Automobilka Tesla je úřady nucena uzavřít hlavní výrobní závod v oblasti Sanfranciského zálivu, kde od úterý začala platit třítýdenní karanténa ve snaze zabránit šíření koronaviru. Nařídil jí to úřad šerifa.
Omezení výroby přišlo právě ve chvíli, kdy Tesla razantně navyšuje produkci crossoveru Model Y, o němž je Elon Musk přesvědčen, že se stane nejprodávanějším modelem značky a v počtu prodaných kusů předčí všechny ostatní modely dohromady.
Navzdory úternímu nařízení se stroje ve výrobním závodě ve středu nezastavily a montáž pokračovala normálně. Přitom šerifův úřad už v úterý uvedl, že výrobní závod ve Fremontu není považován za strategický a musí provoz přerušit. O neuposlechnutí šerifova nařízení informovala agentura Reuters, kterou na tento fakt upozornili očití svědkové.
Kancelář šerifa na středeční žádost o vyjádření agentury Reuters neodpověděla, stejně jako vedení automobilky. Mezitím se akcie Tesly propadly o 5,1 procentního bodu.
Pro Teslu jde o další ekonomickou ránu. Již dříve byla na vrcholu tradičního svátku Lunárního Nového roku v letošním roce na 10 dní uzavřena šanghajská továrna, do které Elon Musk investoval dvě miliardy dolarů.
Továrna ve Fremontu v okrese Alameda zaměstnává více než 10 tisíc pracovníků a na konci prosince zaznamenala roční výrobu asi 415 tisíc elektrických vozidel.
Kromě Tesly omezují výrobu také největší tři američtí výrobci – General Motors, Ford a Fiat Chrysler Automobiles, jejichž zástupci se dohodli s odbory. Evropské značky jsou v tomto směru o několik dní napřed:
Neuposlechnutí šerifova nařízení může mít pro Teslu vážné následky. Pozice šerifa v USA se liší podle státu. Obecně jde o hlavního představitele okresu, který zajišťuje provoz okresního soudu – má na starosti vazební věznici či bezpečnost v budově soudu, převoz vězňů a doručování obsílek. Zatímco ve větších městech tím jeho povinnosti a pravomoci končí, ve venkovských oblastech může být zároveň nejvyšším šéfem policejních orgánů – jako takový je také obvykle přímo volený občany.