Dlouho očekávaná elektrická Gymkhana má propagovat elektrifikaci vzrušujícím způsobem

přidejte názor
  • První Electrikhana byla natočena v režii Audi, aby propagovala elektrifikaci „vzrušujícím způsobem“

  • Speciál S1 Hoonitron s pohonem všech kol pohání dva elektromotory s nezveřejněnými výkonovými parametry

  • Součástí videa je i několik závodních legend Audi, včetně Audi Sport quattro S1 Pikes Peak z roku 1987 či Audi 200 Trans Am

Americký závodník a showman Ken Block zveřejnil dlouho očekávané video Electrikhana, při kterém v kulisách Las Vegas představil speciál Audi S1 Hoonitron inspirovaný legendárním Audi Sport Quattro S1 Pikes Peak. Plně elektrický prototyp navrhli přímo designéři ingolstadtské automobilky a postavili ho v divizi Audi Sport v Neckarsulmu.

Ken Block začal svou kariéru v rallye v roce 2005, kdy řídil Subaru Impreza WRX STI. V letech 2006 a 2008 skončil celkově druhý v severoamerickém rallyeovém seriálu, ale nikdy tam nezískal titul. Světovou proslulost mu v roce 2008 přinesla videa „Gymkhana“, v níž „klouzal“ se svým Subaru WRX STI na letišti. Video si získalo velkou oblibu na Youtube a Block následujících 13 let pokračoval ve vytváření dalších videí v tomto stylu. Ze Subaru Impreza WRX STI přesedl do několika Fordů, včetně Gymkhana podeváté: Ken Block znovu řádí">Fiesty, speciálů Hoonicorn Mustang RTR, F-150 Hoonitruck, Focusu RS RX a dokonce Escortu RS Cosworth. Po deseti pokračováních od něj v roce 2020 převzal otěže Travis Pastrana.

Gymkhana podeváté: Ken Block znovu řádí
Přečtěte si také:

Gymkhana podeváté: Ken Block znovu řádí

V loňském roce ale Ken Block oznámil nové partnerství s automobilkou Audi. Zpočátku se svezl s několika klasickými závodními modely značky se čtyřmi propojenými kruhy ve znaku. Proháněl se v modelu RS e-tron GT a čekalo se, jaké auto použije pro svůj další projekt. V prosinci 2021 dostal od Audi „k Ježíšku“ nový S1 Hoonitron. Speciál, kterým se mohl konečně vydat po stopách Hoonicornu a Hoonitrucku. Cíl byl zřejmý – propagovat elektrifikaci „vzrušujícím způsobem“. A hned bylo také oznámeno, že nový projekt ponese jméno „Electrikhana“.

Driftovací bestie s dvěma motory s nezveřejněnými výkonovými parametry a pohonem všech kol v novém videu vyráží s Blockem do víru Las Vegas. Electrikhana vás přilepí k obrazovce na více než devět minut, kdy tento americký drifter zahltí „město hříchu“ dýmem ze spálených pneumatik a zanechá bezpočet „podpisů“ od pneumatik. Block se stoickým klidem likviduje jednu sedu pneumatik za druhou. Akce začíná na Stripu, ve videu nechybí ani dvojník Elvise Presleyho a také figurka Presleyho, která se objevila v reklamě Audi na převodovku Multitronic.

Součástí videa je i několik dalších legend Audi. Mihne se tam i několik dalších legend Audi – závodní speciály Audi 90 IMSA GTO z roku 1989, o rok mladší Audi 200 Trans Am, Audi Sport quattro S1 Pikes Peak z roku 1987, Audi quattro Skupiny B A2 ročníku 1984, ale také Audi R8 LMP a Audi R18 e-tron quattro z Le Mans. A nechybí ani Tom Kristensen, devítinásobný vítěz ikonického vytrvalostního závodu. Celkově je to hezká podívaná, ale přesto videu něco chybí. Na ten zvuk kvílejících elektromotorů připomínajících jízdu v tramvaji, se přeci jen dosti špatně zvyká…

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?