Richard (neregistrovaný)
Co mě dráždí, je z mého pohledu nejasnost v tom, co mám dělat, když se chci zařadit z připojovacího pruhu a ten končí, jak už to někdy bývá, svodidly či betonem. Tak nikdy nevím, jestli se mám vecpat do toho průběžného pruhu, i když mě tam jedoucí řidič nechce pustit. Kupodivu ani nemusí, nic v zákoně ho k tomu nenutí, protože v připojovacím pruhu nemám přednost. Tak můžu buď narazit do těch svodidel na konci, nebo narazit do něj (tím poruším zákon, protože jsem ho evidentně ohrozil a on žádný přestupek nespáchal) nebo na konci toho připojovacího pruhu můžu zastavit. Jen nevím, jak se odtamtud pak dostanu.
Dušan (neregistrovaný)
Je to zcela jasné, nemáte přednost, takže pokud není připojovací pruh dostatečně dlouhý, abyste vyvinul dostatečnou rychlost na zařazení z připojovacího do pravého pruhu, musíte zastavit a dát přednost vozidlům jedoucím po hlavní silnici. Samozřejmě chápu, že např. s vozidly o výkonu 50 koní je problém se rozjet na dálniční rychlost a bohužel se na silnicích vyskytuje spousta podivných existencí, které s vámi musí závodit, či vás blokovat, příkladem budiž řidiči, kteří jedou 5 km 70 km/h rychlostí a ve chvíli, kdy je předjíždíte, najednou koukáte, že jedete 110 km/h a máte předjížděného řidiče v horším případě vedle sebe, v "lepším" případě nalepeného na zadním nárazníku.
Roman D (neregistrovaný)
Ovšem neměl by se zaměňovat pravý jízdní pruh s pruhem pro pomalu jedouci vozidla označený dle NV 294/2015 znackou IP 18c kde je stanoveno: Jízdní pruh pro pomalá vozidla Značka vyznačuje počet a uspořádání jízdních pruhů. Značka zároveň vyznačuje přídatný pruh na dálnici a silnici pro motorová vozidla určený pro motorová vozidla, která v takto označeném úseku dálnice nebo silnice pro motorová vozidla nedosáhnou rychlosti jízdy alespoň 80 km.h-1). Jiná motorová vozidla užívají jízdní pruh pro pomalá vozidla jestliže je jejich rychlost jízdy v daném úseku dálnice nebo silnice pro motorová vozidla výrazně nižší než rychlost jízdy ostatních vozidel jedoucích v témže směru jízdy.
Ace (neregistrovaný)
Předjíždíte? Tak na to šlápněte! - tak přesně tato část článku je poměrně dosti zavádějící a autor zde tak trochu podsouvá a ohýbá zákon, aby vyhovoval jeho vizi. Jak je z odstavce zřejmé, zákon nikde neukládá povinnost při předjíždění zvýšit rychlost, jenom proto, že za vámi jede rychlejší vozidlo. To že vozidlo předjíždí pomaleji, nežli to za ním ještě automaticky neznamená, že omezuje plynulost provozu. A co si možná autor neuvědomuje už vůbec, vozidlem omezujícím plynulost provozu může být právě i to, které jede příliš rychle. ;) Né snad, že bych chtěl obhajovat vyloženě brzdiče. Obvzláště pak týráky co se předjíždějí rozdílem 1km/h mě dokáží pěkně nasrat. Ale až se zase budete řítit po dálnici 160 a v zápalu adrenalinu se lepit a problikávat auto co předjíždí "jen" 120km/h, pravděpodobně budete zákon stále porušovat jenom vy. A to několikanásobně...
Petr (neregistrovaný)
Myslím si, že v předposlední větě "Ale až ...jenom vy." nemáš úplně pravdu. A sám sis částečně dal odpověď v příkladu s těmi kamiony. Předjížděcí rychlost, která je "pomalým" předjížděním, je z tohoto pohledu relativní. Můžeš předjíždět rychlostí 120 km/h, ale když budeš s touto rychlostí předjíždět vozidlo jedoucí 119 km/h a není důvod, abys nezrychlil na 130 km/h (bavíme se o dálnici), a zároveň tě dojede auto (třebas ať jede 160 km/h), tak takové předjíždění lze považovat za bezdůvodně pomalé předjíždění omezující plynulost provozu.
Věra (neregistrovaný)
Tak jsem se chtěla poučit, bohužell to nejde. I toto muím psát poslepu (budou tam asi eopravené překlepy), protože mi tu naskoči velký obdélník o udělení souhlasu k jakmsi reklamám nebo co, COŽ MĚ ABSOLUTNĚ NEZAJÍMÁ. a ODSTRANIT TO NIJAK NEJDE, protože eí tamm na co kliknout, eině a "ROZUMÍM A PŘIJÍMÁ". cOŽ JE PODLE ME SPROSTÉ VNUCOVÁNÍ, MANIPULACE a ti, co si dali práci s článkem i ohlasy diskutujícíc...to všecko je touto manipulací od kohosi anulováno. Nevím, koho upozornit, ať si takové způsoby zkouší sám na sobě, protože to s internetm moc eumím. Blbec jeden eznámý. Omlouvám se za chyby, keré jsem určitě napsala, protože píšu posepu, kůli tomu vlezlému obdélníku s maniulativním extem - ROZKAZEM!! si ani emůžu přečbíst ten článek o jízdě v pruzích. DEBIL A SPROSŤÁK, kdo to sem vmanipuloval. Hlavně že se cítí být pánem nad všemi námi. VŮL KORUNOVANEJ...NESOHLSÍM ANI SE ZPRACOVÁNÍM OS. ÚDAJŮ, I KDYŽ MUSÍM ODFAJFKNOUT, PROTOŽE SE TI JINAK NEODEŠKE. fÍZLI NA KAŽDÉM KROKU.
Vlastimil Němeček (neregistrovaný)
Komentář: Jak vidíte, zrychlit a předjet někoho v pravém pruhu, pokud jedete v pruhu připojovacím, je zcela v pořádku a v souladu se zákonem. Samozřejmě při připojování nesmíte řidiče ohrozit ani omezit. Odhadujte tedy situaci a nebojte se na plyn pořádně šlápnout, když se připojujete na dálnici. Hlavně pozor na kamiony. Velké nákladní auto kvůli vám nemůže náhle měnit směr jízdy a rychlost. V tomto komentáři máte jednu chybu. V článku se opakuje. Jinak dobrý. Jen aby to četli Ti, kterým to patří a něco si z toho zapamatovali.
jirka (neregistrovaný)
další rada, většinou z připojováku do prava se řadí člověk z devadesáti procent mezi kamiony, takže není probl a nebojte se motor řádně oroštovat a na konci připojováku s normálním autem sto koni hravě dosáhnete stodvaceti km za hodinu a to v poho stačí na zařazení mezi jedoucí vozidla, aniž by jste někoho ohrozili omezili. Já střílitrem na konci připojováku jsem měl atmo benzín 180.
Millhaus (neregistrovaný)
Zároveň mohou řidiči v prostředním nebo pravém pruhu ty zpomalené nezdvořáky vlevo bez omezení předjíždět zprava, což se mimo obec nesmí. opravdu nesmím ... !?! Já to léta dělám, než na někoho blikat, troubit, lepit se mu na zadek ... proč? hodím směrovku vpravo "překážku plynulosti provozu" předjedu zprava a zařadím se plynule před něj ... :) a v klidu si ten kamion předjedeme oba :) a vubec nemám špatné spání :)
Petr (neregistrovaný)
No opravdu podle zákona 361/2000 Sb nesmíš. Přiznávám, taky jsem to už párkrát udělal (jezdím skoro 30 let), protože jsem to považoval za nejrozumnější a nejbezpečnější vyřešení situace v provozu. Ale vždy jsem to dělal s vědomím, že porušuji zákon a že za to mohu přijít o peníze i o body, když by mě kvůli tomu zastavila policie.
Petr (neregistrovaný)
Omyl,vždy se musí na obou stranách dodržet zákon. Tedy, pokud bude jedinec předjíždět vozidlo, které jede rychlostí 115 km/h rychlostí 130 km/h,takže dodržuje zákon.Potom tedy ignorant jedoucí rychlostí 160 Km/h ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. Tento ignorant se dopouští přestupku.
Step (neregistrovaný)
Myslím, že stačí se řídit jen obyčejnou slušnosti a toleranci ostatních. Predjizdim li někoho, kdo dojíždí ještě pomalejší vozidlo, tak přidám co to dá, aby nemusel brzdit anebo zpomalim a dám znamení pravím blinkrem, že se může zařadit. Možná proto tolik řidičů blokuje levý jízdní pruh, protože nechtějí jet mezi kamiony 80 a mají strach, že je do levého nikdo nepustí. Samostatnou kapitolou jsou řidiči či řidičky, kteří jedou sice rychle, ale při předjíždění zpomalí na jakousi podle nich bezpečnou rychlost, která je ovšem jen trochu vyšší, než rychlost predjizeneho vozidla.
Petr (neregistrovaný)
Se vším, co je v článku napsáno, souhlasím - je to jen okomentování zákona a stejně tak jsem to slyšel od učitele autoškoly dělající pravidelné školení řidičů. Myslím, že nadávky na autora článku jsou zbytečné a neodůvodněné. A ještě bych chtěl zdůraznit, co bylo v článku také zmíněno, že bezdůvodné "gentlemanské" vybočení z pravého pruhu do levého proto, abych umožnil vozidlu najetí z připojovacího pruhu, je porušení předpisů a někdy vede až k závažným havariím. Já "gentlemansky" pouštím taky, ale jen v situaci, že vím, že přejetím z pravého do levého pruhu nikoho neomezím. Nedávno se mi stalo, že jsem cca ve 140 km/h (ano vím, že je na dálnici max 130) začal s dostatečným předstihem předjíždět auto jedoucí v pravém pruhu odhadem 110 km/h (dojížděl jsem ho poměrně rychle), a když jsem byl cca 50 m za ním, začal dávat blinkr doleva (aby do pravého pruhu pustil auto akcelerující v připojovacím pruhu). Zablikal jsem na něj, aby mi tam nevjížděl, což neudělal, ale když jsem ho míjel, viděl jsem řidiče, jak mi ukazuje, co jsem za blba, že jsem nezpomalil, aby on mohl najet do levého pruhu, a po předjetí na mě několikrát blikal, jako kdybych ho nějak omezil či ohrozil. Ano, ohleduplnost ano, ale v závislosti na konkrétní situaci. Pokud chtěl být ohleduplný k řidiči, který se chtěl na dálnici napojit, mohl zpomalit on sám a ne vnucovat zpomalení jiným.
Jirka (neregistrovaný)
Možná bylo zavádějící to zablikání na něj - tak se někdy dává znamení o puštění toho druhého. - Blikání by ale asi nemělo vliv na vinu a nevinu. I když někdo jede 140, tak není důvod, aby se ten napojující zprava srazil. A když někdo bezdůvodně troubí, dá se troubit taky.
Vector (neregistrovaný)
Ano, přesně kvůli takovým trotlům je na německé dálnici tam kde je z prava pruh připojovací mezi pruhy plná čára. U nás bohužel ne a "odborníci" kteří toto navrhují neví, k čemu by to bylo dobré... Jeden idiot to vrazí z připojováku pomalu ještě přes plnou v 50km/h rovnou na dálníci (přitom má povinnost neohrozit a využít pruh) a druhej idiot vám vjede z pravého pruhu do levého (přitom má povinnost NEOMEZIT).. tyhle potíže lze řešit jen kondomem, ale teď už je pozdě.
Venda (neregistrovaný)
Jedu takhle po dálnici v pravém 130. A ejhle - najednou vidím, jak v levém někdo valí jen 120. To mám jako zpomalit na těch 120 a volně dojet na lampárnu si postěžovat a nebo mám jet dál 130 v pravém, ničeho se nedopouštět (předjíždění je definováno pro jiné situace, viz výše) a on ať si porušuje v levém pruhu co chce?
Petr (neregistrovaný)
Tímto reaguji i na příspěvek Jardy níže: nejsem právník, jen vycházím ze zákona 361/2000 Sb., že (jinými slovy) je předjíždění zprava přestupkem. Taky si nemyslím, že pokud někdo dělá přestupek, opravňuje mě to udělat přestupek taky. Takže jak se chovat v situaci, kterou jsi uvedl? Nemám patent na pravdu, ale uvedu, jak to dělám já. Když vidím, že někdo jede bezdůvodně v levém pruhu (jako důvod neberu to, že v pravém pruhu je tankodrom) a já ho dojíždím rychleji v pravém pruhu, přejedu v dostatečném předstihu za ním do levého pruhu a už z dálky (nelepím se na něj) dám levý blinkr. Když si mě nevšimne, bliknu dálkovými světly. Když zase nic, bliknu znova. A když po několikáté nic, vytočím se a udělám přestupek - podřadím šlápnu na to a za 5 vteřin jsem před ním pravým pruhem. Ano, bohužel, udělám to, ale vždy s vědomím, že dělám přestupek. Myslím si, že kdyby nás pak oba zastavila policie, dostaneme pokutu oba - on za bezdůvodnou jízdu vlevo (i když u naší policie o tom trochu pochybuji) a já za předjetí vpravo (stoprocentně). Pochybuji, že by můj argument "on přece dělal přestupek jako první" u policie, případně i u soudu, obstál.
Venda (neregistrovaný)
Podívejme se, co je to předjíždění: Ohledně jízdy v pruzích je důležité se ještě pozastavit u § 17 zákona 361/2000 Sb., který upravuje předjíždění. (1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu. To znamená, ještě jednou, že předjíždění je definováno jako úkon, který se provádí vlevo. A nebo vpravo, když ten předjížděný odbočuje doleva a není pochyb. Cokoliv jiného není předjížděním. To znamená, že když se ubírám vpravo od toho, kdo jede v levém 120, tak buď jedu dle zákona v pravém jízdním pruhu a maximální nebo nižší povolenou rychlostí, nebo nějakou vyšší rychlostí, ovšem nezákonně. Když jedu v pravém pruhu maximální nebo nižší rychlostí, tak se rozhodně nedopouštím žádného přestupku. Není to předjíždění, pokud tedy ten vlevo neodbočuje. Je to slovíčkaření, ale v zásadě jde o to, že poliši nemohou dát pokutu za to, že dělám něco, co není v zákoně popsáno. Pokutu mohou dát jen za porušení zákona. Tedy například když někomu dají flastr za jízdu v levém pruhu, tak to nejde, mohou dát jen za to, že nejedu v pravém. Stejně tak nemohou dát za "předjíždění vpravo"...
Petr (neregistrovaný)
Pokud si to takto opravdu vykládáš, tak ti přeji hodně štěstí, až se kvůli tomu dostaneš do správního řízení nebo k soudu. Protože tvrdit, že jedu-li (mimo obec, např. po dálnici) povolenou rychlostí v pravém jízdním pruhu rychleji než auto (které neodbočuje doleva) jedoucí v levém jízdním pruhu a že toto vlastně není předjíždění (zprava), které je zakázané, tak to je síla. Předjíždění je slovo vyjadřující úkon, že se rychlejší jízdou dostáváš svým vozidlem před jiné vozidlo. A tento úkon je zákonem hned v první větě paragrafu, který jsi citoval, jasně - předjíždí se vlevo. Ale klidně předjížděj na dálnici vpravo, aspoň si to s policií třeba někdy vyjasníte a pak můžeš poreferovat :-).
Venda (neregistrovaný)
No právě - předjíždění vpravo, kromě toho při odbočování doleva, vůbec neexistuje. Jediný přestupek, který by jeden mohl spáchat, je jízda rychlostí vyšší, než je přípustné. Když bude policajt stát na kopci a zírat dalekohledem, jak to frčí, a uvidí někoho, jak se v pravém pruhu sune rychleji, než ten v levém, tak pokud zároveň neměří rychlost, tak nemůže nic dělat, protože kdyby to šlo do správního, tak je důkaz na policii. Když bude měřit rychlost, tak když pojedu do limitu (a v tom pravém pruhu), tak nic nemůže, protože já žádný přestupek nepáchám - jedu do limitu v pravém pruhu a tomu není co vyčítat. Ten druhý, v levém, ale porušuje, protože nejede v pravém... Znovu uvádím příklad, když on pojede 80 na dálnici v levém, tak já mám jet taky 80 v pravém? A to je pozoruhodné - za jízdu v levém pruhu nikdo nemůže dostat pokutu, protože jízda v levém pruhu v zákoně zakázána není. A kolik už na tom erár vydělal, že ano? Jedině může dostat pokutu za to, že nejel v pravém pruhu. A to je docela argumentem i pro to uváděné výše. Mimo jiné - nikdo není oprávněn vysvětlovat nebo vykládat zákon, ani policie, jedině zákonodárce. Proto je nutno naprosto důsledně trvat na přesné formulaci nebo citaci, jinak to zkrátka nejde. Takže - co je to předjíždění? Cituj - kde je v zákoně zakázáno předjíždění zprava?
Petr (neregistrovaný)
To Venda (on) 31/08/2018 at 09:27 Nejsem právník a nepovažuji se ani za odborníka na dopravní předpisy, jen vycházím z toho, co se učí v autoškole, co i dodržuje 99% řidičů a co mi k výkladu práva řekl právník. V § 17 je uvedeno "PŘEDJÍŽDÍ SE VLEVO". Podle logiky, kterou argumentuješ ty, by v zákoně muselo být uvedeno: "Předjíždí se vlevo, předjíždění vpravo je zakázáno," a dále by tedy bylo uvedeno, co není za předjíždění vpravo považováno (při odbočování předjížděného vozidla doleva atd.) Nemáš ale pravdu v tom, že v tomto případě "co není zakázáno, je povoleno". Toto pravidlo soudy aplikují na soukromé právo, nikoliv na právo veřejné a zákon 361/2000 Sb. je právem veřejným. Tudíž, je-li definováno, že se předjíždí vlevo a jsou uvedeny výjimky, kdy je předjíždění vpravo povoleno, je dostatečně určeno, že předjíždění zprava je mimo uvedené výjimky zakázáno. Se svou argumentací bys v tomto případě u soudu neobstál. Stejná logika platí pro bezdůvodnou jízdu vlevo, za kterou pokutu dostat můžeš, protože zákon jasně definuje, že se "...jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování." V momentě, kdy na dálnici budeš povolenou rychlostí předjíždět pravým jízdním pruhem auto jedoucí v levém jízdním pruhu, pácháš dopravní přestupek. A je úplně jedno, jestli ho pácháš proto, že někdo jiný páchá jiný dopravní přestupek. To je jako kdybys použil argument "... ukradli mi kolo, tak mám oprávnění ho ukrást někomu jinému ...". A jak donutit řidiče páchajícího dopravní přestupek bezdůvodnou jízdou v levém jízdním pruhu, aby ti uhnul do pravého, protože ho chceš předjet, aniž bys spáchal dopr. přestupek? To zákon samozřejmě nepopisuje. Běžně se používá (a za to pokutu nedostaneš), že se v dostatečné vzdálenosti za vozidlo vlevo zařadíš a dáš blinkr, že ho chceš předjet; pokud si tě nevšimne, tak třeba blikneš dálkama. Když se ani pak nezařadí doprava, poraď si jak umíš a co chceš z pohledu zákona riskovat.
Jarda (neregistrovaný)
Zásadní záležitost je ale zcela jinde - metodické vysvětlení situace míjení vozidla na dálnici jedoucího bezdůvodně v levém pruhu, když já jedu podle zákona správně vpraven, jen jedu rychleji ... kdo porušuje zákon jako první je viník, navíc já nemám právu to tomu řídící nijak signalizovat - takže jej bez porušení zákona "přednesu" vpravo ...
Lucien (neregistrovaný)
motate se v tom porad dokola..... KDYZ budu predjizdet auto co jede 80 a ja pojedu 90, tak ikdyby jelo auto za vami max povolenou 130, tak vy nemate co predjizdet, protoze uz byste ho meli v kufru!!! a to je to ze se tam nacpete uplne bezduvodne a to bych zaviral, bohuzel v cesku naprosto normalni situace na dalnicich....
Mirek (neregistrovaný)
V clanku se pise, ze pri zmene jizdniho pruhu nesmim "ohrozit ani omezit" vozidla jedouci v pruhu kam chci. Jo dokud budou takovetu hulvatske zakony, bude i dostatek hulvatu na silnici. Podle zakona ridic nemusi vubec pribrzdit aby i umoznil zmenu pruhu, muze i podle sveho uvazeni zrychlit a mezeru mi zavrit. Jooo daleka je cesta do civilizace
Michal (neregistrovaný)
Koukám co názor,to výklad zákona☺Teď v tom mám bordel úplně.Ale provoz na komunikacích je živý organismus a každá situace je unikátní.Ale nechtějte po mě abych při předjíždění na dálnici porušoval 1 zákon díky tomu abych neporušil jiný.Takže já budu předjíždět vozidlo s nižší rychlostí př:kamion 90,já 130 a za mnou magor 160,a za ním dalši 200km/h,Tak to za chvilku budem všichni jezdit 300km/h?Abychom neomezili někoho,kdo porušuje silniční vyhlášku?A já ji díky němu mám porušovat také?
Lukas (neregistrovaný)
myslím, že to je zcela chybný výklad. Zákon totiž definuje jak se předjíždět má a jak nemá (de fakto říká, že se předjíždí vždy vlevo až na pár vyjímek). Viz např. "Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany" Možná je chyba zákona, že sám o sobě nedefinuje přesně co to předjíždění je :-) (ale to je obvyklé-jinak byste musel v každém zákoně definovat všechny použité pojmy a jak je budete definovat, když je nemáte definované :-)) s vaší logikou bych stejně tak mohl tvrdit, že pokud se "na pozemní komunikaci se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky" - tak pokud jedu na jízdním kole při levém okraji vozovky, tak, že to není jízda na kole a nejedná se o přestupek :-))
Prius (neregistrovaný)
Brzy ráno, ještě tma a minimální provoz. Předjíždíte 120km/h na dálnici několik kamionů jedoucích za sebou. Během toho se zezadu přižene auto, začne do vás najíždět až vám narazí zezadu do auta. Než jsem se rozkoukal a zařadil před kamiony, to druhé auto na sjezdu odbočilo a je pryč. Jak byste se k tomu postavili?
Martin (neregistrovaný)
Neměl jsem sílu přečíst všechny komentáře, ale: Kdo mi tu chce namluvit, že pokud budu změřen při předjíždění kohokoli, kdo jede rych. 125 km. za hod. a já "akceleruji" na cca 137 (abych prý nezdržoval) tak nedostanu flastr za překročenou rychlost
Max (neregistrovaný)
Užitečný článek. Jednu věc bych mu ovšem vytknul, podsouvá informaci, že plynulosti a bezpečnosti provozu brání pomalu jedoucí vozidla. viz vyklizení levých pruhů ve městě ať jede jak jede (rychlost je věc policie). Pokud rychlík za někoho přiletí o 20km/h rychleji kde ostatní rychlost dodržují, tak je to právě on kdo vytváří nebezpečné situace a díky tomu brání plynulosti provozu. Jezdci po pražské magistrále, zvlášť v zastavěné části s odbočeními i vlevo, by mohli vyprávět.