Chorvatští policisté aktuálně kontrolují rychlost i alkohol. Řidičům také připomínají několik základních pravidel pro bezpečné cestování

Zdroj: Lukáš Dittrich
 • Delší prázdninové cesty přináší větší provoz a s tím roste i riziko nehody 

 • Na tuto skutečnost upozorňuje jak česká, tak také třeba chorvatská policie 

 • V Chorvatsku aktuálně probíhají akce zaměřené na bezpečnost provozu 

 • Určitě se hodí připomenout základní pravidla pro bezproblémové cestování. Ta vydala chorvatská policie, stejně jako ta česká 

Začínají letní prázdniny a to pro mnohé znamená výlet k moři. Letos to zatím stále ještě vypadá, že bude cestování konečně na chvíli zase neomezené (i když čísla o nákazách koronavirem stoupají) a lidé si budou chtít odkládané dovolené zase trochu užít. Na hlavních trasách je očekáván velký nápor jako za dob před koronavirem. Větší provoz znamená vyšší riziko nehody. Policie jednotlivých států si je toho dobře vědoma.

Například chorvatská policie už nějakou dobu ve zvýšené míře kontroluje zejména dodržování maximální povolené rychlosti, alkoholu a provádí také testy na přítomnost drog. Jen za minulý víkend bylo zjištěno na chorvatských silnicích bezmála 3500 přestupků, nejvíce se jich týkalo nedodržování maximální rychlosti (1170). Rekordmanem byl mimochodem řidič jedoucí se svým vozem rychlostí 227 km/h.

Sedm chyb, které dělají řidiči při cestě autem do Chorvatska. Děláte je také?

Chorvatská policie uvádí, že v těchto aktivitách bude pokračovat i nadále. Současně přidává také několik základních tipů na bezpečné cestování. Jde o všeobecně známé skutečnosti, kterých by se měli řidiči držet za všech okolností, ale určitě neuškodí si je zopakovat.

Chorvatští policisté tedy řidiče vyzývají k tomu, aby:

 • hlídali technický stav vozidla, stejně jako sledovali stav pneumatik,
 • přizpůsobili rychlost vozidla aktuálním podmínkám,
 • dodržovali rychlostní limity (stanovené zákonem nebo stanovenými dopravními značkami včetně omezení vyplývajících z proměnných dopravních značek),
 • nepožívali alkoholické nápoje před a během jízdy,
 • nepoužívali mobilní telefon při řízení,
 • používali bezpečnostní pásy na předních i zadních sedadlech vozidla,
 • ujistili se, že jsou děti ve vozidle správně usazeny,
 • bez ohledu na spěch riskantně nepředjížděli,
 • k přechodům pro chodce se přibližovali sníženou rychlostí a se zvýšenou opatrností,
 • při jízdě v kolonách dodržovali dostatečnou vzdálenost mezi vozidly,
 • jdou-li po veřejné komunikaci mimo obec jako chodec, šli po levém okraji vozovky ve směru jízdy a za snížené viditelnosti v noci i ve dne používali reflexní oděv.
 • Je zákonnou povinností, pokud se pohybujete po silnici, býti označeni světlem nebo reflexním materiálem.
 • I cyklisté mají být řádně označeni. Je zákonnou povinností použít v noci i ve dne za snížené viditelnosti reflexní vestu nebo reflexní cyklistické oblečení.

Mimochodem, podobný seznam základních tipů na bezpečné cestování řidičům aktuálně přináší také české ministerstvo dopravy:

1.    Zpomalte
Upravte rychlost v hustém provozu a v místech, kde se pohybuje zvýšený počet chodců a cyklistů. Obzvlášť opatrní buďte také na úzkých silnicích a na mokré vozovce. I když nebudete viníkem krizové situace, nižší rychlost vám dává manévrovací prostor kolizi předejít.

2.    Soustřeďte se na řízení, ne na telefon
Když řídíte, nerozptylujte se telefonem nebo manipulací s navigací. Obzvlášť nebezpečné je psaní nebo čtení zpráv. Za 5 vteřin ujede auto při 90 km/h rychlosti 100 m. Nepozornost je častou příčinou přejetí do protisměru a fatálních srážek.

3.    Nepřemáhejte únavu či zdravotní stav
Přestávky nebo střídání za volantem je vhodné udělat každé 2-3 hodiny. Dopřejte si 15 min. odpočinek, kdy nenamáháte oči. Největší útlum nastává po poledni, po noční jízdě za rozbřesku a před koncem cesty. Pokud nejste fit, neřiďte. Pozor na vliv léků na řízení (zvláště u léků proti bolesti, úzkosti či nespavosti).

4.    Udržujte bezpečný odstup
Udržujte bezpečný odstup od vozidel před sebou zhruba na úrovni 2 vteřin. Sledujte, kdy vozidlo mine pevný bod (např. dopravní značku, směrový sloupek apod.), odpočítejte 2 vteřiny. Směrové sloupky na rovném úseku silnice nebo dálnice jsou od sebe vzdálené 50 m. To je bezpečný odstup při rychlosti 90 km/h.

5.    Připoutejte se na všech sedadlech
Řidič a všichni spolujezdci, včetně těch na zadním sedadle, musí mít za jízdy vždy zapnutý bezpečnostní pás. Požádejte své spolujezdce, ať jsou připoutání. Jinak ohrožují všechny ve vozidle. Airbag bez pásu vás nechrání. Pás má vést přes rameno a přes pánev, nikoliv přes krk a břicho. S nohami na palubní desce riskujete těžké zranění.

Zdroj: Policija.gov.hr, MDČR

Chorvatští policisté aktuálně kontrolují rychlost i alkohol. Řidičům také připomínají několik základních pravidel pro bezpečné cestování
Ohodnoťte tento článek!
3.1 (62%) 10 hlas/ů

4 KOMENTÁŘE

  • Nývlt, nebuď zapšklý a závistivý a přej těm druhým co tam jedou. Ne každý si vozí do Chorvatska jídlo. Nesuď podle sebe druhé.

 1. Jako každý rok se začínáme balit na dovolenou do Chorvatska. Manžel má na starosti vše, co se týká auta, protože policisté v Chorvatsku jsou jedni z nejpřísnějších. Já musím zabalit všechno pro děti a nás oba, ale samozřejmě i nějaké jídlo, a ještě mi kamarádka poradila stránky https://www.penepex.cz/kategorie/filtracni-konvice-a-lahve/ , kde jsem koupila filtrační konvici a lahve na pití.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: