České řidiče čeká důležitá změna. Místo velkého technického průkazu budou do dvou let používat Portál dopravy

14.10.2022
19 nových názorů
Zdroj: Tiskový servis MDČR
  • Poslanecká sněmovna schválila zrušení velkého technického průkazu 

  • Od roku 2024 budou informace z velkého technického průkazu dostupné přes internet na Portálu občana a na chystaném Portálu dopravy 

  • Novinka má přinést snížení byrokracie a měla by ročně ušetřit státu přibližně 18 milionů korun

Čeští poslanci dnes schválil návrh na zrušení velkého technického průkazu. Od roku 2024 tak již bude k automobilům vydáván pouze malý technický průkaz. Všechny ostatní informace, které dnes obsahuje velký „techničák“, budou existovat v digitální podobě a budou dostupné přes internet.

Návrh prošel třetím čtením, což znamená, že teď ho musí ještě schválit senát a podepsat prezident. Ministerstvo dopravy ale nepředpokládá, že by s těmito nadcházejícími kroky měl být problém. Pokud vše půjde hladce, začne změna platit za necelé dva roky.

Již vydané doklady budou nadále platné a od majitelů budou stahovány postupně ve chvíli, kdy dojde v údajích vozidla k nějaké změně. Hromadná výměna dokladů plánována není. „Neuvažujeme o žádné jednorázové nebo termínované lhůtě na výměnu. Pro majitele nových vozidel se nic nezmění, registrovat se bude stejným způsobem, pouze bude úřad vydávat jen jeden registrační doklad,“ přibližuje ministr Kupka.

Digitální podoba velkého technického průkazu bude obsahovat veškeré podrobnosti včetně barvy karoserie nebo historie vozu. Majitelé tento digitální dokument najdou na Portálu občana a k dispozici bude také na Portálu dopravy. Ten má být zprovozněn ještě do konce letošního roku. Jedná se o jeden z kroků vedoucích k digitalizaci státní agendy. Přes Portál dopravy bude možné vyřizovat kromě věcí kolem silniční dopravy také agendu vodní plavby nebo letectví.

[yop_poll id="85"]

Zdroj: MDČR

Vstoupit do diskuse (19 názorů)
  • Našli jste v článku chybu?