Zejména nyní o vánočních svátcích a při oslavách Nového roku si budou mnozí řidiči klást otázku: „Včera jsem toho zas tak moc nevypil, tak už můžu řídit?“ Problematiku odbourávání alkoholu ale není dobré odbýt jen internetovou kalkulačkou. Takové výpočty jsou beztak jen orientační.
Každý odbourává alkohol jinak, a nezávisí to jen na tělesné hmotnosti. Záleží na metabolismu, aktuálním zdravotním stavu, stravě, věku a také genetických dispozicích. I když se lékaři shodují v tom, že u mužů se odbourává za hodinu 100 mg ethanolu na 1 kg tělesné hmotnosti a u žen 80 mg, jedná se o střední hodnotu, která se může lišit až o 30 %. I to je důvod, proč nelze obecným kalkulačkám věřit. I když vám vyjde, že byste měli být už střízliví, pořád můžete nadýchat.
Alkohol se začne vstřebávat rychle, polovina se ho vstřebá do krve již asi 15 minut po konzumaci. Maximální hladiny v krvi dosáhne alkohol zhruba v intervalu 30 minut až jedné hodiny po konzumaci. Například teplé alkoholické nápoje nebo nápoje s obsahem CO2 se vstřebávají rychleji a dříve se začnou odbourávat. Pokud již nic dalšího člověk nepije, bude hladina alkoholu v krvi klesat. Co to ale znamená pro někoho, kdo řídí nebo se řídit chystá?
Nulová tolerance? Jak se to vezme
Podle českého práva se u řidiče netoleruje ani malá hladina alkoholu v krvi. V některých evropských zemích je to jinak, nejčastěji se toleruje hladina do 0,05 %, čili půl promile. Asi ale tušíte, že policisté při kontrole neměří alkohol v krvi, ale v dechu. Logicky to není totéž. Problematiku orientační dechové zkoušky si můžete prostudovat na webu road-fens.cz, který založil známý blogger D-Fens jako bezplatnou a rychlou pomoc pro řidiče, kteří nevědí, jak mají v určitých nestandardních situacích postupovat.
Jednou takovou je třeba situace, kdy při silniční kontrole nadýcháte 0,24 promile nebo méně. Jste pod vlivem? Vlastně ne. Police by totiž měla od naměřené hodnoty odečíst právě hodnotu 0,24 promile jako toleranci měření. Pokud nadýcháte například 0,2 promile, je nutné takovou zkoušku vyhodnotit jako negativní.
Jedno pivo se odbourává klidně dvě hodiny
Jestli chcete mít jistotu, sežeňte si spolehlivý alkoholtester. Solidní orientační měřidlo koupíte za pár stovek a s výběrem pomohou spotřebitelské testy na internetu. Podobný alkoholtester ukáže stejné nebo velmi podobné hodnoty jako policejní Dräger za padesát tisíc. I ten vlastně slouží k orientační zkoušce.
Pokud míříte na odpolední návštěvu a víte, že pojedete ještě večer domů, omezte konzumaci alkoholu na naprosté minimum. Jedno pivo k obědu se odbourává hodinu až dvě. Je riziko spoléhat se na to, že když si dáte ke svíčkové se šesti jednu velkou desítku, nemůžete přece za půl hodiny nadýchat. Kritičtější jsou víkendové „pařby“ přes noc, kdy se toho vypije výrazně víc. A ráno pak nevíte, jak na tom vlastně jste.
I když může mít řidič ráno pocit, že již není pod vlivem alkoholu, při orientační dechové zkoušce nebo při lékářském vyšetření by se ještě alkohol v krvi objevit mohl. Různí se to, ale za 12 hodin odbourá organismus dospělého zdravého muže zhruba 0,15 % alkoholu, maximálně 0,2 %, tedy dvě promile. Obsah alkoholu v krvi neklesá lineárně. Kdo vypije na Silvestra o půlnoci celou lahev šumivého vína, ještě v sedm ráno by mohl mít v krvi 0,1 promile nebo i víc. Je potřeba myslet na to, že alkohol se vstřebává postupně a jeho koncentrace v krvi dosáhne horní hranice až zhruba hodinu po vypití.
Existují nějaké zaručené „babské rady“, jak odbourávání zrychlit? Ani moc ne. Nejdůležitější je mít dostatečný přísun nesladkých tekutin s dostatkem minerálů. Pomáhají mastná a slaná jídla.
Zkoušku policistům neodmítejte
Zkoušce na alkohol jste povinni vyhovět, pokud vás k ní policista vyzve – a to jak orientační dechové, tak odborné lékařské. Můžete maximálně nesouhlasit s provedením způsobu orientační dechové zkoušky, ale je potřeba trvat na lékařském vyšetření. Tím splníte literu zákona, že neodmítáte zkoušku na alkohol, pouze nesouhlasíte se způsobem jejího provedení.
Zejména v období konce roku patří alkohol k častým příčinám dopravních nehod. Podle aktuální tiskové zprávy České kanceláře pojistitelů stojí za čtvrtinou nehod, které se v období před Vánocemi a Silvestrem stanou v nočních hodinách.