Někdo sice na Chorvatsko nadává a bude vám zarytě vysvětlovat, že byste měli jet už konečně někam jinam, protože tenhle stát je už ohraný, Češi na něj ale přesto nedají dopustit. Jako každý rok i letos zaručeně vyrazí k tamnímu (moc pěknému) moři obrovské množství českých motoristů. Je to totiž skoro stejné jako víkendové cesty na chatu.
Jenže pokud cestu podceníte, nemusí se vám to úplně vyplatit. Zas tak blízko tohle moře není. Dali jsme proto dohromady několik bodů, nad kterými je dobré se minimálně zamyslet. Při souhře nešťastných okolností se totiž může díky těmto chybám dovolená změnit v zážitek, na který nebudete rádi vzpomínat.
1. Příprava? Není potřeba
Do Chorvatska jedu podvacáté, všechno znám, tak co bych měl řešit? Nasednu do auta, valím směr Brno, Vídeň, Graz, Záhřeb... Hlavně abych byl u moře co nejdřív a mohl poslat nějakou super fotku na Facebook! Lidé, jejichž "přípravy" vypadají podobně, se poté často diví, že je překvapí kolona kvůli nové uzavírce a zároveň si až do příjezdu do Chorvatska nejsou zcela jisti tím, jestli na něco nezapomněli. To všechno znamená větší stres a stres na tisíc kilometrů dlouhé cestě je věc, které byste se raději měli vyhnout. Není nad to si nechat na přípravu celý den, v klidu si vše srovnat a bez zbytečných nervů odjet.
2. Nechme vše na poslední chvíli
Tohle je nectnost mnoha lidí. Každý ví, do kdy je potřeba podat daňové přiznání, ale stejně je 30. dubna na úřadech vždy narváno k prasknutí a lidé tvrdnou v dlouhých frontách. Podobné to bývá i s věcmi potřebnými k cestě na dovolenou. Máte pojištění? Máte dálniční známky? Cože? Ty nemáš platnou ani občanku?
Pak řidiči naštvaně čekají na poslední čerpací stanici v ČR, kde chtějí pořídit dálniční známky. Nezřídka podobné shánění věcí na poslední chvíli u manželských párů vyústí pomalu v rozvod. To jsi přece měla zařídit ty! Teď se budeme muset zdržovat a k moři přijedeme pozdě. Někdy se zdá, jako kdyby řidičům hrozila pokuta za pozdní příjezd na dovolenou. Soudě podle toho, jak hrozně spěchají a jak jsou na cestě naštvaní.
3. Odjezd po práci
V zájmu co nejdelšího pobytu někteří ještě v pátek dopoledne rychle dodělávají neodkladné věci v práci, pak vezmou auto, děti, svou paní a hurá k moři. Cesta po práci je asi to nejhorší, co můžete udělat, i když si říkáte, že máte najeto obrovské množství kilometrů a že už jste takhle jeli mockrát. Nevyrážíte úplně odpočatí, proto vás určitě brzy přepadne únava. To se stává zpravidla po opadnutí adrenalinu z nakládání dětí, dohadech s manželkou, co kdo zapomněl, a po úspěšném probojování se přes D1 za Vídeň.
Doporučujeme: Škoda Octavia Combi G-TEC — Jeli jsme na CNG Z Prahy do jižního Chorvatska a zpět
Místo celkem klidné cesty ráno, kdy člověk usedne za volant odpočatý a schopný bez větších potíží řídit třeba deset hodin, budete bojovat s únavou a pojedete takříkajíc na krev. Je fajn být jeden den v práci a hned druhý den brzy ráno zásobovat sociální sítě fotkami od moře, ale minimálně řidič z toho prvního dne nemá skoro nic. Je rád, že udrží mobil s fotoaparátem v ruce.
4. Špatné načasování
I toto se opakuje každý rok. Přestože zprávy o obrovských problémech na hlavních trasách v době dopravních špiček (třeba v pátek odpoledne) vidíte a slyšíte během letních měsíců snad úplně všude, stejně se najde nemalé množství lidí, kteří přesto v tento nejméně vhodný čas k moři vyrazí. Pak se ale nemohou divit, že u chorvatských hranic stráví dlouhé hodiny, pokud náhodou nestráví dlouhé hodiny už na D1.
Když si vyberete nevhodný den, příliš nepomůže ani cesta takříkajíc na noc, protože kolony u chorvatských hranic (nebo třeba u rakouských tunelů) bývají v hlavních špičkách i v noci. Kromě toho cesta přes noc také není zrovna ideální, pokud nemáte řidiče na střídání. Určitě to znáte, první třetina trasy se jede v klidu, provoz je mírnější, slunce nepraží, posádka s vámi komunikuje. Pak postupně všichni usnou a kolem druhé přijde velkolepá krize. Opět. Po takovémto nočním dobrodružství jste sice u moře o něco dříve, ale moc si první den neužijete.
5. Sním a vypiju cokoliv, jen abych nemusel zastavit
Častou chybou je přeceňování svých schopností. Nejsi unaven? Ne, v pohodě, dám si energeťák, zapiju to kafem a přidám nějakou energetickou tyčinku. Budu v pohodě. Z vlastní zkušenosti víme, že tyhle věci problém nikdy nevyřeší. Krátkodobě snad pomohou, ale v podstatě jen vaší krizi odsunou dále. Obvykle stačí zavřít oči někde na odpočívadle na půl hodiny a můžete zase pokračovat. Je to mnohem efektivnější způsob boje proti únavě než energetické nápoje. Kromě toho je také výrazně levnější. Svačiny si dělejte raději lehčí, klasický řízek vás akorát uspí. Inspiraci na zdravá jídla hledejte například v letáku Albert.
6. Šetřím za každou cenu
Občas si říkáme, že Slovinsko zavedlo své sedmidenní dálniční známky naschvál a každý rok se českým řidičům směje. U nás se totiž stal z objíždění slovinské dálnice národní sport. Na internetu najdete řadu tipů, jak zaručeně ušetřit. Sice uspoříte zhruba 800 korun, ale na cestě strávíte delší dobu. Počkat! Neodjeli jste hned po práci, abyste u moře byli co nejdříve? Možná je pro vás vítězství nad Slovinskem natolik důležité, že se vám to vyplatí. Z vlastní zkušenosti ale víme, že není větší otrava, než zhruba v polovině dlouhé trasy sjet z dálnice, táhnout se po okreskách a v obcích sledovat kdejaké roští, jestli tam zrovna někdo nesedí s radarem.
Tahle úspora se rozhodně nevyplatí. Vždyť v celkovém rozpočtu běžné dovolené je 900 Kč zcela zanedbatelných. Samozřejmě jinak tomu může být tehdy, pokud chcete objet frekventované hraniční přechody nebo vás zkrátka jízda po dálnicích nebaví. Obecně jsou ale dálnice rychlejší, pohodlnější, méně únavné a především bezpečnější, a to včetně té krátké slovinské (pokud nejedete na Istrii).
Úplný extrém je pak třeba cesta přes Maďarsko. Aby lidé ušetřili, ani v v této zemi samozřejmě nepojedou po dálnici. Nebo to vezmou po staré silnici kolem Plitvických jezer a opět ušetří za drahou dálnici. Ne, takovéto šetření opravdu není výhodnější.
7. Co budeme dělat, když...
Víte, kde máte reflexní vesty a kolik jich vůbec v autě má podle jakých předpisů být? A víte, co budete dělat, když se vám kdesi pod Karlovacem rozsype motor? A víte, jak postupovat v případě nehody? Ani tyto informace mnozí neznají, přestože v Chorvatsku už tolikrát byli. Tím se ale dostáváme na začátek, protože toto souvisí s důkladnou přípravou, kterou by nikdo neměl zanedbat.
Tak šťastnou cestu a pokud to bude potřeba, pevné nervy.
Jsem velkou fanynkou cestování a do Chorvatska jezdím každý rok. Nedávno jsem objevila jednu firmu, která nabízí pronájem obytných aut, nemohla jsem odolat. Pronajala jsem si jedno z vozidel a bylo to skvělé. Vůz byl čistý, pohodlný a vybavený vším, co jsem potřebovala. Procestovala jsem mnoho krásných míst a měla jsem svobodu rozhodovat, kam se vydat.
Jsem velkou fanynkou cestování a do Chorvatska jezdím každý rok. Nedávno jsem objevila jednu firmu, která nabízí pronájem obytných aut, nemohla jsem odolat. Pronajala jsem si jedno z vozidel a bylo to skvělé. Vůz byl čistý, pohodlný a vybavený vším, co jsem potřebovala. Procestovala jsem mnoho krásných míst a měla jsem svobodu rozhodovat, kam se vydat.
Jsem velkou fanynkou cestování a do Chorvatska jezdím každý rok. Nedávno jsem objevila jednu firmu, která nabízí pronájem obytných aut, nemohla jsem odolat. Pronajala jsem si jedno z vozidel a bylo to skvělé. Vůz byl čistý, pohodlný a vybavený vším, co jsem potřebovala. Procestovala jsem mnoho krásných míst a měla jsem svobodu rozhodovat, kam se vydat.