Galerie: Americká policejní auta si získají respekt už svým vzhledem

05.05.2017
1 nový názor
Zdroj: Redakce

  • První americké policejní auto byl elektromobil

  • Nejčastějším dodavatelem policejních speciálů je Ford

  • Aktuálně je nejpoužívanějším modelem Ford Crown Victoria

Tradice policejních automobilů jakožto nedílného pomocníka pořádkových sil sahá ve Spojených státech až do roku 1899. Tehdy ve městě Akron v Ohiu nasadili do služby vozík poháněný elektřinou. Masového rozšíření se ale policejní automobily dočkaly až ve dvacátých letech.

Na počátku dvacátého století se americké policejní pořádkové síly stále spoléhaly především na koně, ale výhody automobilu brzy pochopili i kriminálníci. Policii tedy nezbylo nic jiného než přesedlat. První flotilu služebních vozidel pro rychlé nasazení používalo město New York ve dvacátých letech a další města brzy následovala.

Doporučujeme: Akce typu Speed Marathon bezpečnosti nepomáhají, naopak spíše škodí (komentář)

Dalo by se říci, že zlatým věkem policejních vozů bylo období prohibice, kdy policejní síly pronásledovaly pašeráky. V policejních složkách se stala velice populární značka Ford, která v roce 1932 přišla s prvním cenově dostupným osmiválcem. Ford Model 18 se stal páteří amerických policejních složek.

Ford si své dominantní postavení udržel dodnes a vlastně jako jediný vyráběl policejní speciály přesně podle předem daných požadavků. Značky Dodge a Chevrolet se přidaly později, především kvůli nutnosti rozdělit flotily tak, aby na ně nedopadla například jedna masivní svolávací servisní akce.

Obecní a státní police pak používají i jiná auta, nejčastěji samozřejmě domácí výroby. Poslední dobou také americká police přechází na úspornější vozy a dokonce i hybridy, ale pro masové nasazení je stále důležitá především jednoduchá údržba a provozní spolehlivost. Nejrozšířenějším služebním vozem je tak stále Ford Crown Victoria, i když už značně zastarává.

Vstoupit do diskuse (1 názor)
  • Našli jste v článku chybu?