Infografika: Kde všude jsou od 1. listopadu 2020 povinné zimní pneumatiky

9 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • Používání zimních pneumatik v ČR bezvýhradně povinné není, záleží na povětrnostních podmínkách

  • V některých místech jsou ale zimní pláště povinné bez ohledu na počasí

  • Úseky označené dopravní značkou „povinná zimní výbava“ se nacházejí převážně v horských oblastech

České zákony neukládají řidičům povinnost přezouvat sezónní pláště automaticky. Zimní pneumatiky, respektive pneumatiky s označením M+S (to jsou i některé celoroční) musí být  od 1. listopadu do 31. března na autě obuté tehdy, pokud jsou silnice pokryté souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazy, případně pokud lze takovou situaci během jízdy vzhledem k aktuálním povětrnostním podmínkám předpokládat. Více v tomto článku:

Kdy přezout na zimní pneumatiky v roce 2019? Záleží i na počasí
Přečtěte si také:

Kdy přezout na zimní pneumatiky v roce 2019? Záleží i na počasí

Použití zimních plášťů však může přikázat také dopravní značka C 15 a „povinná zimní výbava“. V takovém případě omezení na určité povětrnostní podmínky neplatí. Pokud chcete takovým úsekem projet, obutí s označením M+S musíte mít i za jasného suchého počasí. A která místa to jsou? To zjistíte z naší infografiky:

Infografika: Kde všude jsou od 1. listopadu povinné zimní pneumatiky? Klepnutím otevřete grafiku ve větším rozlišení. Velikost zobrazení pak závisí na displeji vašeho zařízení. Pro plné rozlišení klepněte na zvětšenou infografiku pravým tlačítkem a zvolte možnost „otevřít v nové záložce“, popřípadě „uložit jako…“ (chcete-li si ji stáhnout do počítače a zobrazit ve svém oblíbeném prohlížeči obrázků)
Tomáš (neregistrovaný)
Já raději na zimní pneu přezouvám co nejdříve to jde. Na těch, co mám teď ale asi jezdím poslední sezónu, protože už jsou tak na hranici. Myslím si, že při kontrole by ještě prošly, ale jen tak tak. Přemýšlel jsem ale, že místo nich si koupím takové ty celoroční pneu z https://www.autodilyvojkov.cz/pneumatiky S autem toho moc nenajezdím a do hor prakticky vůbec nejezdím, takže si myslím, že by to mohlo stačit.
Jirka_26 (neregistrovaný)
V článku je chybka - označení M+S není označení zimní pneumatiky, to je značka Mud + Snow, tedy bláto a sníh a jsou určeny pro SUV pohybující se převážně v terénu i mimo zimu. Zimní pneumatika se označuje značkou hory a v ní sněhovou vločkou, ovšem i na ní může být označení M+S.
Pavel (neregistrovaný)
Žádná chybka. Chtělo by to si nejprve prostudovat českou legislativu ohledně značení zimních pneu.
Hnizdo (neregistrovaný)
Jenže česká legislativa naštěstí neurčuje výrobcům označení jejich pneumatik ani význam těchto označení. Jen se prostě někdo podíval na stávající, již používané označení a následně to legislativně interpretoval. M+S samo o sobě opravdu není označení zimní pneumatiky ani v případě, že to tak někdo zanese do zákona, pouze to český zákon za zimní pneumatiku uzná. V některých zemích Vám ale označení M+S jako zimní pneumatika neprojde a musí být opravdu označena onou vločkou. Nicméně na slušných zimních pneumatikách bývá obojí současně.
KamSsa1 (neregistrovaný)
U nás sice povinné zimní pneumatiky nejsou, ale i tak jsem si je projistotu na moje nové auto na https://www.pneuok.cz/ objednal. Přecejen kdyby napadlo toho sněhu o něco víc, tak by bylo nebezpečné jezdit na letních pneumatikách, což rozhodně nechci riskovat.
Richard (neregistrovaný)
Já jezdím celý rok na zimních pneumatikách, takže nemusím řešit, kdy mám přezout. Kupuji si použité pneumatiky z http://www.pneu-novak.cz/pouzite-pneu-praha-10-bazar.html , které mi na autě vydrží 4 roky, i když nepřezouvám. Zas tolik km za rok nenajezdím, abych musel mít dvě sady gum.
Lenka (neregistrovaný)
Ještě tam nejsme :). Každopádně musíme vybrat nové zimáky. Koukali jsme na tyhle: https://www.pneu-kvalitne.cz/winter-sport-5 - máte s nimi zkušenosti? Děkuji.
  • Našli jste v článku chybu?