Audi údajně podvádělo při měření spotřeby u vozů s automatickými převodovkami

07.11.2016
přidejte názor
Zdroj: Redakce
  • Software automatické převodovky měl poznat, že probíhá měření spotřeby

  • Převodovka pak udržovala motor v nižších otáčkách

  • Po natočení volantu o více než 15° se program odpojil

  • Audi přestalo tento software používat letos v květnu

Kalifornský úřad pro čistotu ovzduší (CARB) odhalil u vozů značky Audi skrytý software, který měl rozpoznat, že probíhá měření spotřeby. Podle toho pak upravil chování auta, aby vyšly co nejlepší hodnoty. Upozornil na to německý Bild am Sonntag. Program měl být údajně aktivní u vozů s automatickou převodovkou s kódem AL 551. Ta se montuje například do modelů Audi A6, A8 a Q5.

Doporučujeme: Vrátí se spolu s reálnějším měřením spotřeby do hry větší motory?

Program sbíral data z řízení a když zjistil, že se volant nehýbe, usoudil, že probíhá laboratorní test měření spotřeby. Podle toho pak upravil chování automatické převodovky, která řadila vyšší rychlosti dříve, aby auto vykázalo nižší hodnoty spotřeby a emisí CO2. Jakmile se volantem natočilo o více než 15° na kteroukoli stranu, program se ukončil.

Audi prý přestalo software používat v květnu 2016, tedy těsně před jeho odhalením. Kalifornské úřady objevily zařízení u vozů staršího modelového roku. Podle Bild am Sonntag z toho také Audi vyvodilo personální důsledky.

Audi ani úřad CARB zatím záležitost oficiálně nekomentovaly. Otázka je, jestli lze toto vůbec považovat za podvádění, nebo jestli se spíše nejedná o slabost norem určujících měření spotřeby a emisí. Obcházet normované měření spotřeby se dnes snaží všichni. Více jsme o tom psali v samostatním článku:

Na reálné spotřebě už nezáleží. Ta „papírová“ ušetří lidem víc

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?