I ve stojícím autě hrozí pokuta za telefonování. Záleží na policistovi

20.05.2020
47 nových názorů
Autor: Archiv MF
  • V Česku je zakázáno používat mobilní telefon nejen za jízdy, ale i v autě, které stojí

  • Teoreticky by řidič mohl být pokutován i tehdy, pokud telefon použije v drive-thru

  • Podle ministerstva dopravy je ale nutné zkoumat materiální stránku přestupku, rozhodnutí je tedy na policistovi

Před týdnem se v českých médiích objevila zpráva: Ve Velké Británii je možné za placení mobilem ve fastfoodu přijít o řidičák. Šlo o překlad článku britského serveru Motoring Research, jenž rozebíral dva roky starý tweet police z Manchasteru. Podle něj mohou řidiči používat telefon jen v případě, že auto stojí, má vypnutý motor a zataženou ruční brzdu. Jinak hrozí pokuta až 200 liber (6 200 korun) a šest trestných bodů, nebo dokonce zákaz řízení.

Český zákon zatím postupuje vůči tomuto přestupku mírněji. Za řízení s telefonem v ruce (nezáleží na tom, jestli člověk telefonuje, posílá SMS, prohlíží si Facebook nebo platí pomocí NFC čipu) hrozí dva body a pokuta do 1000 korun nebo 1500 až 2000 korun ve správním řízení. Výklad přestupku se ale zdá být obdobný jako ve Velké Británii.

Nomen omen: Šéf dopravní policie Zlý sní o drakonických pokutách a měření na D1
Přečtěte si také:

Nomen omen: Šéf dopravní policie Zlý sní o drakonických pokutách a měření na D1

Položili jsme proto několik dotazů ministerstvu dopravy. Zajímalo nás, zda je možné používat telefon při čekání v dopravní zácpě, při zastavení na semaforech, v zaparkovaném voze například v řadě u chodníku s nastartovaným motorem nebo při čekání v drive-thru u řetězce rychlého občerstvení.

Řídíte, i když stojíte

„Pojem "při řízení", o kterém hovoří zákon, je nutné vykládat tak, že se jedná o všechny úkony při řízení vozidla, tedy i stání na světelné křižovatce, v koloně a podobně, pokud je osoba řidičem. Například na spolujezdce dané ustanovení zjevně nedopadá,“ sdělil Autobibli mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

„Odpověď na vámi uvedené otázky není ale bez bližšího kontextu možná, neboť vždy je zároveň nutné zkoumat materiální stránku přestupku, jenž nemusí být vždy naplněna, přestože je naplněn znak formální a zároveň také jeho další okolnosti,“ dodal mluvčí.

Řidiči se vyhýbají autobusovým pruhům, i když nemusí. Blokují tak provoz
Přečtěte si také:

Řidiči se vyhýbají autobusovým pruhům, i když nemusí. Blokují tak provoz

Z této odpovědi vyplývá, že při prvotním posuzování přestupku záleží na policistovi, který vás v danou chvíli zpozoruje. Rozum napovídá, že pakliže vás spatří třeba na dálnici s telefonem u ucha, zasáhne. Pokud ale stojíte například před domem a někomu nahoru voláte, že už jste pro něj dorazili, zasahovat by neměl.

Problémem ale je, že zasáhnout může. Neboť hraje v případě takové kontroly velkou roli i lidský faktor. Stačí, aby se policista „špatně vyspal“, a řidič může mít v zaparkovaném voze problém. V takovém případě by už o materiálním aspektu přestupku muselo rozhodnout správní řízení. I proto jsme položili obdobné dotazy také policii. Ta na ně dosud nereagovala.

Jirka Oudra (neregistrovaný)
No tak ono je to hodně o tom, že se někdy ti policisté fakt chovají trochu svévolně a vědí, že ten přestupek maximálně posunou na město a mají to bez následků. Já bych vám v tomto případě doporučil zde tohoto právníka, který je fakt šikovný a myslím, že by vám v tomto případě mohl pomoci. Ale samozřejmě záleží na tom, zda jste k tomu neudělali ještě něco jiného, že? :)
Borek Novák (neregistrovaný)
Tak je dost velký mezi stojícím vozidlem se zapnutým motorem a s vypnutým motorem, které je vlastně podle zákona zaparkované.
Karel (neregistrovaný)
Policisté jsou ale takoví nadlidé, že ti mají výjimku a tudíž MOHOU držet v ruce hovorové zařízení, NEMUSÍ používat bezpečnostní pásy a NEMUSÍ mít dětskou sedačku při přepravě dětí! Tito lidé, co si vyplakali pro sebe výjimky nás pak pokutují!!! Neměli by jít příkladem?! Vždyť jsou v autě dva, tak telefonovat může spolujezdec! Oni se navíc vysmívají předpisům a i když to nevyžadují okolnosti, parkují v protisměru a na zákazech, aby dokázali svoji nadřazenost!
Zlý Buzerant (neregistrovaný)
Jak může něco fungovat v neprávním státě! Kolonie,protektorát čechie vznikla podvodem,neboť rozdělení ČSFR bylo dle znění Ústavy podmíněno referendem,který vládní zlodějští židáci podvodně obešli.Současná kolonie čechie není právním státem stejně tak jako tzv. PČR je zločineckou organizací! Které navíc loutkově "šéfuje" buzerant s ikonickým jménem Zlý :-DD,....zlý buzerant=zlé imaginární přestupky.
MildaS (neregistrovaný)
Na začátek by si měl každý ujasnit výklad pojmů. Pokud auto "dělá" stání, tak mě nikdo nemůže pokutovat za telefonování. Pokud se ale jedná o zastavení nebo o zastavení vozidla, tak tam by se mohlo o nějakém postihu hovořit. Při stání vozidla mohu klidně dělat stojky na střeše a nikomu to nesmí vydit.
milan (neregistrovaný)
Není přece možné, aby policista jednal podle nálady!!! Zákon či předpis by měl být natolik jednoznačný, aby nic takového nebylo možné. Nemuže být “gumový!”
JirKa (neregistrovaný)
§ 7 (1) Řidič nesmí c) při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Tak je tam napsáno při jízdě, když vozidlo stojí není to jízda a nikde se nepíše nic o řízení. Řízení je řízení něčeho při jízdě. Když stojím není to jízda, jediné, kde bych možná souhlasil je zastavení na červenou a podobně tam se to dá kvalifikovat stále jako jízda, byť přerušená nezávisle na vůli řidiče.
Petr (neregistrovaný)
To je problém tohoto moderního světa,telefonovat ve stojícím autě nemohu ale frajeři na rychlých motorkách mohou jezdit přes město 3x vyšší rychlostí než je povolená,řevu jak na autodromu a policie dělá že nic nevidí a neslyší.Stížnosti nepomáhají a ještě tady přibylo pár pitomců na čtyřkolách,které řvou na celé město....AŤ jde celý tento systém do (_!_). Zlaté časy před rokem 1989 kdy VB měla autoritu a kdo zlobil tak dostal hned přes hubu a už neotravoval.
Dafka (neregistrovaný)
Pche, tohle mi říct policista tak ho pošlu do prdele... Totální hovadina... Nebudu platit pokutu za to, že se to někomu hodí... To je jako platit za nákup ještě před vstupem do obchodu... Idioti!
Zdeněk Rezek (neregistrovaný)
Ano, mají pravdu ti, kteří píší, že současní policisté minulý režim nezažili. Tudíž nemohou býti bývalými příslušníky SNB nebo StB. A vy, kteří toto uvádíte, byste nás mohli poučit, kdo tyto mladé příslušníky PČR připravuje na výkon povolání. Nevíte? Tak já vám to povím. Jsou to bývalí příslušníci StB, SNB. Co jim asi tyto bývalé struktury, sloužící bolševikům, asi tak perou do makovic? Přesně to, co jim do palic tlačili jiní příslušníci StB a SNB, 40 let zpátky. A navíc jsou tito hoši již poničeni na duchu a intelektu při vstupu do Polic. školy. Čím? Tím, že tahle generace nepochopila možnosti a příležitosti, které jí byly předloženy na zlatém talíři. Lépe řečeno, že znalosti, vzdělání a řemeslná zručnost jsou ty prachy, co leží na chodníku. Vysvětlili si to, hoši, po svém. Tudíž se mnozí z nich stali policisty. A policista, nyní již opět, umí dobře buzerovat, nadřazovat se, nedodržovat až tak přesně pravidla a zákony. Umí už opět mlátit lidi, lhát, pomáhat si navzájem svědectvími při nezákonnostech. Ano, jsou to opět namachrovaní a všemohoucí fízlové, švestky, benga, nebo jak jsme jim všemožně říkali. A poslední pohled. Pokud by se legislativa, zákonnost a svobody začaly měnit a policajti by získávali nová a nová oprávnění, vůbec neuvažujme o tom, že by z nich byla opět ta prasata, jako byla za minulého bolševického režimu.
eLzyx (neregistrovaný)
ve svém autě mám nedemontovatelný vestavěný autotelefon, který má vlastní mikrofony, reproduktor, ale i soukromé sluchátko, šuplík na SIM kartu nebo třeba i vlastní klávesnici s čísly. Celé vozidlo je tak vlastně jedním velkým telefonem. Je to vozidlo vůbec legálně použitelné na našich silnicích, když při řízení nesmím držet hovorové zařízení, což je vlastně celé auto?
Tom (neregistrovaný)
Taky záleží, jestli je např. ten drive-in v katastru jako pozemní komunikace nebo ne. Protože je to zákon o provozu napozemní komunikaci.
Jarda (neregistrovaný)
Divím se vám všem,co na takovouhle hovadinu reagujete a rozčilujete se.Autor článku musel něco napsat,jedno co,hlavně aby mohl vykázat "práci".To je něco podobného,jako když tady pit...ci diskutující píší,jak řidiči a to hlavně kamionů koukají za jízdy na televizi.Za prvé kdo z nich vidí z osobního auta a nebo dodávky nahoru do více jak dvou metrů na co ridič kamionu kouká a za druhé,viděl někdo z nich navigaci v kamionu?Velikost displeje? Mikrofon v ruce držet nesmíte,ale ovládat dotykové pal. přístroje a následně kontrolovat pohledem můžete. Že tu televizi někteří magoři sledují,to nevylučuji.
Ivan (neregistrovaný)
Jestliže autor článku ani na ministerstvu dopravy nedošli ve svých znalostech zákona 361/2000 sb.k §7 odst.1 -"Řidič nesmí", písmeno c) "při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení." je to na pováženou. Oni mluví o řízení i auta stojícího, zákon o jízdě. Takže dle článku "jízda" vozidla je možná i bez pohybu? Trochu za vlasy přitažená dedukce!
AntiBureš (neregistrovaný)
V tom případě je zakázáno využití různých headsetů (řidič drží jiným způsobem hovorové zařízení). Na druhou stranu tento odstavec umožňuje zadávání trasy do mobilní navigace řidičem během jízdy a držení tohoto zařízení. Stejně tak různých hudebních přehrávačů. Přitom vše řeší §5 odst.1 (b) věnovat se plně řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích Není jediný důvod přidávat další omezení. To telefonování by se dostalo k NSS, ten by rozhodl a určil následnou praxi.
paracenda (neregistrovaný)
A co potom Škoda Citigo-e kdy telefon se vkládá do držáku a stane se součástí vozidla a v podstatě se vozidlo manipulací s displejem telefonu ovládá nebo kontroluje a nastavuje. ?
Jirka_26 (neregistrovaný)
Logika podle zákonodárců je v tom, že při šudlání dotykových obrazovek nic nedržíte v ruce... :-) Jinak se mi také dotykové monitory jaksi nezdají jako příspěvek bezpečnosti proovozu, doufám, že to konečně pochopí nejen zákonodárci, ale hlavně výrobci vozidel.
vítek (neregistrovaný)
Jak tu někdo psal - telefonovat se nesmí )dnes má každý dotykový telefon.Ovládat dotyková zařízení v autě se smí. Nějak mi uniká logika.....
kachle (neregistrovaný)
vsak pouzivejte vymozenost teto doby,coz je Handsfree...a nemusite tu resit takovyhle chujoviny
alf62 (neregistrovaný)
krom jiného, takových hlupákú jako je i mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka je plno a na jejich bláboly se..e bílej tesák
Radovan koutný (neregistrovaný)
OK,zazvoní mi mobil,já zajedu někam,kde nebudu překážet,zastavím,zvednu hovor a dostanu flastr?:-('(To asi není seriozní článek..a jestli ano,jdětě do prd..e,republika je úmyslně paralyzovaná a naše policie v tom bude pokračovat?:-)To jste mne nasr..li..:-((Honění dotykového displeje,kdy na to člověk musí koukat desítky vteřin nikoho netrápí,co?.-))Naši dopraváci se umí schovávat za stromem jak malí jardové a ručním přístrojem měřit zákeřně..a jakou z toho mají radost...:-(Co to je za lidi?To je poliocejní odpad,co má nějaký průser a jde k dopravákům?:-))Jinak pozor na prominutý přestupek...máte zpět body,a myslíte si,že jste čistí?ale ten hajzlík vidí v PC historii..:-((Sám jsem se o tom přesvědčil..Takže máte přitěžující okolnost..:-(( A dostanete víc bodů dolů...Na mne vytáhnul nezapnutý pás před dvěma roky..Jděte do háje páni policajci..Na motorku si netroufnete,ti si dělají co chtějí,na tu nemáte,ale na auto,které překročí padesátku o 8 km,to jste kadeti..Jděte do...ano do prdele...Do velké prdele..
Jirka_26 (neregistrovaný)
Paradoxní je, že ve Francii se skutečně nesmí telefonovat ani ve stojícím vozidle. Jak to tam kontrolují nevím.
alf62 (neregistrovaný)
§ 7 (1) Řidič nesmí c) při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem kdo umí číst tomu to stačí a není nutno dále řešit
Ivoš (neregistrovaný)
Ty seš stejně nesrozumětelnej jako celá vyhláška XXX. Potom se má kdo čeho držet a čím řídit!!!!!
Honza (neregistrovaný)
Čemu na tom nerozumíš? To jsou povinnosti řidiče, tedy toho, kdo točí volantem, kroutí řídítky, nebo práská bičem. Jinak je to zákon 361/2000 Sb., zákon o provozu na pozemních komunikacích. Každej, kdo dělal řidičák, by to měl aspoň trochu znát.
Tom (neregistrovaný)
Myslím, že se zde míchají dvě věci dohromady. Je rozdíl mezi stáním na světelné křižovatce a zaparkovaným autem před domem. Když budu sedět v zaparkovaném autě na místě řidiče, tak nejsem řidič. Ani nemusím mít řidičák. Dokonce si mohu i nastartovat (třeba abych se v zimě ohřál), ale dokud je auto zabržděné a nehýbe se, tak nejsem řidič. A v tom případě na mne samozřejmě neplatí pravidla pro řidiče.
alf62 (neregistrovaný)
Ono to není pravda zákon říká že - zastavit vozidlo znamená přerušit jízdu z důvodu nezávislého na vůli řidiče, takže jsem přerušil jízdu a není to při řízení !!!!!!!!!!!!!!!!
Honza (neregistrovaný)
Pochybuji, že to policie bude zkoušet. Dojde to do správního řízení a tohle úředník odboru dopravy smete. Tak jak to podal autor (záleží, jak se policista vyspal), je to teoreticky možné, ale prakticky blbost. Z praxe vím, že takový přestupek musí být zdokumentovaný. Musí v tom být společenská škodlivost,což u stojícího vozidla jaksi není. Žádnýmu bengovi nestojí za to, se s řidičem dohadovat o přestupku, a k tomu takhle debilnímu (když auto stálo). Jinak, pokud se to stane, tak nesouhlasit a do správka. A jinak podruhý, u nás jsou za telefonování, nebo jiném držení hlasového, nebo záznamového zařízení 2 body.
Pepa (neregistrovaný)
Řekl bych, že se hledají problémy tam, kde nejsou. Zrovna před tím mekáčem, to bude buď pozemek soukromý nebo pronajatý a policista by tam měl zasahovat jen v případě, poku ho někdo přivolá. Kdyby se tam postavil a vybíral pokuty, tak by ho asi majitelé hnali.
Honza (neregistrovaný)
Je to veřejnosti volně přístupné a bez omezení všem? Pak je to veřejná komunikace a tam je nadřazený zákon o provozu na pozemních komunikacích. Takže to jde. Ale takových přestupků se děje milion denně a nikdy jsem neslyšel, že by to benga řešili. Ale souhlasím, že se hledá problém tam, kde není.
miztli (neregistrovaný)
Pokud je pozemek soukromý a navíc v katastru veden jako ostatní plocha, využití jiná plocha, tak tam fízl nemá co poučovat, ikdyž jsou tam volně auta z toho důvodu, že to majitel prozatím tzv. strpí. Ale není to silniční pozemek a tzv. silniční zákon na takovýcho pozemcích neplatí. Podobně, jako když třeba auto pojede po ledě zamrzlého rybníku, tak na ploše rybníku neplatí silniční zákon. Ten neplatí na pozemku vodní plocha. Takže řešit věci dle silničního zákona lze jen na pozemcích, které tak jsou i vedeny. _Pak kdybyste si třeba nakreslil a umístil dopravní značení na své zahradě, by dle této logiky Vás mohl fízl poučovat.
Jirka_26 (neregistrovaný)
Platí tam dopravní předpisy, pokud to majitel označí patřičně viditelnou cedulí. Tedy předost zprava nebo řešení dopravními značkami. Jak se pak řeší dopraví nehody na takovém place je otázkou, protože to skutečně není veřejná komunikace.
Algert (neregistrovaný)
Dopravní nehoda se v takovém případě neřeší, protože k ní nedošlo. V daném případě se jedná o škodní událost!
Honza (neregistrovaný)
To miztli: bavíme se o silnici, ne o vodě, uvádíš absurditu, jen abys odůvodnil svoji neznalost. I soukromý pozemek na kterém je komunikace (asfaltka s chodníkem třeba) spadá pod 361. Hodíš auto na chodník u nádraží, pozemek je majetkem drah, ale je to chodník a uděláš přestupek podle 53/2 a podle toho dostaneš pokutu. A nikoho (ve správním řízení) nezajímá, že je to soukromý pozemek. Pokud vjedeš na parkoviště za závorou, už tam platí pravidla majitele a benga tam nemůžou nic. Pokud jsi na své zahradě, na svém rybníku, fízl ti nemůže nic. A ano, pokud je na mém pozemku veřejně přístupná komunikace (podle katastru komunikace(vozovka, chodník)), pak tam platí zpnpk a fízl tě tam může školit.
Jirkam (neregistrovaný)
Docela správně, až na ten katastr. Ten s tím nemá nic společného. V katastru se pouze uvádějí některé možné způsoby využití nemovitosti. Už blahé paměti ombudsman JUDr. Motejl to vcelku výstižně rozebral. Účelovou komunikací je i cesta, která vznikne pouhým pojížděním plochy (např. louka, pole apod.). Nicméně musí mít dopravní funkci. Tzn. připojení nemovitosti na jinou pozemní komunikaci, vzájemné spojení nemovitostí apod.
Renata (neregistrovaný)
Je to trapné. tady je skutečně banda idiotů.Co jiného k tomu říct Možná nějaký ten vulgarismus,ale to by nepomohlo.
Jan (neregistrovaný)
V tomto státě nemůže být nic napoprvé dobře a pak jen záleží na policistovi. Pokud to je idiot, a těch je skutečně více než dost, tak pak je to špatné. Ne nadarmo se o nich šíří vtipy. Selský rozum vymizel, ten z lidí vymlátila STBácká ruka KSČ.
Jan (neregistrovaný)
To, že policajti jsou většinou idioti, souhlas, jinak by nešli k policii. Ale selský rozum nemáš ani ty, Je třicet let od revoluce a je málo starejch policajtů, kteří mají vymlácenej mozek od ksč. Jsou to většinou mladí flustrovaní hejsci. Prober se Jene a běž k policii, máš nato.
Eva (neregistrovaný)
Tak z vás ten rozum taky někdo vymlatil. Nevím, která StB vymlatil současným řidičům ve věku 18-30 mozek. OMG fakt pitomce, kteří dokáží do všeho nacpat StB shazuji v pytlích
Marek (neregistrovaný)
Jenomže Evo on měl zřejmě na mysli, že mladí frustrovaní hejsci jsou u té policie, kdopak má vymlácený rozum že Evo. :D
Ján (neregistrovaný)
Když tak koukám kolem sebe tak právě že lidi 40+ používají selský rozum na rozdíl od těch mladších-bohuzel
Alda (neregistrovaný)
Šéf dopravní policie ať si zamete nejdříve před svým prahem. Jeho chlapci umí měřit rychlost, jinak už neumí celkem nic. Telefonování v autě tvrdě stíhat, ale kdo, když chlapci jen chrání a jinak nic. Ale ruku na srdce: ovládání rádia, klimatizace, a systémů vozidla přes 10ti palcový displej je horší než ovládání telefonu a to nikomu nevadí. Nevěříte, tak zkuste. Krásný den i dopravní policii.
  • Našli jste v článku chybu?