Ekologičtí aktivisté by za blokování silnic mohli jít až na pět let do vězení. Navrhují to někteří politici

09.11.2022
119 nových názorů
Zdroj: Extinction Rebellion
  • V Německu se objevil návrh na zpřísnění trestů pro aktivisty, kteří úmyslně blokují komunikace a poškozují umělecká díla v muzeích 

  • Jde o reakci na události z nedávné doby. V Německu se řeší případ smrtelné nehody cyklistky, kde mohlo sehrát roli zdržení vyprošťovacího automobilu v koloně vytvořené aktivisty

  • Podle německé CDU/CSU nemají být protesty povolenkou pro páchání trestné činnosti

  • Za blokování komunikací jsou navrhovány tresty odnětí svobody až na pět let. Německé vládní strany jsou ale proti

V Německu se v poslední době událo několik protestů radikálních klimatických aktivistů. Velkou pozornost přitáhlo zejména vylití bramborové kaše na obraz francouzského malíře Claudea Moneta, někteří se pro změnu přilepili k silnici a blokovali tak dopravu. Vše vyvrcholilo incidentem, kdy v Berlíně v takto vytvořené koloně uvízl vyprošťovací vůz jedoucí k vážné nehodě cyklistky, která následně zemřela. To rozpoutalo debatu, zda už se tyto protesty nedostaly za hranu a zda by nebylo na místě začít aktivisty přísněji trestat. Alespoň takový názor zastává německá opoziční strana CDU/CSU, která jej aktuálně zveřejnila na svém oficiálním webu. 

Podle CDU/CSU už byla překročena „červená linie“ a to, co původně začalo jako pokojné protesty, dnes představuje páchání trestné činnosti. Klimatičtí aktivisté podle německých politiků ztěžují práci záchranářům a poškozují památky v muzeích, a to dokonce i památky světového dědictví.

Vrcholem má být případ z minulého týdne, kdy byla v Berlíně sražena cyklistka domíchávačem betonu. Žena zůstala zaklíněná pod nákladním automobilem a vyprošťovací vůz se zdržel v zácpě, kterou vytvořili právě klimatičtí aktivisté. O případu informovala řada médií, jako například Reuters. Žena nakonec svým zraněním podlehla. Situace ale není tak jednoznačná, protože podle záchranářů neměl pozdní příjezd vyprošťovacího vozu na smrtelná poranění žádný vliv. Přesto dva muži, kteří kolonu vytvořili, čelí trestnímu stíhání, píše Reuters.

Podle CDU/CSU musí „právní stát na tyto případy reagovat přísněji než dosud“. V návrhu je uváděno tříměsíční odnětí svobody, podle webu Euractiv by ale mohli klimatičtí aktivisté dostat za blokování komunikací, a tedy bránění v práci záchranářům a hasičům, až pět let. Politici z CDU/CSU v současnosti představují v německé vládě opozici, přičemž vládní strany zpřísňování trestů odmítají s tím, že další zpřísňování není potřeba. Už teď má stát údajně dostatek prostředků k tomu, aby extremistické aktivisty mohl potrestat, uvádí Tagesspiegel.

Protesty zahrnující blokování dopravy jsou známy i z českých silnic. Podle tuzemských zákonů se aktivisté dopouští přestupků, za které jim hrozí spíše pokuty. Teoreticky by mohlo jít také o trestný čin, ale to by už v důsledku jednání dotyčných osob muselo dojít třeba k nehodě se zraněním:

Vstoupit do diskuse (119 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?