Auto jako nástroj pro diagnostiku demence? Za pár let dost možná realita

10.05.2021
přidejte názor
Autor: Redakce
  • Studie ukázala, že styl jízdy by mohl posloužit k rozpoznávání nastupující mírné kognitivní poruchy nebo také demence

  • Studie je založena na průzkumu, který po dobu až čtyř let sledoval na tři tisíce starších aktivních řidičů

  • U 33 z nich byla diagnostikována mírná kognitivní porucha a v 31 případech demence 

  • Pokud by se podařilo vše dotáhnout do zdárného konce, automobily by mohly nenápadně sledovat chování řidičů a zařídit včasnou diagnostiku nastupujících poruch osoby sedící za volantem

Dnešní automobily sbírají obrovské množství dat, na základě kterých dokážou rozpoznat všechno možné od povrchu, po jakém vůz zrovna jede, až po únavu řidiče. V budoucnu by mohly tyto schopnosti sahat ještě dále. Jak ukázala studie Columbia University Mailman School of Public Health sídlící v New Yorku, z chování řidičů za volantem lze rozpoznat počáteční příznaky takzvané mírné kognitivní poruchy nebo také demence.

Výzkum využívá data z dlouhodobé studie LongROAD (Longitudinal Research on Aging Drivers), která sledovala téměř tři tisícovky řidičů ve věku 65 až 79 let po dobu až čtyř let. Z tohoto počtu byla ve 33 případech diagnostikována mírná kognitivní porucha a u 31 řidičů demence. Jen s využitím dat o řízení dokázali vědci určit zmíněné poruchy s přesností 66 %. Pokud k tomu přidáme ještě další obecné informace jako věk, pohlaví nebo vzdělání, stoupne přesnost na 88 %.

Smrtelných nehod seniorů ubývá, jsou ale na silnici nejohroženější, zjistili v USA
Přečtěte si také:

Smrtelných nehod seniorů ubývá, jsou ale na silnici nejohroženější, zjistili v USA

U řízení výzkum sledoval podíl cest do 24 km od domova, délku tras začínajících a končících doma, dobu jízdy nebo počet intenzivních brzdění přesahujících zpomalení 0,35 g. Autoři si jsou vědomi toho, že na definitivní závěry je ještě příliš brzo, protože nemají v ruce dostatečné množství dat, nicméně předběžné závěry se jeví slibně.

V konečné fázi bychom se mohli dočkat softwaru, který bude konstantně monitorovat naše chování za volantem a rozpozná první odchylky už ve chvíli, kdy by příznaky mírné kognitivní poruchy nebo demence ještě nebyly běžnými prostředky rozpoznatelné. Takovým softwarem by mohl být vybaven nejen automobil, ale klidně i chytrý telefon nebo hodinky. Samozřejmě pouze za předpokladu, že tou dobou budou auta ještě pořád vyžadovat řidiče.

Moderní auta sledují počínání řidiče už dnes, například kvůli detekci únavy. To je ale teprve začátek. Někteří výrobci již používají umělou inteligenci, která se zvyky řidiče průběžně učí a podle toho pak ve správnou chvíli doporučí konkrétní adresu, hudbu nebo telefonní kontakt. I průběh jízdy se zaznamenává, a to tak detailně, že z něj lze zpětně rekonstruovat chování řidiče i vozu těsně před dopravní nehodou:

Data z vraku detailně ukázala, jak došlo k nehodě. Před černými skříňkami se neschováte
Přečtěte si také:

Data z vraku detailně ukázala, jak došlo k nehodě. Před černými skříňkami se neschováte

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?