Citroën C5 X dorazil z Číny na český trh. Je francouzsky avantgardní, komfortní a plug-in hybridní

5 nových názorů
  • Citroën C5 X znamená pro francouzskou automobilku návrat do segmentu automobilů střední třídy 

  • Vůz láká především na komfort, zaujme ale také některými zajímavými detaily i vnitřním prostorem

  • Nabídka motorů naopak příliš nenadchne. Kdo chce důstojný pohon, ten musí zvolit plug-in hybrid 

  • Model C5 X se vyrábí v Číně, protože právě na tamní trh má namířeno především. V ČR startuje částkou 795 000 Kč

Na český trh oficiálně vstoupila nová vlajková loď automobilky Citroën. Model C5 X zaujme svou ambicí spojovat několik segmentů dohromady, nevšedním designem nebo jasným důrazem na cestovní komfort. Minimálně z počátku výroby ho na silnicích určitě nepřehlédnete.

Citroën C5 X navazuje na praktickou a neuvěřitelně komfortní C5 vybavenou hydropneumatickým podvozkem. Bohužel, tato originální technologie se už dříve odebrala do historie. Současné francouzské modely sází na řešení s hydraulickými dorazy, které je někdy doplněné o aktivní tlumiče řízené kamerou monitorující nerovnosti na vozovce před automobilem. Platí to také pro aktuální novinku. Aktivní podvozek je ale vyhrazen výhradně plug-in hybridní variantě. K čistě spalovacím verzím tento systém nepořídíte ani za příplatek. Neelektrifikovaná C5 X spoléhá pouze na hydraulické dorazy.

50 let Citroënu SM: Jeho Veličenstvo se mělo stát nejrychlejší předokolkou světa
Přečtěte si také:

50 let Citroënu SM: Jeho Veličenstvo se mělo stát nejrychlejší předokolkou světa

Písmeno X v označení vozu symbolizuje zmíněnou snahu spojit několik segmentů do jednoho. Konkrétně má jít o vůz kombinující prvky sedanů, kombi a SUV. Fakticky jde ale vlastně o oplastovaný liftback s vyšším podvozkem (světlá výška je 194 mm). Sluší se podotknout, že na fotkách vypadá C5 X trochu zvláštně, ale v reálném světě je to poměrně pěkný automobil, který přináší mezi všechny ty strohé Superby svěží vítr. Pro úplnost, nový Citroën je dlouhý 4805 mm, široký 1815 mm, vysoký 1485 mm a nabízí rozvor 4805 mm.

Protože Citroën u svých modelů dbá hlavně na pohodlí, nepřekvapí velice komfortní sedadla nové generace (u Citroënu poprvé vybavená také odvětráváním) a celkově příjemně zpracovaný interiér. Designéři připravili také pěkné detaily v podobě motivu loga automobilky využitého třeba pro prošívání sedadel nebo některé dekory. Ergonomie vypadá na první pohled také dobře. Navzdory přítomnosti nového multimediálního systému s rozsáhlými možnostmi konfigurace tu zůstalo rozumné množství tlačítek i samostatný panel klimatizace.

Prostoru uvnitř je také dostatek. Zavazadelník nabízí objem 545 litrů u klasických motorizací, v případě plug-in hybridu je kvůli přítomnosti baterií uložených za zadním sedákem objem zmenšen na 485 litrů.

Sázka na plug-in hybridy 

Citroën aktuálně trochu bojuje s nabídkou motorizací u všech svých modelů, což korunoval konec spalovacích motorů u oblíbeného Berlinga a velkoprostorového SpaceToureru. Je tak vcelku logické, že u zcela nového modelu má těžiště tvořit plug-in hybrid. K dispozici je prozatím ústrojí o výkonu 225 koní hojně využívané napříč koncernem Stellantis.

Na fotkách působí C5 X možná trochu zvláštně, ale v reálném světě to je poměrně pěkný automobil s nevšedním designem. Minimálně z počátku prodejů ho určitě nepřehlédnete (foto: Citroën)
Uvnitř očekávejte především pohodlí. Nový multimediální systém nabízí široké možnosti nastavení. Sedadla nové generace mohou být i odvětrávaná (foto: Citroën)

C5 X se ale trochu liší uspořádáním hnacího ústrojí, respektive uložením 12,4kWh akumulátoru. Právě jeho umístění znemožňuje instalaci druhého elektromotoru na zadní nápravě, takže na rozdíl třeba od Peugeotu 508 a také Opelu Grandland se zde třísetkoňové varianty (nebo dokonce ještě silnější verze, 360 k) s dvojicí elektromotorů bohužel nedočkáme. Kdo chce takto rychlý plug-in hybrid v kombinaci s francouzským reprezentativním modelem, ten musí sáhnout po DS 9.

Základem nabídky je pro takto velký automobil nedůstojný tříválec 1.2 PureTech (130 k), přičemž ani u Citroënu nepředpokládají, že by reální zákazníci o tuto možnost stáli. V aktuálním ceníku zatím ještě najdete také zážehový čtyřválec 1.6 PureTech (180 k), který ovšem do konce roku skončí a bude nahrazen slabším plug-in hybridem. V Číně se mimochodem prodává i čistě benzinové provedení o výkonu 360 koní. Všechny u nás dostupné varianty jsou standardně vybavené automatickou převodovkou.

Česká cena Citroënu C5 X startuje díky akci na 795 000 Kč, za nejlevnější plug-in hybrid zaplatíte 1 095 000 Kč. Kompletní ceník si můžete stáhnout zde.

Výroba C5 X odstartovala už minulý rok v červnu. Nová vlajková loď francouzské značky vzniká ve spolupráci se společností Dongfeng Motor v závodě ve městě Čcheng-tu v jihozápadní Číně.

Ele Vai Pedir Você Em Namoro Em 30 Dias (neregistrovaný)
I really enjoyed your article. Congrats on the content. 33276817
Ele Vai Pedir Você Em Namoro Em 30 Dias (neregistrovaný)
I really enjoyed your article. Congrats on the content. 6999563
ele vai pedir você em namoro em 30 dias (neregistrovaný)
Congratulations on the content. Interesting.. 78349493
Zdenek (neregistrovaný)
"V Číně se mimochodem prodává i čistě benzinové provedení o výkonu 360 koní" ne neprodává, vůz nese poněkud matoucí označení 360THP a má motor o objemu 1,8l a výkon 150kW a dával se už do čínské C6 https://www.car.info/en-se/citroen/c6/c6-18-thp-ma6-2017-18120090
דירות דיסקרטיות בחולון (neregistrovaný)
You need to be a part of a contest for one of the most useful websites on the net. I will recommend this site!
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?