Jízda rychlým automobilem na závodním okruhu je lékem na špatnou náladu, ukázala studie

01.11.2022
přidejte názor
  • Značka Abarth se ve spolupráci Loughborough University zaměřila na emoce, které přináší rychlá jízda po závodním okruhu 

  • Během ostrých kol převažoval pocit štěstí

  • Rychlá jízda podle průzkumu přináší o zhruba šedesát procent více radosti než cvičení v posilovně 

  • Pro zjišťování pocitů účastníků průzkumu byla mimo jiné využívána také technologie rozpoznávání obličeje 

Značka Abarth představila výsledky svého průzkumu zaměřeného na pocity při řízení, který provedla ve spolupráci s britskou Loughborough University. Účastníci měli možnost jezdit s modely Abarth F595, 595 Esseesse a 595 Competizione po závodním okruhu, a to jak na místě spolujezdce s profesionálním řidičem, tak mohli také řídit. Podle výsledků prezentovaných formou oficiální tiskové zprávy taková jízda přináší pocity štěstí, ale v některých případech také strach.

Při rychlých kolech převažoval u účastníků pocit štěstí. V případě jízdy na sedadle spolujezdce činil podíl na celkovém emočním zážitku 35,4 %, ve chvíli, kdy účastníci přímo řídili, připadalo na štěstí 31,8 %.

Test: Abarth 595 Competizione
Přečtěte si také:

Test: Abarth 595 Competizione

Jaké další pocity jízda po uzavřeném okruhu přinášela, to už bohužel tisková zpráva neuvádí. Pouze připomíná, že jízda na sedadle spolujezdce, kdy řídil profesionální řidič, znamenala také pocity strachu. Ty měly na celkových pocitech podíl 11,9 % a podle tiskové zprávy přispěly ke „strhujícímu zážitku ze dne stráveného na závodním okruhu“. Pro detekci pocitů byla využita kromě několika jiných senzorů (například snímače tepové frekvence) také technologie rozpoznávání obličejů.

Abarth už v nedávné minulosti podobný průzkum prezentoval, přičemž tehdy srovnával jízdu automobilem s cvičením v posilovně. Podle výsledků jízda těmito italskými sportovními vozy po závodním okruhu přinese o 59 % více radosti než cvičení v posilovně. Pokud řídí profesionální řidič, pak se vám dostane dokonce o 77 % více radosti ve srovnání s fyzickou přípravou.

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?