Fascinace čistou hudbou: Zvuk ve formátu 3D v novém Audi A8

28.08.2017
3 nové názory
Autor: Redakce
  • Poprvé prostorový zvuk i na zadních sedadlech čtvrté generace luxusní limuzíny

  • 23 reproduktorů, čtyři z nich pro vytváření prostorové dimenze výšky

  • Úzká spolupráce se společností Bang & Olufsen a Fraunhoferovým institutem

V novém Audi A8 bude poslech hudby nevšedním smyslovým zážitkem. Vyspělý audiosystém Bang & Olufsen poskytne čistou reprodukci hudby s jedinečným prostorovým zvukem také cestujícím na sedadlech vzadu. Značka se čtyřmi kruhy díky tomu nabídne prvotřídní kvalitu zvuku v nejvyšším segmentu.

Luxus lze poslouchat. Pozoruhodným způsobem to dokazuje nová generace modelové řady Audi A8, vybavená vyspělým audiosystémem Bang & Olufsen Advanced Sound System s prostorovým zvukem ve formátu 3D. Tato zvuková aparatura používá 23 reproduktorů, jejichž velmi lehké neodymové magnety způsobují minimální zkreslení a vytvářejí vzdušný zvukový obraz s vysokým rozlišením. Výsledek je imponující, zejména při poslechu koncertu klasické hudby s vysokou kvalitou zvukového záznamu. Interiér se promění ve velké pódium, na němž se hudba šíří úplně stejně, jak byla v koncertním sále zaznamenána – bez umělých efektů. Zvuk je autentický a emocionální. Tento cíl byl pro specialisty Audi na reprodukci zvuku nejvyšší prioritou a odráží filozofii značky v oblasti kvality zvuku.

Audiosystém podrobně

Značka se čtyřmi kruhy uvedla prostorový zvuk ve formátu 3D již v roce 2015 v Audi Q7. V novém modelu A8 nalézá uplatnění patřičně zdokonalený systém, který prostorovým zvukem pokrývá také zadní část interiéru vozidla. Vždy dva širokopásmové reproduktory ve střešních sloupcích A a v čalounění stropu nad zadními sedadly vytvářejí prostorovou dimenzi výšky a proměňují běžný „surround sound“ v dokonalý zážitek z poslechu prostorového zvuku. Zesilovač Bang & Olufsen o výkonu 1920 W, který pracuje velmi hospodárně díky „technologii Ice Power“, vytváří zvuk ve formátu 3D pomocí procesoru pro zpracování digitálního signálu. Ten produkuje málo odpadního tepla, takže poskytuje vysoký výstupní výkon – to se projevuje v detailním zvukovém obrazu. Zesilován je především signál pro hlubokotónové reproduktory, které reprodukují zvuk s mimořádnou energií, jako jsou například hluboké tóny varhan.

Při zapnutí informačního a zábavního systému se elektricky vysunou dva vysokotónové reproduktory z přístrojové desky. Díky „technologii akustických čoček“ Bang & Olufsen se z nich zvuk šíří v horizontálním poli vějířovitého tvaru s úhlem rozevření 180°. Individuální kanály zesilovače napájejí jednotlivé reproduktory. K vytváření zvuku ve formátu 3D využívá nový audiosystém logaritmus, který značka Audi vyvinula společně s Fraunhoferovým institutem v Erlangenu. Logaritmus vypočítává ze zvukových záznamů ve formátu stereo nebo 5.1 informace pro třetí dimenzi a zpracovává je pro čtyři reproduktory 3D. Tento proces probíhá dynamicky, což znamená, že se algoritmus individuálně přizpůsobuje zvukovému záznamu, a nezkresluje tak zvuk.

Rozmanitě nastavitelná zvuková kulisa

Prostřednictvím systému MMI a vlastní ovládací jednotky pro cestující na sedadlech vzadu, která se podobá chytrému telefonu, lze optimalizovat nastavení zvuku podle vlastního přání – cíleně pro sedadla vpředu, vzadu nebo pro všechna sedadla. Při nastavení, zaměřeném na zadní část interiéru, si mohou cestující na sedadlech vzadu užívat nejlepší možný prostorový zvuk ve formátech „surround sound“ a „3D sound“. Kromě vysokých i nízkých tónů a basů si mohou cestující nastavit také hlasitost subwooferu nezávisle na všech ostatních reproduktorech. Navíc je k dispozici speciální funkce pro reprodukci filmů, tzv. „movie set“. Díky ní zní zvukové záznamy ve formátu 5.1 stejně jako v kině před promítacím plátnem. Systém přitom lokalizuje každý jednotlivý hlas a upravuje příslušné vyvážení zvuku. Pokud se například ve filmu objeví nějaká osoba v pravé části filmové scény, zazní i její hlas zprava.

Výzvy při vývoji

Na koncepci audiosystémů pro nové Audi A8 se začalo pracovat již v rané fázi vývoje. „Kvalitu zvuku tvoří z 80 procent integrace reproduktorů na správných místech v automobilu,“ vysvětluje Wolfram Jähn, vývojář zvuku/akustiky modelu A8. „Reproduktory musí mít co nejtužší uložení, proto jsme subwoofer připevnili k zadní stěně z kompozitu, vyztuženého uhlíkovými vlákny. Cílem je vzájemně izolovat reproduktory a karoserii, a zabránit tak jakémukoli přenosu kmitání.“ Dalším důležitým faktorem jsou mřížky reproduktorů. Při jejich návrhu úzce spolupracovali designéři a zvukoví inženýři Audi s vývojáři společnosti Bang & Olufsen. Mřížky musí být maximálně prostupné pro zvukové vlny, ale zároveň musí plnit ochrannou funkci. Rozhodující je optimální poměr mezi otevřenou a uzavřenou plochou.  V Audi A8 zdobí reproduktory v předních a zadních dveřích precizně perforované kryty z dvakrát eloxovaného hliníku. Hlubokotónové reproduktory jsou osvětleny bílými světlovody LED. Základem pro prvotřídní audiosystémy je kvalita jednotlivých komponentů.

Nejlepší tým

Highendový zvuk je klíčovou kompetencí značky Audi, která zahájila spolupráci se společností Bang & Olufsen již na přelomu tisíciletí. Od roku 2005 byl model A8 na přání k dispozici s vyspělým audiosystémem Advanced Sound System dánského specialisty. Značka Audi tak zařadila jako první výrobce highendový audiosystém do nabídky výbavy, dodávané přímo z výroby.

Pro nový model Audi A8 dodává Bang & Olufsen dva druhy audiosystému. Kromě verze Advanced si mohou zákazníci objednat také Premium Sound System. Při otevření dveří přivítá cestující vždy výrazná melodie, která byla zkomponována speciálně pro A8. Zároveň vytvoří dekorační osvětlení v interiéru luxusní limuzíny jedinečnou atmosféru. „Pro každý projekt hledáme nejlepšího partnera,“ říká Mario Fresner, vedoucí vývoje audiosystémů ve společnosti AUDI AG. Rozhodující roli zde hraje také Fraunhoferův institut. Mario Fresner k tomu vysvětluje: „Bang & Olufsen zajišťuje ve svých laboratořích základní nastavení systému. My v Ingolstadtu intenzivně vyvíjíme systémy a komponenty ve vlastní režii. V Erlangenu pak k tomu přidají nastavení pro reprodukci zvuku ve formátu 3D. Všechny zúčastněné strany mají stejně vysoké ambice nabídnout našim zákazníkům nejlepší možný audiosystém – takový, který je technicky extrémně kvalitní a zároveň dokáže přenášet emoce spočívající v hudbě.“

Petr Václav (neregistrovaný)
Jako pro mě by to asi nebylo. Jsem spíš člověk, který řeší, jak vybrat dulcimer a jiné neortodoxní a historické hudební nástroje. S tímhle já mám pocit, že je to spíše koncipované na současnou moderní hudbu. Kromě toho já v autě poslouchám mluvené slovo a to mám o dost radši než klasickou hudbu. :)
Valdemar (neregistrovaný)
Upřímně jsem nikdy moc tuhle fascinaci křišťálově čistou hudbou v autě nepochopil. Ale rozumím tomu, že je to hlavně o preferencích. Já v autě poslouchám audioknihy, které stahuji na https://www.progresguru.cz/ a hudbu si doma poslechnu raději na kvalitních reproduktorech. Stejně se nedoporučuje jezdit v autě s extrémně hlasitou hudbou a tak si myslím, že to ani není moc dobré.
Roman (neregistrovaný)
Wow, no tak to musí být opravdu zážitek. Rád bych něco takového zažil na vlastní kůži. To poslech hudby v mém autě je v současnosti spíš utrpení. Reproduktory, které v autě mám prostě nepatří mezi ty nejkvalitnější a je to slyšet skoro na všem. Už nějakou dobu ale přemýšlím nad tím, jestli například z https://www.2din.cz/reproduktory/ nekoupit nějaké kvalitnější a nevyměnit je. Třeba by to pomohlo.
  • Našli jste v článku chybu?