statistik registrací, na českém trhu byl filtr pevných částic zaveden masově s příchodem emisní normy Euro 5. Některé diesely ho měly již dříve, například koncern PSA začal filtry montovat už v roce 2002. Když ale spočítáme registrace vozidel od září 2010 (kdy začala norma Euro 5 platit), vyjde nám, že od té doby se prodalo přibližně 600 až 650 tisíc dieselů.

Doporučujeme: Test ojetiny — Škoda Rapid má před sebou skvělou bazarovou kariéru

Některá auta byla také dovezena jako nová nebo ojetá ze zahraničí, jiná byla vyvezena. Pokud budeme hodně opatrní, dalo by se říci, že v ČR jezdí přibližně milion až milion a čtvrt osobních aut s dieselem, která musí být  filtrem pevných částic vybavena.

Aut se špatným filtrem u nás jezdí statisíce

Podle Fleischhanse může mít úplně „vybouraný“ filtr DPF až 200 000 aut na českých silnicích. „Moderní vozy z posledních let mají filtry pevných částic a regeneraci spolehlivější, nejvíce problémů je s prvními generacemi systémů DPF,“ říká. Zároveň dodává, že nějakých 60 až 70 % aut může mít filtr, který je nějakým způsobem mechanicky poškozený (nejčastěji provrtaný), nebo se jedná o podvodný „fake“ neodpovídající konstrukčním a technickým normám. Taková auta by podle něj mělo vyřadit z provozu poctivé měření emisí. Jenže to by se na něm nesmělo zase podvádět.

Doporučujeme: Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny

Problém údajně není jen v samotných filtrech, ale také v neznalosti techniky mezi některými servisy a především majiteli. Mnozí motoristé se totiž snaží šetřit (vždyť nový filtr DPF stojí u některých aut i několik desítek tisíc) a opravu funkce systému DPF řeší „alternativními“ metodami.

Nechat filtr vyčistit většinou nestačí

„Některé servisy nabízejí zdánlivě levnější a výhodnější cestu oprav nebo čištění DPF, ale takový filtr většinou nefunguje správně, pokud čištění není technologicky v souladu se zachováním jeho původních vlastností. Buď se brzy znovu zanese a motor začne trpět nadměrnými a nedokončenými regeneracemi, nebo filtr následkem čištění pukne. Pak neplní správně svou funkci a propouští nadměrné množství pevných částic,“ vysvětluje odborník z IHR-Technika. Majitel takového auta pak zpravidla snažení vzdá a nechá filtr v nevědomosti porušování zákona vytlouct.

„Někdo to prostě řeší tak, že do filtru udělá pár děr,“ dodává Fleischhans. Takové auto pak logicky neplní emisní normu, podle které je homologováno. Jak jsme si ale nedávno ukázali, i auto s vytlučeným filtrem DPF může měřením emisí úspěšně projít.  „Nejlepším lékem k zachování funkčnosti filtru je nic nelít ani do nádrže ani do filtru a dodržovat výrobcem předepsanou údržbu. Hrobem pro filtry částic jsou pak hned po chemii přetočené tachometry. Takových jezdí celá třetina prodaných ojetin,“ uzavírá Libor Fleischhans.

Je tedy vůbec nějaká obrana proti koupi ojetého dieselového auta s vadným, odstraněným nebo nefunkčním filtrem DPF? Dalo by se říci, že stoprocentně spolehlivá je jen jedna: nekupovat si ojetý diesel.

Milda (neregistrovaný)
Asi bych si to měl nechat někde zkontrolovat, ale já věřím tomu, že v mém případě je filtr pevných částic zatím v pořádku. Když jsem si své auto kupoval někdy před rokem a půl z bazaru, tak právě DPF byla jedna z věcí, kterou jsem nechal vyměnit. S autem bylo víc drobných problémů, ale naštěstí se všechny podařilo vyřešit.
kobibák (neregistrovaný)
Ahoj,kdyby všechny automobilky upustily od zmenšování motoru,snižování olejových náplní,prodlužování intervalu na výměny oleju,byl by klid.Jakékoli chytré filtry na výfuku vytvářejí rakovinotvorné splodiny,vstřikovače a čerpadlo s co nejjemnejším rozstřikem jsou taky jen sny.Nechte klasické komurkové a vyrábějte kvalitní bezřepkovou naftu.Už jste někdo viděl jak funguje MERO? je to ucpávač filtru,ničí všechny kluzné plochyv čerpadlech a vstřikovačích,jooo je to idealní barvožrou.Všechy diesly budou jezdit za 7litru,jak staré kloktáky, tak nejmodernější TDCI,stačí nelhat na zkušebních stolicích.
Igor (neregistrovaný)
Filtr pevných částí je pouze farizejství. Ten bordel, který se tam usadí řídící jednotka zvýšením vstřikování jenom vypálí a "když se nikdo nedívá", tedy, když je předpoklad, že se jede stálou rychlostí nějaký čas, tedy asi mimo město, tak ten stejný bordel vyhodí z výfuku ven. Takže je to stejně, jako by tam ten filtr nebyl, ale měřením emisí to vyhoví. Nesmí se ale jezdit s dieslem jenom po městě, pak nemá řídící jednotka kdy to vyhodit, filtr se zanese a navíc, protože při počátku spalování se zvýší tlak ve vstřikovací soustavě dostane se nafta vlivem netěsností do oleje a na problém je zaděláno. Tohle všechno automobilky ví a na můj dotaz mi Ford odpověděl, že auto s dieslovým motorem je konstruováno jako manažerské, tedy na dlouhé tratě a pojíždění po městě se nepředpokládá.
kolemjdoucí (neregistrovaný)
Před několika málo lety, se všichni dieselfilové co znám, chlubyli odmomtovanými DPF. Dneska mlčí, ani neceknou a naprostá většina z nich svoje naftové lásky před dvěma roky, ze strachu, úspěšně prodala jiným dieselfilům a ty dál jezdí a kazí vzduch. Pokud jsou naftová auta s přímým vstřikováním bez DPF tak nebezpečná, divím se liknavosti úřadů. Vlastně se nedivím, žiju v Česku. Celé je to jen dieselové loby, čmoudíto ze všech pohonných hmot nejvíce a přesto je na to daňové zvýhodnění. Souhlasím s názorem, že přemístit vstřikovací trysku přímo do spalovacího prostoru, kde je vystavena obrovským tlakům a teplotě byla bezohlednost, která pouze snížila papírové emise CO2 podle vzorců: menší spotřeba méně CO2, ale současně dala vzniknout novému druhu emisí rakovinotvorných látek a vytáhla nemálo peněz z našich peněženek na drahé údržby a druhy oprav, které jsme doposud neznali.
  • Našli jste v článku chybu?