Aplikace MyPeugeot je hlavně šikovná kniha jízd. Vyzkoušeli jsme ji v rámci dlouhodobého testu Peugeotu 308

přidejte názor
Autor: Redakce
  • Peugeot patří k automobilkám, které umožňují propojení auta a telefonu přes aplikaci

  • Aplikace MyPeugeot automaticky vede detailní knihu jízd

  • V detailu jízdy je vidět mapa, doba cesty, ujetá vzdálenost a spotřeba – nejen ta průměrná, ale také absolutní

  • Aplikace nabízí také popis kontrolek a další funkce

  • MyPeugeot je k dispozici bezplatně pro iOS i Android

Jedním z nejčastěji skloňovaných témat automobilového průmyslu je v posledních letech „konektivita“. Výrobci si zvykli používat toto poněkud neobratné označení jako souhrnný termín pro vše, co souvisí s a) propojením vašeho chytrého telefonu s autem b) připojením palubního systému k internetu – ať už přes onen telefon, nebo jinak.

308 není nejnovější model a nenabízí v tomto směru tak široké možnosti jako někteří soupeři. Umí ale vytvořit palubní wi-fi hot spot a komunikuje s aplikací MyPeugeot, která poslouží zejména jako šikovná elektronická kniha jízd. I na to jsme se v rámci dlouhodobého testu bílého kombi Peugeot 308 SW BlueHDi zaměřili.

Nová doba: Při testování aut člověk pořád instaluje nějaké aplikace
Úvodní stránka aplikace MyPeugeot s hlavními údaji o autě

Aplikace pořídíte bezplatně v obchodech Apple App Store i Google Play. My se budeme bavit o verzi pro iOS. (Mimochodem, 308 podporuje CarPlay a funguje to bezproblémově.) Po instalaci vás aplikace vyzve k registraci, což obnáší běžné úkony včetně potvrzení klepnutím na odkaz v e-mailu.

Pak v aplikaci přidáte auto podle VIN kódu a ona se propojí s autem, pokud s ním máte telefon spárovaný přes Bluetooth. Pozor! Při používání CarPlay je spojení přes Bluetooth neaktivní. Nepřipojujte tedy telefon kabelem, dokud se aplikace s vozem nepropojí.

MyPeugeot se obsluhuje prostřednictvím nástojové lišty v dolní části obrazovky. Menu obsahuje čtyři položky: Úvodní stránka, Jízdy, Údržba a Vůz. Uživatelské rozhraní je přehledné a lokalizace do češtiny obstojná, bez zjevných nesmyslů nebo nesrozumitelných míst. Aplikace však nerespektuje systémové nastavení jazyka v telefonu. Přestože ho mám v angličtině, MyPeugeot běží česky.

Co dnes také umí Fabia? Zavolá si pomoc, kontaktuje servis a ohlásí překročení rychlosti
Přečtěte si také:

Co dnes také umí Fabia? Zavolá si pomoc, kontaktuje servis a ohlásí překročení rychlosti

Na úvodní stránce vidíme základní informace o autě, mapu s vyznačením jeho poslední známé polohy a odkazy na servis i asistenční službu.

Nejzajímavější je druhá záložka, Jízdy. Zde totiž najdeme poměrně propracovanou a podrobnou knihu jízd. Sledovat můžeme celkový čas strávený v autě, ujetou vzdálenost, spotřebu paliva a náklady (pokud zadáte cenu PHM, což jsem neudělal). Výpisy je pak možné rozdělit po dnech, týdnech, měsících i letech. Já tak vidím, že od instalace aplikace jsem najezdil něco přes čtyři tisíce kilometrů s průměrnou spotřebou 5,8 l/100 km. (Jezdím převážně po dálnici a ne zcela úsporným stylem.)

Vstupní stránka sekce Jízdy
Takto vypadá výpis posledních jízd

Ve výpisu jízd se lze dozvědět celou řadu detailních informací o každé jízdě, a to včetně počátečního a koncového bodu. Což může být dvojsečné. Pokud jezdíte jinam, než doma říkáte, existenci této aplikace a její funkce raději svému protějšku nevysvětlujte.

Detail jízdy, konkrétně z domu na místo natáčení
Vývoj spotřeby po měsících

Já ale sekám dobrotu, takže mohu ženě bez obav ukázat, že jezdím jen do práce a z práce, popřípadě za kameramanem na místo natáčení a občas na oběd. V detailu jízdy je vidět mapa, doba cesty, ujetá vzdálenost a spotřeba – nejen ta průměrná, ale také absolutní. Díky tomu třeba vidím, že na cestu do práce obvykle padne 2,3 l nafty.

Srovnání navigací: Je lepší aplikace, vestavěný systém nebo nejlevnější model na trhu?
Přečtěte si také:

Srovnání navigací: Je lepší aplikace, vestavěný systém nebo nejlevnější model na trhu?

Záložka Údržba pak obsahuje informace o dalším servisu, ale také třeba o nutnosti doplnit AdBlue. Škoda, že mě nenapadlo pořídit screenshot, než jsem aditivum doplnil. Což dnes lze na velkých čerpacích stanicích udělat pohodlně ze stojanu.

Zde zjistíte, kdy musíte na další servis
Nabídka aktualizací palubního systému

Kdo by si chtěl škodolibě zažertovat na klíčová slova „Francouzi“ a „pozornost k detailům“, najde příležitost v poslední položce menu, Vůz. V nabídce „Dotyková obrazovka“ se nabízejí možnosti aktualizace mapových podkladů a firmwaru palubního infotainmentu. Klepnutí na odkaz „Odeslat odkaz ke stažení e-mailem“ ale končí vždy stejně:

Chtěl bych vývojáře Peugeotu ujistit, že můj telefon nemá s odesíláním a přijímáním e-mailů problém a adresu v profilu vyplněnou mám, bez ní bych se do aplikace ani nezaregistroval.

Velmi šikovná je naproti tomu sekce Kontrolky na palubní desce, kde si můžete podle piktogramů najít detailní vysvětlení. Pokud se vám náhle něco rozsvítí, je to určitě užitečnější než hledat v panice někde na internetu, ačkoliv článek na téma kontrolek v autě vyšel i u nás.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?