Cena elektromobilů spadne na úroveň běžných aut už za čtyři roky, tvrdí studie

26.10.2020
3 nové názory
Autor: Tiskový servis Kia
  • Podle analýzy švýcarské investiční banky UBS velmi rychle klesnou náklady na výrobu elektromobilů

  • To by je mělo podstatně zlevnit až na cenu běžných vozů se spalovacími motory

  • Po roce 2025 už nebude mnoho důvodů pořídit si benzinové auto, říká analytik banky

Elektromobily by byly pro mnoho řidičů lákavou volbou, jenže mají jeden zásadní problém. Jsou stále velmi drahé, a tedy dostupné jen pro úzkou sortu lidí. Příkladem budiž SUV Hyundai Kona, které se se základním spalovacím motorem prodává za 369 990 korun, zatímco s elektromotorem za 799 990 korun. Rozdíl je tedy více než dvojnásobný, byť samozřejmě částečně vykrytý vyšší výbavou i dynamikou elektromobilu.

Studie švýcarské investiční banky UBS ale nyní tvrdí, že by ceny elektromobilů mohly klesnout na úroveň vozů se spalovacími motory dříve, než se myslelo. Hlavním důvodem bude podle analýzy snižující se cena trakčních baterií, které tvoří v případě elektromobilu čtvrtinu ceny vozu.

Dojezd 225 km, klimatizace za příplatek. Dacia představila svůj levný elektromobil
Přečtěte si také:

Dojezd 225 km, klimatizace za příplatek. Dacia představila svůj levný elektromobil

Už za dva roky by měl díky tomu rozdíl v nákladech na výrobu mezi elektromobilem a spalovacím vozem klesnout na zhruba 45 tisíc korun za kus. V roce 2024 by pak měl vymizet úplně. V tu dobu bude už jen na výrobcích, zda poklesu výrobních nákladů přizpůsobí i ceníky elektromobilů. Vzhledem k tlaku Evropské unie na snižování emisí by k tomu ale měli být silně motivovaní.

„Po roce 2025 už nebude existovat mnoho důvodů k tomu, aby si lidé koupili auto se spalovacím motorem,“ řekl britskému deníku The Guardian analytik banky UBS Tim Bush. Podle něj to nebude jen poslední hřebíček do rakve spalovacích aut, ale bude znamenat i konec hybridů, které se už nevyplatí vyrábět. UBS očekává, že díky snížení ceny elektromobilů budou už v roce 2025 tvořit 17 procent všech prodaných aut na světě. O pět let později by to mělo být už 40 procent.

Volkswagen plánuje za tři roky prodávat už jen elektromobily. Ale jen na jednom trhu
Přečtěte si také:

Volkswagen plánuje za tři roky prodávat už jen elektromobily. Ale jen na jednom trhu

Zdá se ale, že Tim Bush nebere v potaz dostupnost nabíjení pro řidiče. To by sice nemělo dělat problém těm, kteří vlastní dům s garáží, ale lidé v bytových domech by stále mohli mít problémy. I to už ale některé firmy řeší. Například ve Velké Británii vznikl pilotní projekt vysouvacích pouličních nabíječek, které je možné instalovat ke každému parkovacímu místu na ulici.

Scarab (neregistrovaný)
...Cena elektromobilů spadne na úroveň běžných aut už za čtyři roky... No jen jestli to nebude obráceně (zatím to na to vypadá) a sice, že cena běžných aut se vyšplhá (díky různým daním a poplatkům a současně nesmyslným elektronickým fíčurám jako třeba START - STOP apod.) na cenu elektromobilů už za čtyři roky :-/
Fr_von_Dr (neregistrovaný)
Ať to bude jakkoli, tak ve výsledku to bude znamenat, že "Běžný zaměstnanec si za 4 roky nebude schopen vydělat na elektromobil stejně, jako si nevydělá na jiný nový automobil".
Lkotek (neregistrovaný)
Aha, tak protože baterie stojí čtvrtinu BEV, tak musí stát více než dvojnásobek. Jestli to není tím, že automobilky elektroauta nenávidí a voastně je nechtějí vyrábět.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?