Do školy přes metrový brod? Česká firma postavila školní autobus do divočiny

23.10.2020
2 nové názory
  • V Praze sídlící firma Torsus představila školní verzi svého obřího off-roadu Praetorian

  • Na palubu autobusu do divočiny se vejde až 35 dětí

  • Stroj má motor o výkonu 290 koní, světlou výšku 34 cm a překoná brod hluboký 90 cm

Na světě jsou místa, kde cesta do školy znamená pro děti výzvu porvat se s nástrahami přírody. Přesně pro ně postavila firma Torsus, která má sice ukrajinské kořeny, ale sídlí v Praze, speciální školní autobus. Vychází z jejího obřího modelu Praetorian, jenž se chlubí zajímavými schopnostmi v terénu.

Torsus má manufakturu na Slovensku, odkud tyto stroje proudí do celého světa. My jsme se na palubě Praetorianu svezli začátkem září na tankodromu nedaleko Jihlavy. Jak se s takovým strojem jezdí, si můžete přečíst v tomto článku:

Drsné stroje Torsus vznikají na Slovensku. Zdolali jsme s nimi tankodrom
Přečtěte si také:

Drsné stroje Torsus vznikají na Slovensku. Zdolali jsme s nimi tankodrom

Terénní autobus používá jako základ šasi tahače MAN. Pohání ho jeho naftový šestiválec s objemem 6,9 litru, který má výkon 213 kW (290 k) a točivý moment 1150 Nm. Řadí se převodovkou ZF a maximální rychlost je elektronicky omezena na 100 km/h.

Praetorian disponuje velkou světlou výškou. Pod nápravami je to 34, mezi nimi pak 40 centimetrů. S přehledem má vyjet až 65procentní stoupání a zvládne brod hluboký 90 centimetrů. Firma ho už nabízí v řadě provedení včetně vojenského speciálu, záchranné stanice, komunikačního centra nebo expedičního modelu. Na školní verzi se dostalo až nyní.

Pod nápravami je světlá výška 34 cm, mezi nimi pak o 6 cm víc
Tento školní autobus se terénu bát nemusí, není ale z nejlevnějších

„Přitom to byl jeden z našich prvních nápadů. Praetorian je bezpečný a robustní stroj, o kterém víme, že ochrání svou posádku i v nejdrsnějších podmínkách. Kdekoliv na světě budou lidé potřebovat školní autobus do náročného terénu, umíme ho dodat,“ říká šéf firmy Vachtang Džugašvili.

Torsus Praetorian ve verzi školního autobusu ještě na oficiálních stránkách společnosti není. Jeho cena by se ale mohla blížit základní transportní variantě modelu. Ta vyjde na 166 tisíc eur, tedy na něco málo přes 4,5 milionu korun.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?