tom (neregistrovaný)
"Výhod však mají bubny hned několik – jsou servisně nenáročné" Jako fakt? Zkoušel autor někdy měnit pakny?, samostav? nebo prasátko které teče? Že ve většině případů je nejvíce práce stím ten buben vůbec sundat, protože se pakničky chytají za rantlík, který se tam za dobu používání vytvořil, povolit pružiny, nebo je zpátky napnout...Zlaté kotouče, kde člověk povolí 2 šrouby, sundá třmen a vyjme destičky.. Joo pravda na starém nissanu, bůh ví co je to tehdá ve vývoji napadlo, byl kotouč nalisován mezi 2 kónická ložiska, takže byl potřeba stahovák a ke každému kotouči objednat 2 ložiska, protože to nepřežila, ale jinak je kotouč uchycen na pár šroubech.
tdc (neregistrovaný)
jo bubnová brzda je fakt shit doslova hrůza jak technicky vždy zabírá jen hodní část obvodu pakny a nej humus jsou kotučovobubnové zadní brzdy např peugeot nebo další super stupid udělátko elektronická ruční brzda fakt někdy zírám co se plodí v CADU :D
zetpekle (neregistrovaný)
Pan David Štěpán napsal populárně naučný popis brzdných systémů automobilů, a to tak, že fundovaně v daném omezeném rozsahu. Ta výtka čtenářů s detailním popisem, že bubnové brzdy nejsou servisně jednoduší, ale sedí. Takže díky, a hlavně. že se debata obešla bez sprosťáren.
tdc (neregistrovaný)
přesně tak každé kolo si brzdí samo jak chce podle opotřebení je to fakt hrůza ještě to udělaj z hliníku jak na ladě a pak to krasně bude praskat i když tam dají ocelové vyztužení tak to bude jen náročnější u kotoučové brzdy je funkce jasná jediný problém je obvodová rychlost u středu disku je tam prostě největší teplota stačí se podívat jak brzdí vlak pakna je vnější asi tak tam je obvodová rychlost v pořádku po celé ploše
Mx83 (neregistrovaný)
Můžete prosím rozvést trochu tu železniční brzdu? Moc mě to zajímá. Ona se totiž špalíková brzda používala dřív díky jednoduchosti a nízkým rychlostem jízdy. Pro vysoké rychlosti je povolena jen kotoučová brzda. Proto mě zajímá vaše teorie o železniční brzdě.
Stanislav Indruch (neregistrovaný)
Jako první auto jsem měl Škodu 1000MB, která měla "bubny" vpředu i vzadu. Pomud se brzdilo rozumně a přerušovaně, vydrželo obložení hodně. Ale problém nastal, pokud se do bubnů dostala voda. Např. přo brodění vyšší vodou při povodni. Ty brzdy pak nebrzdily vůbec, dokud voda neodtekla, což byl problém, pritože štěrbina mezi bubnem a štítem, který nese brzdové ústrojí - prasátko, pakny a na zadku i páku pro ruční brzdu, byla velice úzká, takže několik kilometrů se jelo s nefunkčními brzdami. Pokud s tím nikdo nepočítal, tak to byla velice nebezpečná vlastnost. S kotoučovými se to stát nemůže, ty ztrácejí efekt jen při brzdění pod vodou, když se však dostanou mimo tento živel, během několika sekund jsou opět plně funkční.
Jan (neregistrovaný)
Přijde mi to legrační, spíš ale k pláči, jak se na jednu stranu prodražují auta různými kujvítky pseudobezpečnostními a pseudoekologickými a jak se šetří na zcela nepravém místě. Všechny brzdy kotoučové měla v 70. letech už poslední Tatra 603 a samozřejmě 613. Za standard mi to připadlo i u nejednoho auta z 90. let. Jen u jedničkové ovečky i ve výbavě elegance byly na přelomu tisíciletí vzadu bubny. A jak vidno, pokrok směrem dozadu se boleslavsko-skopčáckému neštěstí zase vrací. Bubnové brzdy budiž retro srandou u historických aut obdobě jako ruční sytič či možnost startovat klikou. Ne však u vozidel moderních, tím spíš, když nejeden imbe-il, ehm řidič je sto místo brzdění motorem a jen krátkodobého přibrzdění brzdou jet z táhlého kopce s vyhozeným kvaltem a stojíc na brzdě... Nebyla by lepší osvěta než pokrok směrem vzad?
jan (neregistrovaný)
čím víc pohyblivých dílů tím víc poruch. kotoučovky vedou na první čáře. provozní náklady a výroba destiček taky podstatně jednodušší. mě u bicyklu přesvědčoval prodejce na pákový brzdy ne to je na prd ráfek je pak ojetej na hadry a hrozí destrukce ráfku.
fittipaldi (neregistrovaný)
Bubnové brzdy jsou na autě katastrofa, s kotoučema vepředu nikdy problém s bubnama vzadu stále, každé 2 roky na technické problém, nedostatečný brzdný účinek, nestojnoměrný brzdný účinek, tekouci prase (každé dva roky minimálně jedno), zatuhlý samostav (po roce se to díky tomu prachu nehne) a to nemluvím o tom jak na ho*no se to sundává. Bubny jsem měnil často jako kotouče. Takže dražší a nespolehlivěší. Čistě z mé zkušenosti. Bubny už nikdy.
zetpekle (neregistrovaný)
Na obrázku k článku je uvedena bubnová brzda, zřejmě pro přední hnací nápravu. Tedy štít s ložisky pro polosu. Má tzv.samostav vymezení vůle čelistí (paken) jedné z klasických koncepcí. Takový, že po znečištění a korozi přestane fungovat. Ruční nastavování mělo výhodu v jednoduchosti a po uvolnění šlo buben přes hranu lépe sundat. Náběžná čelist bubnové brzdy, se pak opotřebovává cca dvakrát rychleji, než ta druhá úběžná. (Exoticky mohou být i tři). Zde bych čekal, že tato brzda bude již tzv.dvouklíčová, se dvěma brzdovými válečky (prasátky) a dvojnásobnou účinností. Ty válečky dnes bývají i hliníkové s problematickou korozí. Válečky, aby se vešly, mají menší průměr než u brzd kotoučových a tedy i účinnost brzdy je menší a to i pro menší hydraulický převod. Lze jen obtížně říci, který druh brzdy je jednoduší a levnější. Bubnová je lépe krytá před okolím, ale i otěr hůře vypadává, kotoučová pak vyniká brzdným účinkem. Zdar a hlavně slušně: zetpekle
Vašek (neregistrovaný)
Bubnové brzdy jsou nejlepší. Já je mám u auta taky a jsem rád. Jednoduchá údržba, servis a funkčnost skvělá. Když jsem na jaře přezouval kola, tak jsem rovnou vyměnil i brzdové čelisti. Objednal jsem je z https://www.autodilyvojkov.cz/brzdovy-system a pro jistotu jsem dal nové. Sice nebyly úplně nejhorší, ale brzdy chci mít ve 100% stavu.